şükela:  tümü | bugün
 • bir ulkenin kendi para birimini tedavulden kaldirip, yerine amerikan dolarini koymasidir. bir turlu dogru durust bir para politikasi surduremeyen ulkelerin basvurdugu son caredir.
 • biz bu işi beceremedikin iktisadi ifadesi.
 • para politikalarinin basarisiz olmasi sebebinden ziyade, sistemli bir dolar yayginlastirma politikasinin sonucudur. nedir? yüzyil basindan beri savasa bulasma sebebidir. nihai kertede tutarli gibi görünen euronun geçerliligini yayginlastirmasi üzere, önemli bir sabit olan petrol fiyatlarinin da euroya dogru bir egilim göstermesi gündemdeki savasin da sebebidir. nedir? öncelikle saddam'in rejimi bertaraf edilip petrol fiyatlari üzerindeki dolar hakimiyeti sürdürülmelidir. siradaki savas venezuella cihette görünüyor. kendi hukukunu ve uluslararasi hukuku umursamadan ortadogu'ya dalan abd için güney amerika'ya bulasmak hiç de zor görünmüyor bu durumda..
 • resmi olarak para birimi değiştirilmemiş olsa da, ülke içinde paranın fonksiyonlarının (değer ölçüsü, değişim aracı, servet birikimi) bir kısmının yabancı bir para birimi kullanılarak yerine getirilmesinin yaygınlaşmasına, yani "yabancı para ikamesine" de (currency substitution) yaygın olarak dolarizasyon denir.
  bankalardaki mevduatın %60 civarındaki kısmının döviz cinsinden olduğu, ev fiyatlarının hatta kiralarının dolar cinsinden açıklandığı 1990'lı yıllarda türkiye'de de yaygın bir dolarizasyonun hakim olduğu söylenebilir.
 • bu terim sadece amerikan doları ile sınırlı değildir, her türlü yabancı para biriminin yerli para yerine kullanılmasına dolarizasyon denir. dünyada resmi olarak dolarize ekonomiler ise(pasifik adaları hariç):

  amerikan doları: ekvador, panama, el salvador, doğu timor
  euro: monako, andorra, san marino, vatikan, karadağ, kosova
  isviçre frangı :liechtenstein
  hindistan rupisi: bhutan
  türk lirası: kktc

  bu ülkeler arasında minik ve önemsiz olmayıp, politik olarak da sallantıda olmadığı(kktc, kosova gibi) halde dolarize olmuş, "oha bunlar egemenliklerini iyice kaptırmışlar" şeklinde hayret edebileceğimiz ülkeler ekvador, panama, el salvador ile karadağdır. hadi güney amerika ülkelerini abd düdüklediğinden dolayı bu haldedirler ama karadağ ab baskısı olmadan, tamamen kendi isteğiyle euro'ya geçmiştir ve ab üyesi dahi değildir, bu yüzden durumu en paranoid ülke karadağ gözükmektedir. yine de ab'nin insanların gözünde nasıl güçlü ve barışçı bir güven geliştirdiğinin kanıtıdır.

  ayrıca (bkz: dolar ekonomisi)
 • bugunu yarini bilmem ama, euro cikali 10 yil olmu$ken (euro-dolar) parite 55% yukarida; bilgi caginda da 50 yila esamesi okunmaz gibi koca dolar devinin..

  http://www.bloomberg.com/…20601087&sid=a5z7pjizoypg
 • http://www.bloomberg.com/…sarchive&sid=a62_boqkurbi

  http://www.bloomberg.com/…sarchive&sid=ar7yfquwtb4m

  http://www.bloomberg.com/…sarchive&sid=axfxt8jrjook

  gelecek sene sonunda, sdr sepetinin yeni 5 yillik icerigi konulu toplantilar ba$lamazdan evvel; bir devlet (cin olabilir bu), "ben reservlerimdeki dolarlari $u seviyeye indirdim bile" derse ve akabinde corap sokugu gibi bir ekonomik deney ba$larsa $a$irmam artik..
 • yanlış hatırlamıyorsam en son zimbabve resmi dolarizasyona geçmişti. ülkede şu an daha çok usd ve güney afrika randı kullanılıyormuş.

  ee tabii, adamlar da haklılar. 1 kilo et almak için 11 kilo para verince kafalar karışıyor otomatikman.