• london south bank üniversitesi "ürün tasarımı" bölümü mezunu bir mühendistir aynı zamanda. kendi şirketi olan "cummfy banana limited" ile tanıtım, organizasyon ve açılışlar için özel araçlar tasarlamakta ve imal etmektedir. guinness rekorlar kitabına da girmiş bir abimizdir. 'fastest furniture' kategorisinde kendi tasarladığı araç ile 148 km/h yapmıştır. wheeler dealers programında her türlü mekanik sorunun üstesinden kolayca gelmekte ve işin ilginci "ben motordan anlarım sadece, kaporta neyin bilmem" ya da "ön takım benim işim değil" dememektedir. eleman; motor, kaporta, ön takım ve hatta aracın yolcu mahali de olmak üzere her türlü konuda üst düzey bilgi sahibidir. gün gelir şanzıman onarır. gün gelir ön takımı komple söker ve değiştirir nebleyim gün gelir aracın bütün döşemelerini sıfırdan kendi kaplar.şahsım adına hayran olunası bir kişiliktir kısaca.
  • bütün bir oto sanayini tek bünyede toplamayı başarmış abimiz. normalde sanayiye gittiğinde herşeyin yeri-ustası farklıdır. ancak bu abi motor toplar, kaporta boya yapar, rot-balans ayarı yapar, elektrik tesisatı döşer kısaca herşeyi yapar. önünde saygıyla eğilinecek bir şahıs.
  • türkiyede böyle bir usta yoktur. olsaydi çoktan körelmişti.
  • wheeler dealers adlı programda milyonların gözü önünde emeği sömürülmektedir.

dipnot: sonunda programdan ayrılmış, zincirlerini kırmıştır.
  • mike brewer denen hıyar, programdan ayrılmasının ardından, edd china'nın arkasından atıp tutmuştur. edd ise kalitesini gösterip kendisi hakkında tek bir kötü kelime etmemiştir. hatta başkası ile devam etmekte olan programı desteklemiştir.

bu ikisinin arasındaki fark budur.

yani edd delikanlı bir abimizdir!
  • discovery channel'daki wheeler dealer programında karşımıza çıkan yıldız tornavida ile motor avansı ayarlamak da dahil tüm otomobili tamir edebilen sempatik usta.
  • bir ara gidip başka ülkelerden arabalar alıp ingiltereye getiriyor ve tamir ediyorlardı. babamın birkaç büyük problemi olan 1990 model audi 100 quatroo 2.3 benzinli aracına bi el atmasını istemiştim twitterdan. nitekim dm den yazdığı cevapta aracın soldan direksiyonlu olması nedeniyle ingiltere piyasasında değerlendirilemeyeceğini ve türkiye'den 2. el araç çıkarabilmenin prosedürlerinin uzun ve can sıkıcı olduğunu bildirmişti kendileri. malum türkiyede 4 silindir 5 enjeksiyonlu ve 2.3 motor quatroo bir aracı tamir edebilecek usta yok denecek kadar az. olsa bile aracın parasını istiyorlar. edd china deha denebilecek kapasiteye sahiptir. mekanik anlamında el becerisi çok yüksek. hatta makine mühendisliği bölümlerinde adamı tez olarak okumak okutmak bile mümkün. ihmal etmiyor mutlaka açıyor söküyor tamir edip toparlıyor ve takıyor. parçayı geliştiriyor büyütüyor küçültüyor oynuyor oynatıyor. adam doktor olsa 2022 yılına hasta randevusu alırdı. bizim sanayideki adamlara 1000 basar o derece
  • çok fazla televizyon seyretmediğim için wheeler dealers programını dmax öncesinde izlemiyordum, halbuki program daha önceden discovery channel'da yayınlanıyormuş hatta edd reyisin olduğu bölümler de çoktan bitmiş. şimdilik yayınlanan bölümlerde kendisi olduğu için izlemeye devam ediyorum haliyle, o gidince muhtemelen izlemeyi bırakıp kendi youtube kanalına geçiş yaparım. şunu rahatlıkla söyleyebilirim; bu adamı her izlediğim bölümde de kendisine olan saygım ve hayranlığım bir kat daha artıyor. ülkede araba fiyatlarının artık fahişleşmesinden de öte saçma sapan boyutlara ulaşmasıyla birlikte bir dönem sanayide yatan ve devamlı farklı araçlara sahip olma hayali olan benim içimde ölen araba sevgisi bu adam sayesinde yine yeşerdi.

