• "...dilek hemşire, yüksek ateş, sırt ve bel ağrısı şikâyeti ile 11 nisan gecesi hastaneye kaldırıldı. nefes darlığı da eşlik edince yatırıldı ve bebeğin kalp atışları zayıflayınca üç gün sonra sezaryene alındı. 2.5 kilo ağırlığında dünyaya getirdiği oğlunu sadece uzaktan, o da birkaç saniyeliğine görebildi... " *

sabah haberlerde izlerken duydum. tüylerim diken diken oldu.
    uzaktan birkaç saniyeliğine, ilk ve son bakış...
    bebek annesini gördü ama hatırlamayacak. anne çocuğunu gördü ama geleceğinde olamayacak.
    birkaç saniye bir arada olabildi anne - oğul. bütün bir ömre bedel birkaç saniye..
    nur içinde yatsın dilek anne..

(bkz: çok acı var dayanamıyorum)
  • sağlık bakanının ölüm haberini verdiği tweette " izin gününde " diye belirtmesi o kadar çiğ ve eğreti durmuş ki, üzüntüm bir anda kızgınlığa evrildi. bunu ölüm haberini verirken yazmak zorunda mıydın gerçekten, yarın basın açıklaması yaparken söylerdin, gerek var mıydı?
  • allah rahmet eylesin çok üzüldüm.

bakanın açıklaması ise hiç şık değil. ne demek izin gününde? nereden anladınız izin gününde olduğunu? kaldı ki, öyle ola bile neden bunu göze sokar gibi belirtiyorsunuz ki?

izin gününde olmasa, "mesai saatleri dışında" mı denecek anlamıyorum...
  • biri dört yaşında biri bir haftalık iki kuzu annesi olarak tarifsiz bir acı hissediyorum. oldukça stresli ve şuursuz insanlara sinirlenerek tamamladığım son 70 günü karantinada geçen hamilelik sürecimden sonra kucağımda bebeğimi emzirirken başka bir hamilenin bu süreçten bebeğini annesiz bırakarak ayrıldığını öğrenmek yerle bir etti beni. dilerim hayata şans olarak çok geriden başlayan bebişinin kalan hayatında bahtı açık olsun, tabi annesizlik boşluğuyla ne kadar olabilirse...

öyle bir hamilelik ki hastalığa yakalanmaktan korunsanız bile ya yakalanırsam stresiyle bebeği strese sokup ona zarar verme stresinden korunamıyorsunuz. ki anne karnında bebeğe en zarar veren şeylerden biri salgıladığınız stres hormonları. bir önceki hamileliğimle bunun arasında ruh hali ve süreç olarak dünyalar kadar fark vardı; süslerle balonlarla pastalarla kutlamalarla değil, robocop gibi bir maske bir siperlik babasız gidebildiğimiz ultrason muayeneleriyle geçti bekleyişimiz. gariban gibi iki kişi gittik babasıyla hastaneye, biz şanslıydık üç kişi eve döndük çok şükür. ne bir ziyaretçi ne başka şey oldu çünkü hayatın akışının bir süre daha anormal seyretmesi gerektiğini kabul etmek zorundayız. biz çizgiyi 1 hazirandan çekince corona da oradan çekmeyecek!

ve böyle bir kayıp haberiyle eş zamanlı gelen hamilelerin idari izinlerinin kaldırılması haberi de cabası. hamilelikte bebeğe zarar vermemek için değil covid diş tedavisi bile olamıyorsunuz, ilaç tüketemiyorsunuz. nasıl bir karardır bu, birisi lohusa aklıma açıklasın. mutlaka tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. başka dilekler başka dilek yavruları olmasın veya mümkün olduğunca korunabilsin diye bu kararın değiştirilmesi gerekiyor.
  • saglik bakani tarafindan az once vefat haberi verildi.
    isiklar icinde uyusun.
  • herhalde dünyaya sağlıklı bir bebek getirip onunla hiçbir şey paylaşamadan bu dünyadan göçüp gitmek çok büyük eksikliktir.

allah rahmet eylesin.
  • çok üzüldüm. ışıklar içinde uyusun, allah bebeğine anne özlemi yaşatmasın. ne diyeyim, ne denir? çok üzgünüm. herkes nesine güveniyor da böyle rahat sokaklarda dolaşıyor, dilek’i öldüren virüs neden onu öldürüyor da başkalarını öldürmüyor?
  • 34 haftalık hamileyken covid-19'a yakalanan ve bebeği sezaryenle alınmak zorunda kalan hemşire dilek akçabelen hayatını kaybetti. çok üzücü çok.
  • haberleri izlerken gözlerim dolmuştu, sağlık bakanı hayatta olduğunu söyleyince yine gözlerim doldu. kalbimiz, dualarımız seninle iyileş ve çocuğuna kavuş.
  • sağlık bakanının, virüse izin gününde yakalandığını vurgulaması (nasıl bildiği tartışmalı!) şu haberi okuyunca daha manalı olabilir;

sgk covid-19'u 'iş kazası' statüsünden çıkardı. maddi ve manevi tazminat davası açılamayacak:

kaynak

bakan ilerleyen günlerde sağlık görevlilerinin ailelerinin haklarının verilmediği rezaletinin ortaya çıkmasıyla köşeye sıkışabilir. ve ön almak istemiş olabilir!

fahrettin koca:

"hastalığa, izinli olduğu günlerde yakalanmış..."

https://twitter.com/…oca/status/1267209425984671744
hesabın var mı? giriş yap