• ekodiyalog'daki en büyük marifeti, karşısındaki bir şeyler anlatıp oranlardan bahsederken sürekli araya girip "nominal mi, reel mi?" diye sorarak adamın dikkatini dağıtmasıdır. bir gün birinin dayanamayıp "eben." demesinden korkuyorum.
  • insan belli bir yaşa geldikten sonra her türlü kıpırdanmada ümitleniyor. deniz hoca da son dönemdeki kıpırdanmalara dair yorumları 'ezber'den okuyor sanırım. sesi kontrollü, yetkin, belli bu konuda tecrübeli bir hatip.

ama zorlamayalım deniz hoca. gelmeyecek o günler, kıpırdanmayı geçtim, artık sızıntıyı tutsun yeter durumdayız.
  • 15 subat 2001 tarihinde de korkut boratav icin "ekonomi bu kadar iyi giderken bu adami ciddiye alanlar da var ya" tarzinda inanilmaz seviyesiz bir yazi yazmisti. dört gün sonra malum büyük kriz patlak verdi. tam da korkut hoca'da ilginctir o siralar türkiye'de ki sicak para hareketleri üzerine uzun uzun rakamlarla göstere göstere yazilarini yaziyor, krizin kacinilmaz oldugunu soyluyordu. peki sonucta ne oldu korkut boratav'i gene azinlik bir akademisyen biliyor takip ediyor, deniz gökceyi ise, gittigi ilin mülki amirleri, üniversite hocalari onü ilikli takimlariyla karsilayip salonda alkisliyorlar. deniz gökçe göbegini yaydikça koltukta, onlar oturdugu yerde daha dik oturmaya çabaliyorlar.
  • köşe yazısında alenen intihal yapan yazar.

yazısının üzerinden 1 hafta geçmiş. intihal yaptığın alenen ortada. bahse konu yazının üzerine aynı gazetede 4 yazı daha yazmışsın. hiç mi utanman yok ki çıkıp ortaya özür dilemiyorsun?

ne de olsa her yazdığını tabiri caizse yiyen okurların var. neden dileyesin ki değil mi?

böyle okura böyle köşe yazarı...

ilave not: şu aralar yaptığı tek şey, haftalık frekansta yayın yapan the economist'i okumak ve bu dergideki yazılardan faydalanarak, verileri paylaşıp, ana fikire sadık kalıp üzerine türkçe biraz yorum serpiştirip okuruna sunmak. köşe yazılarından anahtar kelimeleri seçin, ingilizceye çevirip google'da aratın karşınıza the economist'in son dönemde yayınladığı ilgili bir haber/yazı/metin çıkacaktır. economist olmasa ne yapardı kim bilir. biraz orjinallik beklerseniz kendisinden bu aralar, çok yanılırsınız...

ilave: (bkz: 13 eylül 2016 deniz gökçe köşe yazısı hırsızlığı)
  • 10 gün önce economist'te çıkan yazıyı, türkçeye çevirerek kendi imzasını atan kişi. iletişim imkanlarının yaygın olmadı zamanlarda yabancı dil bilenlerin sıkça başvurduğu bir yöntemdi bu. böyle bir zamanda gökçe'nin buna cesaret edebilmesine cahil cesareti denir. ekonomistliği de sahtekarlıktan öteye gitmez.
  • bir ons altının fiyatı 180 $ civarındayken, altının yükselmeyeceğini hatta düşeceğini, altın alanın elinin yanacağını iddia eden ve kendine güldüren şahıs.

ha, altın şu an ne kadar mı ? 450 $ efendim, tam 450 $. üstelik daha da yükselecek...

edit: evet yükseldi. geçen mayıs ayında 720 $'ı gördü. böylece deniz gökçe'nin düşecek dediği seviyenin 4 mislisine çıktı.
  • dersin ortalari...
    siniftan biri : hocam ozer ertuna sizin icin komedi dans uclusu dedi.
    deniz gokce : hadi ordan, finansci komediden ne anlarmis...

dersin ortalari...
    deniz gokce : ulan su siyasalin hocalarina da acaip kilim...
    siniftan bir siyasalli : hocam onlar da sizin icin oyle diolar.
  • gazetecilik etiginden, intihalin ne demek oldugundan bihaber cevirmen:

yazisi:
    http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=100206,10,12

yazinin asli hafta sonu wall street journal'de yayinlanmis ve john lyons ve josé de córdoba imzasini tasimaktadir.
    http://online.wsj.com/…le/sb119586925917802724.html

chavez hakkinda wall street journal'in lakirdisini ciddiye almamizi beklemesi de hepten takdire sayandir bu cevirmenin-ayrica, ayni seyi ny times ya da washington post'ta yapsa kendisini gazetecilik mesleginden azade kilabilirdi, bizi de gayet mutlu ederdi.

lakin burasi turkiye, degil mi?
  • muhtemelen benim yazdıklarımı economist okuyan adam okumuyordur dedi fakat yakayı ele verdi. utanç verici bir durum. ben arkadaş arasında muhabbette bile söylediğim bana ait değilse nereden okuduğumu vs kaynağını belirtirim. bir kere insanın kendine saygısı varsa yapmaması gereken hareketler böyle şeyler.
  • intihalde boyut atlamış. ne bileyim biraz değiştirir insan, yuh.
hesabın var mı? giriş yap