şükela:  tümü | bugün
 • centilme işine mağruz kalma sonucu ortaya çıkan.
  genelde hapishane duvarları centiklidir, gün saymayı duvardan minik parçalar kopararak yapar insanlar.
 • (bkz: centik atmak)
 • llll'ten sonra genellikle üzerlerine çapraz bir tane daha atılarak 5 tane şey'i nedense kolayca saymaya yarayan hede. filmlerde hep cezaevlerinde ve asker kışlalarında kullanıldığı görülse de gerçekliği ne kadardır bilinmez. işe yarıyor ama sayılan günler olmasa keşke.
 • çizik, çizikli.

  (bkz: çentikli tablet)
 • çentilmiş/çintilmiş*. bu bakımdan çentik ile çinti anlam ayrımına odaklanmak gerekiyor. çentik ana gövdedeki bir kertik, çizik, derinlik. çinti ise (özelleşmiş anlamı kalemtraş dışında) kıymık olarak kenara düşmüş çintme yongası denebilir. çintmeyle insanoğlu heykel gibi anlamlı, estetik bir şey çıkarıyor olsaydı, ona olasılıkla yontu gibi çinti derdik.

  denizli'de çıtlık ağacından yapılmış şamanik korunma totemciğine çetele deniyormuş. çocuğa veya beşiğine nazarlık niyetine asılı deniz kabuğuna fethiye'de "deniz boncuğu" veya "deve boncuğu" diyormuşuz. öbürüne gelince, ben nesneyi bildiğim halde adını duymamışım, bizde de çetele diyorlarmış. bir tür totem-biblo avatar sayılmalı. aklıma bunun minyatür bir yaşam ağacı olabileceği geliyor. kertikler muhtemelen evrenin ve göğün katlarını simgeliyor. hani şamanın trans halindeyken çıkıp indiği, ruhlarla konuşup savaştığı katlar. denizlili arkadaşımın çektiği çocuk fotoğrafındaki çetelenin çentiklerini saydım; başı ve sonunu birlikte sayarsak yedi (7) katlı. ayrıca bir uçtaki piramidal sonlanım gök kubbe anlayışı demek oluyor galiba.

  (bkz: çendik), tırtık
  (bkz: kertmek), kertik
 • pick up artist jargonunda sevişilen her kız bir çentiğe (notch) tekabül eder. bir kızla bir çok kez sevişilse de bu bir çentiktir.

  başka uluslardan kızlarla sevişirsen buna da bayrak denir. (flag) mesela baltık ülkeleri turuna çıkıp her üç ülkenin de bayrağını almaya çabalayabilirsin, yapılabilir bir şeydir.
 • bir şeyin kenarından kesilerek veya kırılarak açılan küçük kertik, tırtık.