• gemini isminde çok fena bir groove a sahip şarkıları olan stoner rock grubu. kyuss akımından riffler var ama tonlardaki bas biraz daha arka planda bunu da melodik yapıya verdikleri öneme bağladım. ben bağlamasam başkası bağlar yani. üzümünü ye bağını sorma, bağlar çünkü. evet şarkıyı ne gibi bir kafada dinlediğimi de açık etmiş oldum aferim bağlar.
  • amerikali stoner gruplarından sadece bir başkası. sanırım 2000lerin ortasından sonra en çok yükselişe geçen & üretim yapan tür stoner/sludge. elder'de kyuss ve electric wizard gibi türünde efsaneleşmiş grupları örnek almış ancak kendisinden de yaptığı müziğe çok şey katmış bir grup.

şarkılar uzun olsa da dinleyiciyi hiç sıkmıyor ki bu stoner/sludge grupları için belkide en önemli ayır edici özellik.

özellikle 2011 yılında çıkardıkları "dead roots stirring" ile oldukça iyi tepkiler aldılar. çoğu site 2000lerin en iyi stoner albümlerinin başında yerleştirdi albümü.

kısacası, bilindik bir sound ancak farklı grup dinlemek istiyorsanız elder mutlaka arşivinizde yerini almalı.
  • 2015'in en iyi albümüyle geri döndüler (lore). evet, henüz mart ayındayız ve daha çıkacak çok album var ancak şimdiden zirve "lore" ile elder'in.

2011 yılında çıkardıkları "dead roots stirring" zaten türün diğer gruplarına göre oldukça farklı/kaliteli kalıyordu ancak "lore" gibi bir albüm beklemezdim.

albüm 5 şarkıdan oluşuyor ve yaklaşık 1 saate yakın bir süresi var. elder'i ayıran en önemli özellik bence şarkıların oldukça uzun olmasına rağmen parçaların kendisini çok az tekrarlıyor olması ve grubun solo atmaktan kesinlikle çekinmemesi. sanırım günümüzde bu kadar karışık/komplike/farklı parçalar yapan bir grup daha varsa o da mastodon olsa gerek.
  • 300 yildan daha uzun suredir yasayan vampirlerdir... yalniz, burada onemli olan sadece yas degildir*... bir elder, yasadigi surece bircok guc kazanmistir ve son derece olumcul ve tehlikelidir...

ayrica (bkz: neonate)
  • ing. yaşça büyük, ihtiyar
  • psychedelic, doom ve stoner rock icra eden boston, amerika birleşik devletleri kökenli heavy rock* müzik grubu. progressive rock, psychedelic rock ile heavy metal müziği harmanlayarak yarattıkları işlerle ön plana çıkmaya başlamışlardır. disalvo* söylediğine göre colour haze ve dungen, elder'ın müziğine esin kaynağı olmuştur. tüm albümlerini her şekilde tam anlamıyla kuvvetli bulduğum ve en kaba tabiriyle rock müziği ayakta tutma çabasında olan güzide bir gruptur bu elder. parçaları nispeten uzun olmasına rağmen bir dinleyici olarak zamanın nasıl geçtiğini defalarca anlayamamamı sağlamış ve dinç albümlere imza atmış olan bu müzik oluşumu her bir parçasıyla beni gerçekten hayretler içinde bırakmayı başarabildi ne hikmetse. kendisinde merak uyandıran büyük bir kaotik değer var. müziğin içinde duyduğumuz, işittiğimiz koyu, çok ağır, kamyon gürültü kaosunun ardında gerçekten de çok parlak ve yalın bir tarafı var.*. ve de ne gariptir ki bu müzik hiçbir zaman kafamı yoramadı. genel tabirle bu türdeki müzikler baş ağrıtıcı kafa yorucu olabiliyor. fakat elder'da rastladığım bir başka ilginçlik de bu sıkıntıyı ve gitar yorgunluğunu vermemiş olması. birçok farklı stoner, doom vesaire grup, müzik dinledim ama elder'da rastladıklarıma pek rastlayamadım.

basit stoner rock klişelerinin arkasına hiçbir şekilde saklanmadan gayet akıcı ve sonrasını merak edeceğiniz melodi ve tınılar icra etmeleri kendi fikrimce bu grubu öne çıkaran en büyük unsurlar. basit klişe demem yanlış anlaşılsın istemem, bahsetmek istediğim husus; müzik akımlarından bahsederken aklımıza gelen sesler, tınılar vardır. örneğin blues müzikte uzun ve derin bendler, metal müzikte hızlı, sert ve ağır ritimler, country müzikte yoğun slide tekniği ön plandadır vesaire. işte elder'ın benim üzerimde farkını en çok hissettiren noktası da, ait olduğu müziğin temellerini(yukarıda bahsettiğim klişeleri) en iyi şekilde edinmiş, özümsemiş olmasının yanısıra o müziğe alışılmadık işletimler, müzikal değerler getirmesi. yani demek istediğim, rock, metal, stoner, doom, psychedelic her neyse... icra ettiği müziğin esaslarını çok iyi almış ve bunun yanında kendi orijinalliğini, özgünlüğünü de çok net ve keskin bir şekilde katabilmiş. tabii ki "altı üstü bir stoner rock, en fazla ne kadar yenilikçi bir müzik olabilir ki?" sorusunu sorabilirsiniz. sanırım haklı da olabilirsiniz. belki bunların tamamen benim kuruntularım olduğunu da düşünebiliriz. fakat bu müzik grubunun bana ilettiği kudretli ve görkemli değişken tonlar, ritimler, tınılar, dizilimler, sözler, vokalin verdiği, vermeye çalıştığına inandığım ya da aldığım his, kendilerinin gerçekten bu işe çok tutkulu ve hevesli olduklarını kanıtladı. bilemiyorum. en azından şimdiye kadar çıkardıkları tüm albümleri***** istisnasız sıkılmadan ve büyük bir hevesle defalarca dinledim.
    yapılan müziği nasıl tanımladıklarına dönecek olursak, grubun kurucularından ve vokali olan nick disalvo yapılan bir röportajda şu şekilde tanımlıyor:

question: elder tend to be discussed as part of the metal world, though it’s definitely not a metal band by any conventional definition. do you see the band as fitting into any specific place?

