şükela:  tümü | bugün
 • $u gunlerde emerging marketlerin bono spreadleri iyice du$mu$ durumda.. brezilya ve turkiye'nin spread'leri avrupa $irketlerinin portfoy spreadlerinden daha dar.. "nereye kadar?" dedirten bu durum elde patlamasa bari.
 • "nereye kadar" sorusunun cevabi bugunlerde "buraya kadar" olarak cevaplanmi$tir... 180lere kadar du$en standard 5 yillik cds spreadleri $u anda 330 bps'lerdedir ve daha da yukselmektedir. bu, arjantin'den bile riskli bir ulke haline geldigimizi belirtmekte ve tum kredi oranlarimizi arttirmakta.

  tahvilden ornek verecek olursak: amerikan 30 yilliginin getirisi %5.25, turkiye'nin ise %8.50dir bugun.. aradaki fark (%3.25 = 325bps) sanildigindan cok daha buyuk etki yapmaktadir. ornek olarak, tahvillere gelen sati$lar nedeniyle 1.62lerdeki dolar 1.72lere cikmi$tir.
 • $u anki 300 trilyon dolarlik derivative piyasasinda 17 trilyonluk paya sahip, hergun buyuyen sigorta araci. turkiye'nin bundaki payi ise 156 milyar dolar.
 • 2007 boyunca 200 altinda kalan (5 yillik) cds ulke spreadlerimiz su anda 150 civarinda dalgalaniyor... kuresel krize kadar da boyle gidecek gibi. nereye kadar nereye kadar hoy loy loyyy.
 • kuresel kriz geldi catti. cds'lerimiz 254'leri gordu. gun gelmiyor ki yeni bir entari yazmak zorunda kalmayalim sayin okuyucu. yoksa skor sikintimiz yok.
 • varliklari yuzunden kuresel calkantilarda kimin ne kadar iceri girdiginin hesabinin iyice zorlastigi turev piyasa islemleri.

  aslinda bu enstrumanlar riski dagitmak icin yaratilmis ve cok faideli seylerdi ama su anda risk oyle bir dagildi ki, p&l ler cikmadan kimin ki.ina neyin girdigi anlamak neredeyse imkansizlasti. p&l ciksa bile aslinda durum o kadar acik degil, marked-to-market tan mi sictin, yoksa hakkaten yedin yuttun mu o da muammali..
 • bu kontratlarda ucuncu bir partinin borcunu odememe riskini (kredi riski) devralan, yani borcu sigortalayan tarafin da yukumluluklerini yerine getirememe riski vardir. yani diyelim ki bir sirketin cikardigi borc senetlerinin (tahviller, bonolar, cdo'lar) kredi riskine karsi korunmak icin bir cds kontrati satin aldiniz ve bu kontrat sayesinde o riski baska bir partiye, mesela abd'nin en buyuk sigorta sirketi aig'ye devrettiniz. ya peki aig batarsa ne olacak?

  ucuncu partinin kredi riski ile sigortalayan tarafin kredi riski arasindaki korelasyon, bu enstrumanlarin fiyatlandirilmasinda onemli bir faktordur. yani bir bakima bu kontratlarda kredi riskinin icinde kredi riski vardir (oyun icinde oyun). kredi sigortasi satan tarafin kredi riski ingilizce literaturde "counterparty default risk" diye gecer.

  abd hazinesi'nin eylul 2008'de 85 milyar dolarlik kopru kredisi verdigi ve borc yukumluluklerini garanti altina aldigi sigorta sirketi aig, cds piyasasinda yaklasik 441 milyar dolar civarinda borcun kredi riskini kendi ustune almis. bunun 58 milyar dolarlik kismi da subprime mortgagelara dayaliymis. aig'nin kendi borclarinin kredi riskine karsi cds yazip bu riskin sigortasini satanlar da cabasi. bunlar arasinda unlu yatirim sirketi pimco da varmis.

