• çocuklarla beraber hastaneden çıkmak üzere asansöre bindik. o ara birisi kapanmak üzere olan kapıyı tuttu ve yaslı biri gelecek dedi. 10-15 saniye kadar bekledik, zorlukla yürüyen yaşlı adam bindi ve bizi bekletmiş olmanın mahcubiyetiyle bir şeyler söyledi. ben ne dediğini anlamaya çalışırken birden tokalaşmak için elini uzattı. yanındaki eleman, size merhaba diyor dedi. ben de elimi uzattım tokalaştık. arkamdaki çocukları fark edince hemen onlara yöneldi. dudaklarını büzerek anlaşılmayan kelimelerle küçük olana şirinlikler yapmaya başladı. yüzünde inanılmaz sevimli bir ifade... büyük oğlumun saclarını okşadı. çocukları bana göstererek güzel işareti yaptı. öyle harika bir gülümsemesi vardı ki anlatamam..
    ben bu adamı bir yerden hatırlıyorum.. diye geçiriyorum içimden. o an asansör durdu ve eleman -engin bey geldik dedi.
    engin cezzar dedim bu. 80 li yıllarda keşanlı ali de seyretmiştim ilk. arada sırada rastlardım gülriz sururi ile ekranlarda. yıllardır hiç denk gelmedim.
    eve gelince nete baktım. uzun yıllardır bir kalp rahatsızlığından dolayı konuşamıyormuş ve hareket etmekte zorluk çekiyormuş. allah şifa versin
    tanım;
    güzel insan
  • engin cezzar ve gülriz sururi'den keşanlı ali'yi canlı izlemiş olmak benim mütevazı sanat izleyiciliğimin gurur veren hatıralarından biri ve en değerlisidir.
    uzun zamandır rahatsız olduğunu biliyordum. yine de habere çok üzüldüm. bugün nasıl bir gün böyle?
    ??

"morgol gömlek giyerdi
    gümüş köstek takardı
    hafif şehla bakardı
    yaktı mı kalpten yakardı
  • gümüşsuyundaki dairesinin bulunduğu binaya sadece kendi katına çıkan bir kişilik üçgen şeklinde küçücük bir asansör yaptırmak suretiyle beni güldürmüş büyük tiyatrocu, güzel insan, gönül adamı(bkz: keşanlı ali destanı)
  • izzeddin calıslar ın engin cezzar'ı takdimimdir biyografisinde .. internetteki eksi sozlukte benim icin ' her yastan kadın icin tehlikeli erkek ' diyormuş. dogrudur. dogruydu. artık degil. kimse korkmasın. demiş ..
  • "morgol gömlek giyerdi
    gümüş köstek takardı
    hafif şehla bakardı
    yaktı mı kalpten yakardı"

keşanlı ali'yi nejat işler'den, kerem alışık'a kadar onlarca kişi oynadı, keşanlı ali figürünün bu kadar yakıştığı başka bir aktör olmadı. engin cezzar afaziymiş. kan sulandırıcı alıyormuş. sulandırıcıyı 15 gün içmemiş, beyni pıhtı yapmış, pıhtı da felç. felç de öldürdü adamı. tiyatronun işten çok lüzumsuz tiyatro duyarı yapan tel maşa ünlülerinden değildi. aktördü, sanatçıydı.

izlemek isteyenler için keşanlı ali destanı
  • actors studio'da eğitim almışlığı olan şahane tiyatro sanatçısı.
  • engin cezzar'ı hep gülriz sururi ile dans ederken hayal ederdim. umarım sonsuza kadar dans etmeye devam ederler.
  • yale drama school mezunudur, orada hamlet'i oynamistir. turk tiyatrosuna bati ekolunu ve bu ekolun oyunlarini en iyi sekilde sergilemek icin gerekli olan teknikleri gelistirmistir. kesanli ali destaninda ise gercekten destan yazar. o rolu sadece o oynayabilir, baska kimse insanin gozunun onunde onun gibi canlanamaz. yillar sonra bile hala performansindan ovguyle soz edilir, cunku o oyunda devlesmistir; turk epik tiyatrosunun aranilan ismi olmustur.
  • vefat etmiş bugün. büyük oyuncuydu. hoşçakal keşanlı ali.
hesabın var mı? giriş yap