şükela:  tümü | bugün
 • brahmanalar, vedaları yorumlayan ve onların eki sayılan kitaplar. rig-veda'nın iki, sama*'nın on, atharva*'nın bir, yacur*'un iki bramanası var. bir çok brahmanalar da kaybolmuş. **

  vedalar'ı anlayıp, tekellerine alan brahmanlar (rahipler) kast sistemini kurmuş ve sistemin en üst tabakası haline gelmişler. (bkz: şudra). vedalar için de bu yorumları yazmışlar. brahmanalar'ın hem olumlu hem de olumsuz yanları olmuş..

  "
  brahmanalar hale değil bulut. ama o bulut şimşeklerle yüklü. bu şimşeklerin serptiği aydınlık olmasa hint düşüncesinin büyük bir kısmı karanlıkta kalacaktı.

  vedalar'ı yorumlayan rahipler işlerine geleni söylemişler. brahmanalar bir çiçek bahçesinden çok bir sarmaşık ormanı, tefsir kah şuurun ayağına vurulan bir zincir, kah zekayı bakir ufuklara yükselten bir kanat.
  "**

  ayrıca etimoloji'nin brahmanalarda çok önemli bir yer tuttuğunu, hatta avrupanın etimolojiyi sanskritçe'yi tanıdıktan sonra kullanmaya başladığını yine cemil meriçten öğreniyoruz. bunlara ek olarak:

  "
  brahmanalar'a bağlanan iki türlü eser var. 1) aranyakalar(ormanda okunan kitaplar) 2) upanişadlar (gizli dersler). vedalar dininin edebiyatla ilgili ürünleri bunlar. ancak bütünü kavramak isteyen sutralar'ı da incelemeli."*bir dünyanın eşiğinde
1 entry daha