• bu durum hakkında kimsenin bir bok bilmediğini düşünüyorum. öncelikle uzun bir süreden beri bu dertten müzdarip olan birisi olarak deneyimlerimi gittiğim dişçiler üzerinden yazacam. muhtemelen benim durumumda bu soruna çözüm bulamayan çok insan var.
    1. gittiğim diş doktoru, sanırım 4 sene oldu, dişlerde biriken taşların diş eti kanamasının temel nedeni olduğunu söyledi. bir güzel temizledi. dişlerimi düzenli fırçalamama devam etmemi söyledi. sonuç? şikayetler devam.
    2. gittiğim diş doktoru, sanırım 3 sene oldu, diş ipi kullanmamın sorunu büyük ölçüde azaltacağını, her aksam ipi kullanmamı söyledi. düzenli olarak baya devam ettim, bir ara geçecek gibi olsa da bana mısın demedi.
    3. gittiğim diş doktoru gece dişimi sıkmam ihtimalini göz önünde bulundurarak diş kalıplarıma göre bir silikon yaptı. sabah uyandığımda ağzımdaki kan tadından sanırım bu doktor çözüm üretecek dedim. sonuc ağzımda silikonla yatıp diş ipi kullanma vs kombini de işe yaramadı.
    4. gittiğim diş doktoru sorunun diş fırçası ve yanlış fırçalama tekniklerinden olabileceğini söyledi ve dişimi nasıl fırçalamam gerektiğini anlattıktan sonra dişlerimi temizledi ve önerdiği x marka diş fırçası ve macununu almamı söyledi. aldım sonuç değişmedi.
    5. gittiğim diş doktoru, lan ne olacak benimki de kanıyor takma kafana dedi. ilginç bir kafa.

valhasıl çözüm bulamadım. bu konuda yukarıdaki maddeler hariç bir önerisi olan varsa ya şimdi söylesin ya da beni diş fırçam ete değdiğinde başlayan kan kaybımla başbaşa bıraksın.

edit: imla
    edit2: en kesin çözümü yazıyorum. 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekiği 2 su bardağı suya atıp 5 dakika kaynatın. sonra süzüp soğumaya bırakın. ben soğuduktan sonra yarım litrelik su şişesine koydum. sabah öğle akşam düzenli olarak diş macunu kullanmadan (diş macununu tamamen bırakıyoruz) bir yudum su ağzınızda iken ağzınızı kapatıp dişlerinizi fırçalayın. 10 güne etkiyi göreceksiniz.
  • eğer partnerinizde de mevcutsa, kan yoluyla bulaşan hastalıkları birbirinize öpüşürken geçirebiliyomuşsunuz bu illet yüzünden.. evet, aids de dahil... doğruluğu tartışılır tabii...
  • çare paradondax ve diş ipi.
    paradondax'in igrenc bi tadi oldugu asikar fakat duzenli kullanildigi taktirde (gunde iki defa) iki haftada etkisini gosteriyor.
    diş ipini de unutmayalim elbet.

buna ek olarak dis etlerine limon yağı surmek de baya iyi geliyor.
    yalniz azimli olmak sart bu fircalama ve dis ipi konusunda.

o igrenc kan tadindan ve agiz kokusundan kurtulmak istiyorsaniz paradontax tupunu kiciniza sokmaya bile razi olun bence. kendisi bulunmaz bi nimet cunku bu konuda.
  • kendi tecrübemden büyük oranda bakımsızlık veya eksik bakımdan kaynaklandığını keşfettiğim diş hastalığı.

diş hekimliği öğrencisi bir arkadaşımdan aldığım tavsiyelere birebir uyarak sorunumu çözdüm. sıralıyorum:

- ilk etapta bir defa diş hekimine diş taşlarını temizletmekte fayda var. sonrasında diş ipi kullanarak tekrar temizletme ihtiyacını en aza indirmek mümkün.

