• halic'te bir vapuru vurdular dört kisi
    demirlemisti eli kolu bagliydi agliyordu
    dört bicak cekip vurdular dört kisi
    yemyesil bir ay gökte dagiliyordu
    deli cafer, ismail, tayfur ve sasi
    maktul'ün onbes yillik arkadasi
    üc kamarot öteki ascibasi
    dört bicak vurdular dört kisi.
    cinayeti kör bir kayikci gördü
    ben gördüm kulaklarim gördü
    vapur kudurdu kuduz gibi bögürdü
    hic biriniz orda yoktunuz.
    demirlemisti eli kolu bagliydi agliyordu
    onüc damla gözyasini saydim
    allahina kitabina sövüp saydim
    safak nabiz gibi atiyordu
    sarhostum kasimpasa'daydim
    hic biriniz orda yoktunuz.
    halic'te bir vapuru vurdular dört kisi
    polis katilleri ariyordu
    deli cafer,ismail, tayfur ve sasi
    üzerime yüklediler bu isi
    sarhostum kasimpasa'daydim
    vapuru onlar vurdu ben vurmadim
    cinayeti kör bir kayikci gördü
    ben vursam kendimi vuracaktim.

attila ilhan'in fazla goz onunde olmayan bir siiridir.. (ahmet kaya'nin besteledigini burdan ogrendim) okunurken sanki kisa bir oykuymus gibi insani saran, uzerine suc atilmis bir insanin caresizligini yansitan cok guzel bir siirdir..
  • cinayet şirketinin duvarındaki saat de olabilir..
  • filmlerde adli tip ta calisan kavanoz dibi gibi gozluk takan uzmanlar tarafindan belirlenen vakit. uzman felan olmuslardir ama bi tatavalari yoktur, hic bir zaman kesin bi saat veremezler yok saat 3 ile 6 arasinda islenmis yok ogleden once islenmis.

- cinayet saati nedir doktor?
    - hmmm takriben aksam 6 ile 8 arasinda islenmis mufettis
    - yeter be yeter be omrumu curutttun serefsizim bi saat soole benide ugrastirma ya 6 mi 8 mi ne bu ya oyun mu oynuyoruz.
  • cinayet durumunda, daha çok ölüm sonrasında ceset üzerinde meydana gelen ekimoz, ölü katılığı vb. reaksiyonların oluşma zamanları baz alınarak belirlenen , maktulün ölüm saati.
    (bkz: bir ölünün ilk 36 saati/6)
  • daha hayirlisi icin;
    (bkz: diyanet saati)
  • bir hayatın yaşamdan çıktığı vakti belirtir. benim en çok eylül ve ekim ayı, akşam 5-7, gece 11-02 sularında cinayetim gelir, işlerim.
  • ahmet altan'ın tehlikeli masallar kitabının başında kategorize ettiği saatlerdir. anlatıcı bir gazetede zinayet haberlerini istiflemektedir ve işi nedeniyle cinayetleri sınıflandırırken katillerin cinayet işleme nedenine göre cinayet saatinin değiştiğini farkeder, alacak verecek için işlenen cinayetler öğlene kadar, tutku cinayetleri öğleden sonra gibi.
  • mükemmel bir şiirin hayat bulduğu şarkı. ahmet kaya öyle içten söylüyor ki, dinlerken deli cafer,ismail, tayfur ve şaşıyı görmemek mümkün değil.
  • 'ben gördüm, kulaklarım gördü'
    kulaklarım gördü? amma da saçma derken;

'kulak eğer gerçeği anlarsa gözdür' mevlana, mesnevi, ii, 871

aklımıza geliyor ve 'vay amına koyim' diyoruz.
  • öyle bir yazilmis ki, dinlerken/okurken sanki siz de halic'tesiniz ve o cinayete gözlerinizle sahit oluyorsunuz. korkunc yemyesil ay gökte parliyor, halic'e düsüyor isiklari. kamarot ve ascibasi deli cafer, ismail, tayfur ve sasi'yi görüyorsunuz. 15 yillik dostlugu bu sekilde sonlandiran nedir diye düsünüyorsunuz? en vurucu yeri de sonudur. sahit olanin caresizligi, sarhos, kasimpasa'da dolasirken; üzerine yüklenen cinayet. halbuki, vursa o kendisini vuracakmis..
hesabın var mı? giriş yap