• (bkz: adam olsun herkes)

edit: son konuşmasından sonra demesem ölürdüm.artık ölmiciim.
  • bu adamla ve son konuşmasıyla ilgili "serbes(t)" göndermesi yapan 1392. kişiye özelden öpücük yollayacakmış arzu ettikleri kişi...

iyi konuşmuştur orası ayrı.
  • habertürk'te katıldığı programla kendisinin ne kıymetli olduğunu bir kez daha göstermiştir. çünkü onunla yaralarımız da, sevinçlerimiz de bir. biliyorum. ahmet kaya'dan bahsederken gözlerinde oluşan öfke, olup bitenler karşısında susmayan o ağız bir çünkü.
    ve "kırmızı çizgi" gibilerinden bir şey etrafında dönerken program "bende yok. bende kırmızı, sarı, yeşil herhangi bir çizgi yok." dediği an yüzümde yarattığı gülümseme için de kendisine müteşekkirim. ve gördükleri, farkındalıkları için. ve yazdıkları için. ve de işte öyle.
  • tam şu habertürk programı sonrası "ne güzel konuşmuş adam bee" temalı bir şeyler yazsam diyordum ki şu habere denk geldim: http://gundem.milliyet.com.tr/…lt.htm?ref=othernews

"cinayet yoksa kız polisiyesidir" nedir? bize bir müsait zamanda açıklarsanız sevinirim.*
    neresinden tutsam elimde kalıyor.
    ilk polisiye ve kadın ilişkisi kısmından tutayım(ya da "kız" ilişkisi):
    ekşisözlük dahi dahil olmak üzere polisiye yazarları ile ilgili yerli yabancı kaynaklara bakarsanız, yazarların çok önemli bir kısmının kadın olduğunu görürsünüz. hepimizin bildiği agatha cristie başta olmak üzere val mcdermid, ruth rendell, patricia highsmith, sue grafton, donna leon, nihan taştekin, cahide birgül (bkz: (bkz: #7793903)) ve daha bir sürü kadın var polisiye aleminde cayır cayır kitaplar yazan.

polisiye ve kadın ilişkisinin ikinci boyutu okur kısmı
    polisiye romanların bugün ben dahil olmak üzere çok ciddi bir kadın okuyucu kitlesi var. bu iş zevk işi; biri sırf erkek diye içinde cinayet geçen romanlardan hoşlanmak zorunda olmadığı gibi, sırf kadın diye cinayet geçen romanlardan uzak durmak zorunda da değil.

bu cümlenin üçüncü incelemeye değer kısmı da içimi yakıyor.
    kız/kadın olmanın aşağıda görülen/hor görülen pozisyonu. küçümseme amaçlı bir kullanım bu, hepimiz farkındayız emrah serbes dahil. kız polisiyesi denilenin içine patricia highsmithler, donna leonlar giriyor, cinayet olsa da olmasa da, çünkü yazarları bizden. polisiyenin kadınsız nasıl güdük kalacağını (okursuz ve yazarsız) benden daha iyi bilmeniz gerekir.

bir takım reflekslerle konuştuğunuzun farkındayım, ama bu refleksler arasında ergenlik tozuna bulanmış cinsiyetçilik de var belli ki. biz sizi sevdik emrah serbes kadınlar (kızlar) olarak, siz bizi neden dışarıda bırakıyor ve aşağılıyorsunuz?

*açıklanacak yanı yok gerçi. bir daha böyle cümleler kurmayacağım, hatamı anladım derseniz yeter. biz kadınlar sizi yine sevmeye devam ederiz.

edit: vay canına, zamanın ötesine gitmişiz lan, çok acayip diyeceğim ama pek değil galiba. sürç-ü lisan ettiysek affola, yok etmediysek kadın düşmanı mısınız kuzum?
  • edebi açıdan romandansa öykü yazmasını arzu ettiğim yazar. öyküleri bence çok daha iyi. habertürkteki delikanlılığından dolayı da ayrıca seviyoruz.
  • ekrana sarhoş çıkarak seyirciye olan saygısını ve kalitesini göstermiştir.
  • seyirciye saygisi olmayabilir ama okuyucuya var cok sukur ki. mesela elif shafak gibi, baska mecralarda daha once yayinladigi yazilardan/miriltilardan kolaj yapip resimlerle susleyerek okuyucu kerizlemiyor! hep dinamik hep velud hep girisken hep yirtik. binlerce sukur!
  • bugün gördüğüm bir röportajında şöyle demiş:

" - kitapta yer alan metinlerin ortak bir teması yok; adı gibi paramparça... ama ortak bir duygusu var, o da melankoli. neden?

" + kitap olsun diye yazılmadıkları için parça parçalar. her parça kendini ayakta tutmaya çalışıyor. diğerlerine de destek olmaya çalışıyor biraz. ben tabii bunu bilerek yapmadım, az önce bahsettiğim şartlardan ötürü böyle oldu. ortak duyguya gelince onu tek sözcükle özetleyip melankoli diyebilir miyiz emin değilim. melankoli güzel bir sözcük, güzel bir tınısı var ama sözcüklere o kadar güvenmiyorum.

" - siz melankolik misiniz?
    " + ben beşiktaşlıyım. "
  • kck tutuklularını işleyeceğim dedi diye behzat ç'nin yapımcılarından tepki alan adam.
    dizinin yapımcıları hakikaten ayıp etmiş. adı da 'adam' filmmiş.
    serbes, seyirciye çağrı yapmıştı, 80. bölümde kck olmazsa üstüne gidin diye... bakalım neler olacak.
hesabın var mı? giriş yap