- öncelikle nizami diş fırçalamak çok önemli. üst ve alt ayrı ayrı fırçalanacak. ön yüz, arka yüz ve kesici yüzeyler yeteri kadar fırçalanacak. sonrasında diş etinden dişe doğru tüm ağızdaki diş etleri temizlenecek. tercihen dil de fırçalanabilir. videoda güzel anlatmışlar: http://www.youtube.com/watch?v=8b6oizv5jeo tabii günde 2 defa yapılacak bu. istisnası kaytarması yok.

- ben paradontax kullanmaya başladım. tüp bitene kadar devam edecek gibiyim. ama diş macununun sonuca etkisi tartışmalı biraz. yine de çok dandik bir macun kullanmamakta fayda var. colgate'in diş etine özel macunu da iyiydi.

- her gece yatmadan önce diş ipi kullanılarak dişlerin arası temizlenecek. bunu da nizami bir biçimde yapmak gerekiyor. araştırın öğrenin efendim.

- dişler her fırçalandığında alkolsüz bir ağız çalkalama suyuyla çalkalamak icap ediyor.

bunları düzenli bir şekilde yapın, 1. ayın sonunda hala diş etiniz kanıyorsa bir uzmana görünmekte fayda var. ben kıpkırmızı diş etleri ve durup dururken kanama şikayetinden, hiç sıkıntı yaşamadan elma yiyebildiğim bir hale geldim.
  • bu illetten muzdarip olmamak icin, disleri düzenli olarak fircalamanin yaninda (tercihan oral-b tipi pilli dis fircalari), en azindan her gece yatmadan önce mutlaka disipi kullanmak gerekir. ama dislerinizin arasi zaten distasiyla dolmussa önce bir dis doktoruna gidip ona dis aralarinizi temizletmek faydali olacaktir bir baslangic olarak. böylece dis saglinizda beyaz bir sayfa acilir acilmasina ama sonrasinda disipi kullanilmazsa, o sayfa kisa sürede kararacaktir.
  • (bkz: gingivitis)

daha ileri aşaması (bkz: periodontitis)

diş etlerinin rengi kırmızıya dönmeye başlar, şişer, temas olmasa da kanar... profesyonel hasta gözüyle benimkinin çözümü genelde birkaç seans diş etlerinin ince uçlu aletlerle temizlenmesi olmuştu, bol kanamalı ama az ağrılı bir işlem, küretaj.
  • burun tıkanıklığından kaynaklanabilir. tıkalı olan burun yüzünden bütün gece agızdan nefes alındığı için, normalde nemli kalması gereken dişetleri kurur ve sabah uyanıldığında hafif bir kanama görülebilir.
  • inanılmaz şekilde hafife alınan bir sağlık sorunu.
    her gün burnun kanasa, gözün kanasa, kulağından kan gelse, tırnak diplerin kan sızdırsa bi panik olursun değil mi?
    ama diş eti kanamanız oluyor mu sorusuna,;
    -aa evet hep oluyor benim, diye cevap verebiliyorsun insanoğlu. akıl almaz bir canlısın.

evet öldürmez belki ama bir hastalıktır, altında yatan sebepler araştırılmalıdır. size acı çektirecek başka bi hastalığın sinyalidir belki de.
    vücudunuzun bir parçası sürekli kanıyor, bunu kanıksamayınız.
    bir periodontoloji uzmanına muayene olunuz.
  • tedavi ettirmemekte ısrar edince elma yemeyi texas chainsaw massacre tadında bir eyleme dönüştürüyor yemin ederim. dişçiye gitmek lazım ama colgate sensitive pro-relief de güzel bir arkadaşımızdır.
  • sağlıksız bir dişetinin habercisi.sağlıklı diş eti basit bir fırça darbesiyle kanamaz.fircalarken kanamasini normal saymak hatasina dusenler kisa zamanda dis etlerinin cekilip kemiklerinin gidip dislerinin dokuldugunu izleyeceklerdir.tamam çok abartılı bir tablo gibi gözüktü.dişeti kanamasının en önemli nedeni olan gingivitis yani diş eti iltihabı her zaman periodontitis denilen dişin diğer destek dokularına, kemiğe yayılım göstermez.ancak büyük bir olasılık vardır.halbuki itihap çoğunlukla,eğer sistemik bir sorun yoksa, kolayca halledilebilir.
hesabın var mı? giriş yap