şükela:  tümü | bugün
 • biz bu işi beceremedikin iktisadi ifadesi.
 • bir ulkenin kendi para birimini tedavulden kaldirip, yerine amerikan dolarini koymasidir. bir turlu dogru durust bir para politikasi surduremeyen ulkelerin basvurdugu son caredir.
 • resmi olarak para birimi değiştirilmemiş olsa da, ülke içinde paranın fonksiyonlarının (değer ölçüsü, değişim aracı, servet birikimi) bir kısmının yabancı bir para birimi kullanılarak yerine getirilmesinin yaygınlaşmasına, yani "yabancı para ikamesine" de (currency substitution) yaygın olarak dolarizasyon denir.
  bankalardaki mevduatın %60 civarındaki kısmının döviz cinsinden olduğu, ev fiyatlarının hatta kiralarının dolar cinsinden açıklandığı 1990'lı yıllarda türkiye'de de yaygın bir dolarizasyonun hakim olduğu söylenebilir.
 • bir ülke gerizekalı mı ki bambaşka bir ülkenin parasını kullansın? aslında o ülkeler salak değil, amaç doların saygınlığından yararlanmak. yani faizleri amerikan düzeyine çekme çabası. bambaşka açıdan bakarsak da evet o ülkeler gerzekalı, nedeni ise şu; resmi dolarizasyona geçince ülkeler para politikalarından feragat etmiş oluyorlar. yani şöyle açıklayayım, diyelim ki x ülkesi dolar kullanıyor. bir gün haberleri bir açtınız ki x ülkesinin cumhurbaşkanı başbakana anayasa fırlatmış, ertesi gün bütün piyasalar tepetaklak. şimdi o ülkenin yapması gereken hiperenflasyonu bile göze alıp para basmak ve finansal düzeni kurtarmak, ama o da nesi? sen para basamıyorsun ki, parayı abd basıyor. fed'e yalvarıyorsun, yakarıyorsun ama adam para basmıyor, neden bassın ki? seni kurtaracam diye kendisi mi enflasyona hedef olsun? bu sorunsal içerisinde ülke ayvayı yer, s*ki yine halk tutar.
 • yanlış hatırlamıyorsam en son zimbabve resmi dolarizasyona geçmişti. ülkede şu an daha çok usd ve güney afrika randı kullanılıyormuş.

  ee tabii, adamlar da haklılar. 1 kilo et almak için 11 kilo para verince kafalar karışıyor otomatikman.
 • para politikalarinin basarisiz olmasi sebebinden ziyade, sistemli bir dolar yayginlastirma politikasinin sonucudur. nedir? yüzyil basindan beri savasa bulasma sebebidir. nihai kertede tutarli gibi görünen euronun geçerliligini yayginlastirmasi üzere, önemli bir sabit olan petrol fiyatlarinin da euroya dogru bir egilim göstermesi gündemdeki savasin da sebebidir. nedir? öncelikle saddam'in rejimi bertaraf edilip petrol fiyatlari üzerindeki dolar hakimiyeti sürdürülmelidir. siradaki savas venezuella cihette görünüyor. kendi hukukunu ve uluslararasi hukuku umursamadan ortadogu'ya dalan abd için güney amerika'ya bulasmak hiç de zor görünmüyor bu durumda..
 • uygulanması için illa resmi para biriminin tedavülden kaldırılıp, daha konvertible bir para birimine geçilmesi gerekmez. eğer bir ülkede tasarruf ve yatırım birikimi başka bir para birimi üzerine kurulu ise bundan bahsetmiş olabiliriz.

  bunun en büyük sıkıntısını ise uygulamayı yapan devletin merkez bankası yaşar. bu sistem yüzünden merkez bankası asli görevi olan fiyat istikrarını koruyamaz. dahası banknot basmadığı veya az bastığı için en büyük geliri olan senyoraj gelirlerinden mahrum kalır.
 • kurlar bu şekilde yükselmeye devam ederse çok yakında karşılaşabileceğimiz, endişe verici hadise.
 • yunanistan'ın avroya geçişi bu tip uygulamaların karşılaşabileceği sorunlara belirli ölçüde örnek teşkil eder.
 • yerel paranın ortadan kaldırılarak yabancı bir paranın kullanılmaya başlaması değil, yerli paranın yanı sıra yabancı paranın da ödeme ya da tasarruf amacıyla kullanılıyor olmasıdır. yani her ülkede, amerika da dahil, bir miktar dolarizasyon vardır. önemli olan bunun oranı. genelde dolarizasyonun ölçümü için iki gösterge kullanılır. bunlardan ilki döviz mevduatın toplam mevduata oranı, diğeri ise döviz kredilerinin toplam kredilere oranıdır.
  bir de para basmak kim biz kimiz mskim şeklinde direk yabancı para kullanımına geçmek var ki onun için (bkz: para ikamesi)