• benim icin iki saate yakin bradley coopera bakmaktan ibaret film. yani.
  • kliselerle dolu , "hirskupuluk" anlatan ,sig bir film istiyorsaniz buyrun.

benzeri icin " whiplash". daha iyisi icin " blackswan" .
  • sevdim ben bunu. neden. niçin bilemem ama sevdim.

yemek, mutfak var içinde ve heyecan. yeter. izlenir bu.

(7/10)
  • neredeyse her sene çıkan ''aşırı çalışkanlıktan ve hırstan kendini sikmeli filmler'' listesinin son üyesi. izlerken keyif aldım açıkçası. ortalamanın gayet üstü bir yemek yeteneğim vardır halbuki, aşçılığın bu kadar tutku isteyen bir iş olduğunu az çok biliyordum da bu denli psikopatlaşıldığını bilmiyordum. bradley cooper'a dibe vurup birden zirveye çıkan adam rolleri zaten çok yakışıyor, daniel brühl de tam mevki makam sahibi ukala eleman rollerinin adamı. yine şaşırtmadılar.

açken izlemeyin cennet mahallesi'ndeki pembe gibi çekirdek çitleyerek izledim şu filmi. istanbul'da olsaydım kendimi tutamayıp mikla'dan veya rudolf'tan rezervasyon yaptırabilirdim canım o denli ''şef yemeği'' çekti.
  • senaryo ve oyunculuk açısından bazı eksikleri olan film. bradley cooper role yakışmış ama özellikle karakter derinliği senaryo olarak eksik kaldığı için izleyicide etki bırakmıyor. aynı şey yan roller için de geçerli.

bir diğer konu ise yan hikayeler. çok havada kalmış ve çok alakasızlar. spoiler vermemek için ayrıntıya girmiyorum.

film biraz aceleye gelmiş gibi. bir saat kırk dakika yerine iki saat civarı bir uzunluğa sahip olsa ve flashbackler ile desteklense daha iyi kotarılabilirmiş.

yinede tüm bunlardan filmin çok kötü olduğu anlamı çıkmasın. türü seven ve mutfak ile ilgili olanlar beğenecektir.

6/10
  • michelin yıldızı alabilmek ve aldığı yıldızı koruyabilmek için şeflerin girdiği psikolojik bunalımı az bile yansıtmış film. bu sebepten intihar eden şef var.

genel anlamda fena bir film değil. daha eğlenceli, seyretmesi daha rahat bir film isterseniz chef daha güzel bir film.
  • açken izlememeniz gereken bir film. süresini 2 saat uzattım durdura durdura. film hakkında çok çok çok az da olsa bilgi içereceği için spoiler uyarısı verelim.

--- spoiler ---

klasik bir kariyer hikayesi filmi; yükselişin ardından düşüş, toparlanma çabası, vs. içine romantizm de katılarak tamamlanıyor.
    --- spoiler ---

5.7/10
  • son zamanlarda izlediğim ilginç filmlerden biri.
    adam'ın kafasına naylon poşet geçirdiği sahneden hemen önce metallica - creeping death mırıldanmasını da koskoca internette kimsenin farketmemesiyle beni şaşırttı.
  • iki sous vide makinası alıp moleküler gastronomiyi çözdüğüne inanamamızı bekleyen embesil yazarlarca harcanmış iki saatin sebebi film. moleküler gastronomi farklı bir perspektif, yaratıcılık, bin tane farklı makina ve kimya bilgisi gerektiren bir iştir. bu işe başlayan bütün şefler önce kimya eğitimi alırlar, çoğu üreticiyi bile kontrol eder, kimse öyle çatalı yere koyanı fark etti diye michelin kritiklerini fark edemez. ya da iki makinayla birden muhteşem bir şefe dönüşemez. hele hele kocaman hataları yapıp yapıp bir anda pembe çözümler sunulmaz kimseye. gastronomi konusunda azıcık meraklı insanları sinir eden filmdir. şef egosu denilen şey gerçektir ve yıkıcıdır ama bu filmde gösterilen sadece salaklıktır!
  • fecaat müzikler ve ritmi bir türlü oturamayan kurgusuyla standardın altında bir mutfak filmi.

mutfak ritimdir, sinema ritimdir. filmin müziklerini background music for advertising & commercials listesinden yapıp, mutfağın ritmi yerine bradley cooper'ın gözlerine odaklanırsan anlattığın hikayeye yazık olur. yemek, müzik, ritim ve kurgu neden önemli derseniz cidad de deus'un introsunu izleyin yeter.

yukarıda da bolca belirtildiği gibi hırstan ve sinirden kendini siken amerikalı aşçı/broker/mafya/jigolo vb filmler artık sıkıcı bir hal aldı ama filmin sonunda aklımızda kalan yemek tarifini geçtim, yemek adı bile olmadı. bu da bu filmi bir mutfak filmi yapmaktan fazlasıyla uzaklaştırır.

mekansal olarak da, 2 tane gün doğumu/batımı planı ve 3-5 bisiklet sahnesi dışında filmin londra'da mı ya da new york'ta, boston'da, paris'te mi çekilmiş anlamak mümkün değil.

bu film için de daha derin analiz yapmaya değmez.

neyse et pişirmeye meraklıysanız, kaliteli bir brezilyalı şef'in instagram hesabını buraya bırakayım.
hesabın var mı? giriş yap