şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • bir türlü doğru anlaşılamayandır.

  - diyet yapmak, ''hiç acıkmamak'' demektir. gün içerisinde acıkıyorsanız, açlık duygusu hissediyorsanız o diyette bir yanlışlık var demektir. peki nasıl ''hiç acıkılmaz?''; her saat bir şeyler yiyerek. nasıl yiyerek? tıka basa dolmadan yiyerek. neler yiyerek? ticari paketi olmayan şeyler yiyerek. acıkırsam ne olur? acıkırsan o yediklerinin bir kısmı yağ olur. çünkü vücut tekrar aç kalmaktan korkar, stok yapmak ister. vücudu sürekli ama sürekli uyarmak, sindirim sistemini sürekli uyanık tutmak şarttır. diyet yapmak kesinlikle (kesinliklenin altı çizili burada) 2 veya 3 öğün yemek değildir. diyet yapmak 15-18 minik öğündür. bütün sistemlerin sürekli açık kalmasını sağlamaktır.

  - diyet yapmak sağlıklı yemektir. her türlü et, süt, süt ürünü, yumurta, sebze, meyve, yoğurt, baklagiller, kuru meyveler, fındık, ceviz, badem yemek; sıkma meyve suları ve su içmektir. ee bunun adı zaten sağlıklı yemektir. doğada olan şeyleri yemektir. insan yapımı yiyecekleri ve içecekleri; makarna, çikolata, pasta, kek, şeker, kola, gazoz (paketlenmiş yiyecekler) bunları yememek demektir. migros'a girdin mi? heh, paketi olmayan şeylerden al kendine. git, sebze, meyve reyonuna; git et reyonuna, hadi bir yere kadar sütü ve yoğurdu da paketli al eğer ki doğal bulamıyorsan onları. ne diye gofret reyonunda dolaşıyorsun?

  - protein ağırlıklı yemek, kesinlikle karbonhidrat ve yağı da gerekli oranda almak demektir. kalori hesabına kayıtlı kalmamak demektir:
  300 kalori fındığın 8-10 dakikada yanıp kaliteli enerji vereceğini; 300 kalori glikozun yarım saatte yanmayacağını, yansa da kaliteli enerji vermeyeceğini bilmek demektir. neyin kaç kalori olduğunun hiç bir önemi yoktur. ne kadar sürede yandığının önemi vardır. bir anlamda biyolojik değer önemlidir burada. biyolojik değerler nelerde yüksektir? işte bu saydığımız ve benzeri doğal gıdalarda.

  pirinç vs makarna:
  pirinç: doğada vardır, yenebilir. biyolojik değeri %80'lerdedir. yani? makarnaya göre çok çabuk yanar, güzel enerji verir.
  makarna: insan yapımıdır uzak dur. bildiğin hamurdur o. biyolojik değeri %45... hele de ''makarna diyeti'' gibi manasız manasız diyetlerden uzak dur.

  yiyeceğin şeylere ''bunun ağacı var mı?'' ya da ''bu hayvansal bir ürün mü?'' diye bak (komik oldu böyle de). işlemden geçmemiş olmasına dikkat et. (sosis, salam, sucuk vs.) saf olacak yiyeceklerin saf!

  dukan diyetiymiş, aduket diyetiymiş, dhalsım diyetiymiş; bunlardan uzak dur. diyetin adı olmaz. güzel yiyip, güzel spor yaparsan hepsi kendi kendine gelir. tek veya az tip, seni aç bırakarak sana diyet yaptırmak isteyen diyetisyen, seni yağlandırır.

  tartıya bakma, tartıya aldanma. ee nereye bakayım?
  (bkz: #24415851)
  (bkz: #27107939)

  not: işbu bilgiler hormonel bozukluklar, kortizon kullanımı ve çeşitli hastalıklar için doğru olmayabilir.
174 entry daha