ya bu adam nasıl bir adamdır arkadaş ben gerçekten çözemedim. adam arabayı alıp getiriyor, şu şu sorunu var nasıl çözebiliriz çok para harcamadan diyor. adam başlıyor "normalde şöyle olur ama bu model bilmem kaç üretim olduğu için şu şekilde, şunun değişmesi bize yeterli olacaktır. bu sorun başımızı ağrıtabilir ama komple söküp bakarsak sorunun nedenini anlayabiliriz. araç eski olduğundan bu parçayı bulmak çok zor ama ben yeni modeli alıp kendim şu şekilde uyumlu hale getirerek sorunu çözdüm". ya kardeşim bir şeyden anlama be. adam gerçekten inanılmaz ya harbiden tek kişilik oto sanayisi, bizim şaşmaz'a bedel tek başına. şuana kadar çözemediği 1 tane sıkıntı göremedim, aracı komple söküp tekrar birleştirecek kadar rahatsız bir kişilik. hani öyle tek bir markayla da sınırlı değil bilgisi, adam marka model fark etmeksizin neredeyse tüm araçları zihnine kazımış.

bu zamana kadar oldukça fazla bölüm izledim, yapmadığı tek iş boya işi oldu ki onu da uğraşsa kesin yapar da üşenip başkasına yaptırdı. sanayiye gidenler bilir, her şeyin ayrı ayrı ustası vardır. o adam bu işte ustalaşmak için yıllarını harcamıştır, herkes uzmanlaştığı işi yapınca başarılı usta olarak adlandırılır. düşünün bu adam arabayla ilgili bildiğin her alanda uzman lan. küçükken bizim peder seni sanayiye çırak veririm gider çalışırsın diye tehdit ediyordu. yemin ederim şu adamın yanında asgari ücretle şuan yağ pas içinde çalışmayı kabul ederim, adamı izlerken bile kendimden geçiyorum çünkü. farklı ülkelerde yaşayanlar mutlaka gözlemlemiştir; avrupa'da özellikle gelir düzeyi iyi ülkelerde böyle araba tamiri, araba sanayisi işleri öyle çok gelişmemiş olur genelde. adamlar ihtiyaç duymuyor desek daha doğru aslında. adam böyle bir ortamda çıkmış araba tanrısı haline gelmiş. yanımda şöyle bir adam olsa yemin ederim yaşadığım ülkenin araba piyasasına hükmederim.
  • iş gücünün ucuz olduğu ülkemizde bile yüksek maliyetli olan oto veya ev onarımı işçilikleri, batıda bu işleri yapacak fazla meslek sahibi olmadığı için ekstradan maliyetli, ve hatta uçuktur. hal böyleyken sıradan vatandaşlar ev veya arabalarının ağır bakım veya tamirini de kendileri yapmak durumundadır. bunu yapmak zorunda olan, fakat el becerisine güvenemeyen kişilerin imdadına bu tür programlar yetişir. bu yüzden edd usta arabayı komple demonte etse bile "-sıkmayın canınızı, siz bunu süper yaparsınız olm!" der.
  • caner eler'e benzettiğim ve arabaları tamir ederken bir anda fransa bisiklet turundan veya nba koferans finallerinden bahsedeceğini düşündüğüm yetenekli mühendistir. wheeler dealers programında araçları neredeyse fabrikadan çıktığı haline geri döndürmesine rağmen zerre işçilik parası almamaktadır.
hesabın var mı? giriş yap