şükela:  tümü | bugün
 • malcolm x'le hapishanede tanışıp, kurucusu olduğu nation of islam'a bulaştıran kişi bizzat kendisidir.. tabi malcolm sonra kendi yoluna gitmeye kalkışınca boş durmamıştır..
  (bkz: nation of islam)
  (bkz: malcolm x)
 • zenci ırkçısı. biraz islam, bolcana zenci ırkçılığı ve garip bir nation of islam oluşumu. başlarda malcolm x bu amcaya kayıtsız şartsız iman etmişmiş. o ne yaparsa doğrudur, o ne derse haktır falan filan. sonra bazıları malcolm x'e bunun hakkında ileri geri konuşmaya başlıyor, malcolm ilk başta direnç gösteriyor ama sonra kafasına acabalar üşüşüyor ve olaylar gelişiyor.
 • acik ten insanin yakub adinda bir evil tarafindan yaratildigini ve uzayda devasa bir uzay gemisinin beyaz irki yok etmek icin bekledigini beyan etmis kultist. bunun ardindan noi nin simdiki baskani dunya yorungesinde bekleyen bir uzay gemisine, aliens tarafindan goturuldugunu ve orda elijah mohammed ile bulustugunu iddia ediyor.

  (bkz: the twilight zone)
 • black muslims diye tabir edilen amerika'daki zenci müslüman hareketinin, bilinenin aksine kurucusu değildir. ikinci adamdır. bu hareketi başlatan wallace ford'dur. elijah o'nun en önemli yardımcılarından biridir ve fard nikli bu kurucunun akıllara zarar hayatı ve kabarık suç dosyası ile epey bir uğraşmış, ama başarılı bir ikinci adam olarak hem fard'ı kollayarak ve dahi unutturarak, hem de katı uygulamalarla cemaati ayakta tutmak bir yana, güçlü hale getirmiştir.

  fard'ın ana hatlarını uydurduğu bu süreci, sistemleştirip zenci kültleri (negro cults) kalıcılaştırmıştır. bu kalıcılığın adı amerika'daki siyah'a mesaj (message to the blackman in america) adlı kitapla yapılır. kitap ve daha doğrusu elijah çok katıdır, inançtan öte zencilerin zenci olmasını, güney'den kalma zenci kültürünü yok edip; yeni bir zenci toplumu yaratmayı hedefler. misal kitabın içinde yer alan beslenme bölümünde, inanç gereği yenilebilecek yemekler soul food olarak tanımlanmış ve güney'den kalma zenci yemekleri (yayınbalığı, bezelye, mısır ekmeği, lahana vs.) yasaklanmıştır. elijah zaten so called negroes diye tanımlar müritlerini. yani sözde zenci. o derece ırkçı, o derece katıdır.

  kendisinden sonra grubun lideri louis farrakhan olmuştur ve bu islam adıyla yeni bir zenci kültürü yaratma politikasını devam ettirmiştir. burada adını anarak bağlamada ise görevi şudur: elijah mohammed öldüğünde cemaate ve bu yeni yöneticiye, 46 milyon dolar olarak tahmin edilen bir malvarlığı bırakmıştır.

  ve not: malcolm x'e kadar "black muslims" ne kuran'dan, ne de islam'dan habersiz bir müslüman grubuydu.
 • adının doğru yazılışı, başlığın aksine, elijah muhammad olan hitlerden hallice sahte peygamber.

  kaynak
 • yanlis hatirlamiyorsam malcolm x filminde cemaatten yirmili yaslarda iki kizi hamile birakip kizcagizlarla ilgilenmeden durumu ortbas etmeye calisiyordu.

  sonrasinda utanmadan "geriye tohum birakmak da gerek" ve "kisisel zayifliklar davayi etkilemez" minvalinde sacmalamisti ki malcolm bu noktada kafasinda ne varsa bitirdi bence.

  islamiyeti uc seviyelerde yasadigina inananlarda bu uckur sevdasi hep var mi acaba? ister istemez aklima ali kalkancı'lar, muzcu-serbetci hocalar geliyor.
 • muhammad ali gibi korkunç zekaya sahip birinin bile beynini yıkayabilmiştir bu adam.
 • zinanın islam'da günah olmadığını savunan amerikan islam misyonu'nun önderi.