  aig'nin cds yukumluluklerini yerine getirememesi sonucunda olusabilecek domino etkisi icin:
  http://freakonomics.blogs.nytimes.com/…pheavals/?em
  http://money.cnn.com/…rtune/?postversion=2008091621

  gelecekte bu kontratlarin ticaretinin resmi bir borsada, daha seffaf bir sekilde ve denetim altinda gerceklesmesi beklenebilir. bugune kadar tezgah ustu (over the counter) calisan cds piyasasinin toplam buyuklugu su an (2008) itibariyle yaklasik 62 trilyon dolardir.
 • 2008 kredi krizi sirasi esnasinda 900leri goren turkiye cds'leri icinde bulundugumuz gunlerde sakinleyerek 600lere indi. 250'leri tekrar goresiye kadar ekonomiden fazla umutlanmayin kisacasi.
 • turkcesi kredi iflas takasidir. son zamanlarda tekrar yukselen risk primleri dolayisiyla turkiye'nin cds primleri 500 baz puana yukselmistir.
 • korumayı satın alan tarafa (protection buyer – csd alıcısı), referans varlığa (kredi, tahvil vb. – reference asset) karşı koruma sağlayan, korumayı satan tarafa (protection seller - cds satıcısı) dönemsel sabit ödemeler veya bir sefere mahsus olmak üzere (sigorta) prim ödediği çift taraflı sözleşmelerdir. sözleşme
  tek bir varlık ile ilgili olabileceği gibi birden fazla varlık ile ilgili de olabilir.

  cds, iki tarafın, üçüncü bir kişi veya referans varlığın borcunu ödeyememesi, iflası gibi bir kredi olayı ihtimaline dayanarak, gelecekteki bir işlem için anlaştıkları iki taraflı tezgah üstü (otcover the counter) kontratlardır.

  cds kredi riskinin başka bir tarafa aktarılmasını sağlar. korumayı satın alan taraf referans varlık ile yükümlülüklerin (kredi ödemesi, kupon ödemesi) yerine getirilmemesine karşı korumayı satan tarafa belirli vadelerle veya bir defaya mahsus olmak üzere ödeme yapar (sigorta primine benzer bir ödeme). borçlunun
  yükümlülüğünü yerine getirmemesi durumunda korumayı satan yükümlülükleri üstlenir ve korumayı alan taraf risklerden kurtulmuş olur.

  özellikle gittikçe çoğalan mortgage kredileri nedeniyle riski artan bankalar riskten kurtulmak için bu sözleşmelere başvurmaktadırlar. 2006 yılının ortalarında cds işlemlerinin tutarı 26 trilyon dolar civarında tespit edilmiştir. bu tür türev enstrümanlarının kullanımı bankaların kredi risklerini ortadan kaldırmasının
  (hedge) yanı sıra likiditelerinin de artmasını sağlarken aynı zamanda da maruz kaldığı karşı taraf riskinin de azalmasını sağlamaktadır.

  1999 yılında isda (international swaps and derivatives association - http://www.isda.org/) tarafından cds sözleşmelerindeki iflas, borcun ödenmemesi, borcun ertelenmesi (moratoryum), kredinin yeniden yapılandırılması gibi konuları belirleyen standartlar yayınlanmıştır.

  cds (kupon) ödemeleri; sözleşmenin yapıldığı tarihten sonraki ilk iş günü korumanın geçerlilik tarihidir. kupon ödemeleri 3 aylık periyodlarda yapılır. sözleşme tarihi 20 aralık ise ilk kupon ödemeleri 20 mart, 20 haziran, 20 eylül şeklinde olacaktır. eğer korumayı satın alan taraf 20 aralık 2004 tarihinde 5 yıllık bir koruma satın aldıysa koruma 20 aralık 2009 tarihine kadar geçerli olacaktır.

  https://docs.google.com/…owitn2fmztzmmtkxnzaw&hl=en
hesabın var mı? giriş yap