answer: that’s hard to say. every time, when i listen to the records, there’s definitely a lot of heavy stuff going on. and it is, in a way, heavy metal-ish. but when i describe the band in my own terms, i don’t even mention it. i could throw a bunch of terms together: it’s psychedelic, it’s got heavy elements, there’s some doom stuff and heavy guitars. but i don’t know where that leaves us. i usually just say we’re heavy rock.

elektrik, cızırtı, gümbürtü, sertlik, aşırı drive ton, kendini ön plana çıkaran yoğun ve sağlam fakat kendini tekrar etmeyen özgün, dinamik, yenilikçi riffler arayışında olanların bir göz atmaları gerektiğine canı gönülden inanıyorum. pişman olmayacaksınız. bir şans verebilirsiniz. o karmaşıklığın, kasvetin içinden duru ve sade bir şekilde alıp bambaşka yerlere götürebiliyor hakikaten. belki de yaratabildikleri bu karşıtlık onları bu denli farklı kılıyordur benim nezdimde. en azından bana hissettirdikleri şimdilik bunlar. belki bir başkası için tüm öfkesini, hiddetini, hırsını kustuğu, her şeyi reddettiği, bağırıp çağırabildiği korkunç ve dehşet verici heavy bir gruptur. kim bilir.

grup üyeleri genç. neticede desteklenmelerini ve bu yolda yaptıkları müziğin umursandığının hissettirilmesini dilerim biz dinleyiciler tarafından. ayrıca türkiye'ye de hiç gelmediler şimdilik.

grup üyeleri:
    nick disalvo- vokal, elektro gitar
    matt couto - davul
    jack donovan - bas gitar(chas mitchell'in ayrılmasıyla)
    mike risberg - gitar. 2017de reflections of a floating world albümüyle birlikte gruba katıldı.
    adrian dexter - albümlerin artwork işleriyle uğraşan kişi olmasından dolayı nick disalvonun söylemiyle grubun beşinci üyesi.

elder albüm kapağı
    dead roots stirring albüm kapağı
    spires burn/release ep kapağı
    lore albüm kapağı
    reflections of a floating world albüm kapağı

diskografi:

elder/queen elephantine(2006). queen elephantine ile "ortak albüm" olarak çevirebileceğimiz çıkardıkları split albüm
    1- (queen elephantine) - ramesses ı 4:24
    2- (queen elephantine) - ramesses ıı 10:12
    3- (queen elephantine) - ramesses ııı 6:48
    4- (queen elephantine) - ramesses ıv 5:46
    5- (elder) - 1162 10:24
    6- (elder) - red sunrise 7:14
    7- (elder) - black midnight 9:32
    8- (elder) - soul incarnate 4:29

elder(2007). split albümdeki parçalarını ayrı olarak yayınladıkları grubun kendi albümü.
    1- 1162 10:24
    2- red sunrise 7:14
    3- soul incarnate 4:29

elder(2008). grubun uzun süreli ve kendi isimlerini taşıyan* ilk albümü. fikrimce bu işe attıkları ilk büyük adım.
    1- white walls 6:52
    2- hexe 9:00
    3- riddle of steel pt. 1 10:00
    4- ghost head 7:35
    5- riddle of steel pt. 2 8:21

dead roots stirring(2011)
    1- gemini 9:40
    2- dead roots stirring 12:00
    3- ııı 8:43
    4- the end 9:16
    5- knot 11:56

spires burn/release(2012). plak* olarak yayınlanan daha sonra dijital formata aktarılan ep.
    1- spires burn 10:30
    2- release 11:59

elder live at roadburn(2013) live dvd
    1- gemini
    2- dead roots stirring
    3- spires burn
    4- the end
    5- knot
    6- riddle of steel pt. 1

lore(2015)
    1- compendium 10:39
    2- legend 12:31
    3- lore 15:58
    4- deadweight 9:28
    5- spirit at aphelion 10:32

reflections of a floating world(2017)
    1- sanctuary 11:14
    2- the falling veil 11:13
    3- staving off truth 10:18
    4- blind 13:23
    5- sonntag 8:40
    6- thousand hands 9:37

elder facebook
    elder bandcamp
  • elektrik dağıtım hizmetleri derneği'nin kısaltması. yönetim kurulu başkanlığını nihat özdemir yürütmektedir.

http://www.elder.org.tr/
  • ultimadaki normal bir mage robe dan kat kat armor veren ayriyeten 1. ve 2. circle buyuleri yemeyen kıyafetin adidir.
    not:elder mage robe giymek istiyorsaniz pure mage olmak zorundasiniz ve savasci skilli olarak da sadece wrestling i secebilirsiniz.
  • ..stoner rock icra eden bostonlu güzide bir grup..
  • elektrik dağıtım hizmetleri derneği'nin kısa adıdır. türkiye'de elektrik dağıtım faaliyeti ile uğraşan elektrik dağıtım şirketlerinin üye olduğu çatı örgüt olarak faaliyetini sürdüren bir sivil toplum kuruluşudur. başkanlığını, aynı zamanda ıc holding yönetim kurulu başkanı'da olan serhat çeçen yapmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap