• kırık beyaz için kullanılan sıfat.
  • yeşile çalar krem... ya da çook açık haki.
  • latince "es" (tamamen) ve "crudus" (ham) kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşmuş ve fransızcaya, "ham, beyazlatılmamış" olarak geçmiş renk ismidir.
  • bizim "krem rengi" yada "kemik rengi" dediğimiz şeydir. (yeşile çalması da gerekmez)
    ayrıca; az daha koyu tonlar için (bkz: bej)
  • ham keten rengi.
  • "kırık beyaz" söz dizisinin ne sorunu var da bunu kullanıyorlar anlam veremiyorum.
    hangi çeyiz mağazasına dalsan "ekru" aşağı, "ekru" yukarı.

bir de mürdüm'e sinir olurum ama o ayrı mesele.
  • 100 erkeğe sorup, %98'inden "ekru ne amk" cevabını alacağınız kelime. kelime dedim netekim renk olduğu anlaşılmıyor, yani cam göbeği, buz mavisi, yavru ağzı vb. kelimeler bir renk çağrısı yapıyor ama ekru bu işi beceremiyor. yani birisi "ekru kazak aldım" dese, içimden "herhalde modelin adıdır o" derim.
    hatırlamıyorum, bir yerde bu kelime gözüme ilişti, hemen google amcaya yapıştırdım, yanlışlıkla görsellerde aratmışım, gelinlik var, perde var, yatak örtüsü var, sütyen var, halı var... şimdi doğruya doğru "bu neymiş amk" dedim, hatta yine olsun yine derim, sonradan öğrendim ki, bu bir renkmiş, aydınlandım, şaka lan şaka, ben daha bu rengi yeni duydum. en iyi ihtimalle teee 2.000 yılından beri bu renk biliniyor ve ben daha yeni öğreniyorum, demek ki şahsım adına o kadar bir sikime derman olmayan renkmiş. bu renk isimlerini koyanlara koyayım.
    arkadaş ne kadar sinirlendiysem uzun uzun yazmışım, bana da sıkı bir gider yakışır, tipimi sikeyim.
  • hayatımıza yeni sokulmuş renk ismi. hayır 2 sene öncesine kadar yoktu meydanda, o aralar ekru ceket, gömlek, çorap falan üretilmiyor muydu nedir yani.

broşürlerde filan görsellerde bu renk bir şeyi görünce "aa beyazını da getirmişler" deyip sonra renk seçeneklerini okuyunca gözlerim beyazı ararken bir yandan da "ekru neydi ki, görmüştüm bi yerde ama..." diye kitlenmeme sebep. eskiden böyle cırtlak beyaz olmayan çoraplara filan "vanilya" deniyordu renk seçeneği olarak, şimdi ekru sarmaya başladı ortalığı. neyse belki alışınca severiz.

işte bunlar hep sosyolengüistik.
  • erkeklerin evlenecekleri ve gelinlik mevzusu gündeme geldiği zaman vakıf olacakları renk.
hesabın var mı? giriş yap