• ne 11 mart 2013 ekşi sözlük beta devrimi, ne ssg'nin sözlükteki troll'leri uçurmama sebebi, ne de 8284 kadın çaylağın 8 mart'ta yazar yapılması.. kaldırılmasıyla sözlüğe yapılmış en büyük ihanete sebep olan ispiyon gerekçesidir.

32.600.000'den fazla entry yazılmış sözlüğe bugüne kadar.. şu anda 17.700.000 adeti kalmış, gerisi uçmuş.

sözlük formatını bilen troll'lerin ve sözlük formatını bilmeyen suser'lerin de büyük katkılarıyla bir zamanlar gerçekten kutsal bilgi kaynağı olan ekşisözlük'ün, yakında bir çöp tenekesinden farkı kalmayacak.

zaten konulmuş format kurallarını bile delerek sözlüğün ebesiyle ilişkiye giriliyorken bir de sözlük için en iyi korumayı sağladığını düşündüğüm döyzb kaldırılınca artık bu 17 milyon entry hiç okunmayacak. aynı şeyler tekrar tekrar yazılacak. bir zamanların kutsal bilgi kaynağı, artık kendini tekrarlayan, yeni bir şey veremeyen bir forum sitesi olacak. (bu cümlelerimde gelecek zaman kipi kullandım ama aslında geçmiş zaman kipi mi kullanmalıydım?).

birbirinin aynısı başlıklar, entry'ler dolu her yerde.. aramaya inanmak artık öldü, kemiklerini sızlatıyorlar.

ben bir şeyler öğrenmek için mi, yoksa aynı şeyleri tekrar tekrar okumak için mi gireceğim sözlüğe artık? gerçekten yazık.
  • yazarlar entry'yi ekleyip sonra editleyince aynı entry'yi elde edebiliyor. o kadar azimli insanla biz başa çıkamayız. o belli ki onu yazmak istiyor. onu yazsın. onun için hayırlısı odur.
  • kaldırılması tam bir salaklıktır.
  • az önce kaldırıldığını öğrendiğim gerekçe.
    ulan 8 mart ayağına gelenlerin bir kısmı, anket başlıklarının anasını ağlatmış durumda.
    aynı entryi üç defa gördüm aynı başlık içerisinde.
    ne peki şimdi bu? sözlüğü resmen çöplüğe döndürdünüz lan.
  • konu: endüstriyelleşen ekşi sözlük.

ssg'ye kulak verelim.

"1) birebir aynı entry'yi girmek zaten teknik olarak mümkün değil."

ssg'ye kulak verelim.

"ba$lik: elma

1. cok guzel bir meyve (duzgun)
    2. cok guzel bir meyve (hatali)
    3. severim (duzgun)
    4. severim (ba$ka yazar yazdiysa duzgun, ayni yazar yazdiysa hatali)"

(bkz: #151892)

yeni sözlük konjönktivitinde formata uygun bazı entry'ler dahi, üretim maliyetlerini ve komplikasyonlarını azaltabilmek için yasaklanmış durumda. artık isteseniz de 4 numaralı entry'i yazamıyorsunuz. elmayı bir seven varsa, sizin başka türlü sevmeniz gerekiyor. yani elmaların sevildikten sonra standardı yükseliyor.

yeni sözlük düzeninle elmaların kezbanlaştığını görüyoruz kısaca. sizden küçük sürprizler bekler hale geliyorlar.

insan faktörünü sıfırlayabilmek ve "işleri" kolaylaştırabilmek için formata uygun entry'lerden bile feragat edebilen sözlük sisteminin, üretim maliyetini azaltmak için işçi çıkartıp makineleşen acımasız kapitalist sanayi düzenine iyice yakınsadığını da söyleyebilirim. bakkal sıcaklığı, eski kitap kokusu, kullanılmış kıyafet yaşanmışlığı, berber değdirmesi gibi hüzünlü hissiyatlar peşindeyseniz yanlış yerdesiniz. derhal mahalle esnafınıza koşunuz, onları bağrınıza basınız.

otomatik elekten yalnızca tıpkıbasım entry'lerin geçememesi de ayrı bir problem. örneğin birazdan sayacağım örnekler "daha önce yazılmış zaten bu" eleğinden geçebiliyor ve sözlükte rahatlıkla cirit atıyor:

başlık: 56 nisan 4813 diboşspor fikişspor maçı

1. 2-2.
    2. iki iki.
    3. iki - iki.
    4. 2 - iki.
    5. ii - ii. (tez hazırlarken sözlüğe girmiş bu)

başlık: ünlü fıstıkçılar

1. fıstıkçı şahap
    2. fistikçi şahap
    3. fistikci şahap
    4. fistikci sahap
    5. f i s t i k ç ı ş a h a p. (eşşolusuna bak)

neticede bok.
  • ~
    1) birebir aynı entry'yi girmek zaten teknik olarak mümkün değil. (#32614264)
    ~

ssg böyle demiş ama bu iddiayı çürüten, birebir aynı entry'yi girmenin teknik olarak mümkün olduğunu gösteren örnekler var, ki buyur:

. (#33062257)
    . (#33074978)

. (#33078039)
    . (#33078040)

şimdi soruyorum, mesela bu gibi durumlarda nasıl sildireceğiz ikinci entry'leri?

(bkz: nereye sıçacağız)
  • kaşınıyor olabilirim ama şunu yapabiliyoruz artık :/

(bkz: #1)
    (bkz: #32614415)
  • 1)" birebir aynı entry'yi girmek zaten teknik olarak mümkün değil."
    al yavrum sen oyna (bkz: #32615124)

2)" spam/flood/çöp entry profili halen uçma sebebi"
    ee ne alaka konuyla? ki moderatörler kaçtıktan sonra iyice suyu çıktı 8284ler troller spamın da floodun da çöpün de dibine vuruyorlar forum oldu ortalık

3)" birinin yazısını aynen alıp kopyalamak zaten telif ihlali (gge)"
    bilimsel yazı kopyalayıp uçan bi selebriti arkadaş vardı onun dışında pek rasgelmedim kaldı ki başına veya sonuna alıntı yazınca bi halt edildiği yok ve sanki sözlük içi kastedilmiş e döyzb kalkınca (gge) değil (ekşi çöplüğe döndü) oluyor..

4)" döyzb'nin problem olduğu başlık türü "anket". yani #anket kanalıyla zaten yunana ötelemeye çalıştığımız bir içerik çeşidi. bu başlıklardan verim elde etmek için döyzb de kurtarıcı değil ayrıca."
    gayet verimli anacım, o başlıkları kurtaran tek şey aramaya inanmak; anket başlığı istemiyorsan yasak koyarsın bu 1, o kanalları da betayla beraber bi tarafınıza monte ediniz bu da 2

5)" subjektif olarak yazılan birebir aynı olsa bile yazanıyla eşleştirince farklı anlama gelebiliyor. "
    az buçuk değişme olsa zaten döyzb olmuyordu (bkz: #1638672)
    eşleşince ne olacak mesela sikmeli bir bkzı ben, fenasi kerim, yeniden yazınca oow çok büyük espri olup büyük adam mı olacam

6)" aynı anlama gelse bile yazarlar uçuyor. kendiler gidiyorlar, hesapları silinebiliyor. bu sefer sözkonusu içerik tamamen kayboluyor muadili tarafından yaşamaya devam etmek yerine."
    ee onu silindikten sonra düşünsünler yeniden girsinler vs. öyle bahane mi olur o zaman ilk 5 nesil tamamen uçsun yeniler yeni şeyler yaşatsın?!!

7)" başlık içinde aramak özenden bağımsız olarak unutulabiliyor, ihmal edilebiliyor. en yazılmasını tahmin etmeyeceğin şey yazılmış olabiliyor."
    e arasınlar patron, sen değil miydin aramaya inanmak diye bi tarafını yırtan? aramayan formatı anlamayan hatalı giren çaylak olsun

10)bu da dünkü floodçular; "hatalı entry silinmelerine yol açmaktaydı.
    diyelim "en güzel meyve" başlığına 2. entry'de elma yazıldı 3. entry'de armut yazıldı. sonra 2. entry'nin sahibi entry'sini editleyip armut yapıp 3. entry'yi "daha önce yazılmış zaten bu" diye sildirebilmekteydi."
    bu durumlarda zaten format suistimali yüzünden bunu yapan dallama çaylak yapılmadan direk uçuruluyordu. nadiren de çaylak yapılırdı

bu gibi sebeplerden, sözlüğün forum olmamaması için kesinlikle geri gelmelidir.

(bkz: #33528561)'dan gelen edit: 5. deki örneği boşverin hala haberi olmayanlar var mesajlar yağdırıp madde 1 deki şey için teknik olarak mümkün değil ki diyenler var buyrun
    (bkz: pena/#32616380)
    (bkz: pena/#1)
  • daha önce yazıldı mı bilmiyorum ama kaldırılması tam bir salaklıktır.
  • "başlık içinde ara" adlı bölümün varlığından haberdar olmayan ki$iyi çokça tuzağa dü$üren hadise..
hesabın var mı? giriş yap