• mimar sinan üniversitesinde gitar bölümünde okuyan,12 yaşında olmasına rağmen virtüözlük derecesinde klasik gitar çalabildiğine şahit olduğum, yetmezmiş gibi beste de yapan sevimli mi sevimli,reiki master ımın yeğeni minik müzisyen*
  • tam adi celil refik kaya dir. inanilmaz bir yetenege sahip sirin ufaklik. kendini begenmis de degil ustelik, farkinda olsa bile farkliliginin.. her allahin gunu okulda karsilastigimizda gulumseyisi, selam verisi ictenliginin gostergesi..

12 nisan 2003 tarihli roportajindan :

"12 yaşındaki celil refik kaya'yı uzmanlar 'dünya çapında bir gitar dahisi' sözleriyle tanımlıyor; o ise arkadaşlarının çaldıklarını beğenmeyip "tarık'tan bir şeyler çalsana" demesinden yakınıyor

celil refik kaya, henüz 12 yaşında... ancak verdiği konserlerin sayısı, yaşını çoktan geçti. minik gitarist, kendisinden büyük gitarıyla salı günü yıldız teknik üniversitesi oditoryumu'nda 14'üncü konserini verecek. en sevdiği enstrümanların gitar ve çello olduğunu anlatan kaya, hedefini şöyle özetliyor: "dünyaca ünlü bir gitarist olmak."

mimar sinan üniversitesi devlet konservatuvarı klasik gitar bölümü birinci sınıf öğrencisi kaya, yaşının çok üzerinde bir performans gösterdiği için, üst sınıflara verilen dersleri alıyor.

yurtdışına gitmek istiyor
    mimar sinan üniversitesi öğretim üyesi doç. soner egesel, minik gitarist hakkında şunları söylüyor: "bence celil türkiye'den dünya çapında çıkacak ilk gitarist. klasik gitarda teknik anlamda düşünebileceğiniz her konuda çok başarılı ve yetenekli."

öğretmenleri, altı yaşından beri klasik gitar çalan kaya'nın, 20 yaşındaki bir öğrencinin çalabileceği zorluktaki eserleri rahatça çaldığını belirtiyor.
    geleceği yurtdışında gören minik gitarist, "annem, babam, herkes 'türkiye'de sanatçı olmak zor. para kazanamazsın, zorluk çekersin' dedi. sanırım benim bir an önce yurtdışına gitmem gerek" diyor.

'tırnakların niye uzun?'
    kaya, 12 yaşında olmasına rağmen sanatla uğraşmanın bedelinin ağır olduğunu nasıl keşfettiğini de şöyle anlatıyor: "ilkokuldayken sol elimin tırnakları uzun olduğu için arkadaşlarım 'kadınlar gibi niye uzatıyorsun?' diyorlardı. çok üzülüyordum. konservatuvar dışında pek arkadaşım yok, çünkü yaptığımı anlamıyorlar. çaldıklarımı beğenmeyip 'tarık'tan bir şeyler çalsana, bilmiyor musun?' diyorlar. ben de 'bilmiyorum' diye yanıt veriyorum. çünkü ben klasik müzik çalıyorum. bazen hafta sonu çizgi film izliyorum. çizgi filmleri seviyorum ama izlemeye pek vaktim olmuyor."

ve ayrica cok degerli hocasi, klasik gitar ustasi hocasi ve hocam icin
    (bkz: soner egesel)
  • 24 mart persembe aksami sirkeci garindaki konserde tuluyhan ugurlu ile birlikte calip onlarca insani buyulemis insan.
  • 1 nisan 2006 cumartesi gunu 20.00 i gosterdiginde saatler, crr de gitar resitali var bu minik yildizin. izlemeyen klasik gitar severler, cok cok sey kacirirlar diyorum.
  • 23 nisan 2006 pazar aksami dunyanin turkusu'ne konuk olan gitar virtiozu.
  • 1991 dogumlu deha jr gitarcı.ileride accaip olacak.
  • yabancı müzik otoriteleri tarafından harika çocuk olarak tanımlanan müzisyen. viyana'da forum gittare wien klasik gitar yarışmasında ikincilik ödülü almış.
  • http://www.crrks.org/04.2006/celil_refik_kaya.jpg adresinde gorulebilicek harika cocuk..
  • klasik gitarin harry potter i.

raffi arslanyan'in eski, soner egesel'in yeni ogrencisi deha cocuk.
  • bugün 1. itü gitar günleri kapsamında miam ilhan usmanbaş salonunda bir resital verecek olan gitar sanatçısı.
hesabın var mı? giriş yap