• bu memlekette insanlar yaklaşık 10 sene evvel giderlerini azaltmak, azıcık nefes alabilmek için ilkönce lpg'yi keşfettiler. memleketimin güzide yöneticileri halkı yeterince boğazlayamadıklarını anlayınca önce lpg kullanan araca hayvan gibi bir vergi + lpg fiyatlarına hayvan gibi bir vergi bindirip "nefes almayın, ayrıca boynunuzu çevirmeyin, mesajı verdiler. biz ne sokarsak razı olacaksınız dediler.

5 sene evvel ise dizel yakıt ve araçların gelişmesine paralel olarak zavallı türk'ler yine vergi farkını verip dizel almaya razı oldu. malum yakıt ucuz. memleketimin güzide yöneticileri yine yemedi içmedi uyumadı bu durumda nasıl bi çözüm bulalım dediler. her türlü yakıta ufak ufak zam geçirirkene (millet buna alışık) dizele 3er 5er ekstradan geçirmeye başladılar. gün itibariyle benzine 5 ykr, dizele 10 ykr zam yapıldı. unakıtan abi işi tamamına erdirmek üzere elinden geleni ardına koymamaya aynen devam. gerekli zamlar ve ayarlamalar yapılıp aynı mesaj verildi. "nefes almayın, ayrıca boynunuzu çevirmeyin, biz ne sokarsak razı olacaksınız."

efendim halkım yılmadı 2 -3 sene evvel scooter'a binmeye başladı. çin işi japon işi bi motor alıp, ehliyet ruhsat, kıyafet külli masrafa katlanıp bu sefer yine yırtmanın yolunu bulduğunu düşündü ama tabiki memleketimin güzide yöneticileri yine iş başında. bu sefer de motosikletlere süper bir vergi geçirip gerekli mesajı yerine ilettiler. "nefes almayın, ayrıca boynunuzu çevirmeyin, biz ne sokarsak razı olacaksınız."

euro-dizel denilen yakıt türü öyle bereketli bir yakıt türü ki (zam vergi vs) geçir geçir bitmiyor efendim. üretim maliyetleri kurşunsuz benzinden daha az olsa da en çok zam yemeyi hak eden yakıt türü oluyor.

yaşasın türk milletinin güzide yöneticileri. sağolun, varolun.

not: mesaj ("nefes almayın, ayrıca boynunuzu çevirmeyin, biz ne sokarsak razı olacaksınız.") tam anlaşılmamış olabilir. zira akaryakıt kategorisine girmeyen bir maddeyle ilerleyen araç yapma çalışmalarım devam ediyor.
  • kalite olarak benzinden aşağıda olan fakat fiyatlar hususunda benzini aratmayan akaryakıt. suyla çalışan otomobil falan üretilmesine karşıyım. o zaman kıçımızı yıkayacak suyu da bulamayız alimallah!
  • 4 ağustosta 3.61 iken şuan 4.25 tl idir.

2.5 ayda 0.64 kuruş zamlanmış durumda.

o kadar alıştık ki kimse farkında bile değil.

ek: 100kmde ortalama 5-6 tl yakan bi araba, her 100 kmde 3.5-4 tl fazla yakıyor artık yani. ayda 1000 km yapsanız 40 tl kafadan zarar, ayda 2000 km yapsanız 80 tl kafadan zam aylık. yıllık ise durduk yere 1000 tl giriyor. rakama bak ya.
  • petrol fiyatları 140 dolar seviyelerindeyken 3,35ytl'ye satılmaktayken aynı petrol fiyatları 90 dolar ve altı seviyelere inmişken otomatik fiyatlandırma sistemi kerametiyle 2,80 seviyelerinden aşağına ne hikmetse inememiş allahsız kitapsız yakıt türü. 2000 ve üstü model çoğu dizel araç(otobüs, kamyon, traktör, biçerdöver vs.) bu naneye bir şekilde(turbo dizel motorlarda normal dizel yakıt kullanımında, motorun yakıt sisteminin hızlı bir şekilde bozulması gibi)muhtaçken, fiyatının inmemekte diretmesi dualarla ayakta duran ekonomimizi iyice silkelemez umarım. diğer yakıt türlerinin fiyat politikalarını görmek için: (bkz: deveye sormuşlar)

http://bigpara.ekolay.net/…aber_detay.asp?id=648370
  • kimyasal acilimi d2is olan yakittir.

(bkz: deveyi diken insani siken)
  • gerçek olanı türkiye'de sadece shell'de satılmaktadır.
  • yaklasik 5 aydir araba alacagim diyorum ama bir cok sebepten kayda deger bir basari sergileyemedim. ilk basta kafama koydugum bir marka-model vardi. sonra piyasanin icine girdigimde aslinda pek de matah bir seviyede olmadigini gordum. kardesim de sagolsun surekli fikir degistirmeme sebep oldu. tum bunlarin yaninda bir de baktim ki otomobilden anlayan biri olarak isler iyice cigirindan cikmisti. bu arada isim geregi de bazi engellere takildim. en sonunda kafami toparlayip ne aradigimi, ne istedigimi, nasil bir sey olmasi gerektigini, nerede, ne zaman, kim tarafindan kullanilacagi ile ilgili kriterlerimi ortaya koyup iki marka-model'de karar kildim. bunlardan biri olacakti ve dizel olmasi da kriterlerden biriydi.
    ben dizel olmasi hakkindaki kararimi verdigim siralarda motorinin fiyatinin durdurulamaz bir sekilde yukseldigini gordum. son yirmi yedi senede yasadigim ve yasattigim ugursuzluklari dusununce dizel otomobil kullanicilarindan ozur dilerim, hepsi benim sucum.
    bu arada hala otomobil alamadim.
  • araba alırken yaptığım analizleri karıştırırken gördüm ki 16 temmuz 2004'te 1.644.000 tl'den almışım euro dizeli. sanırım yakında benzini sollayıp geçecek ve biz dizelciler de "ama benzinli araç kullananlar kadar çok kirletmiyoruz doğayı" diye avunmaya çalışacağız.
  • benzine katkı maddeleri koyan, mazotu boğazın karadenize açılan kısımlarında demir atmış tankerlerden kaçak olarak alan ve bunları bu şekilde satarak nice son model arabayı ıskartaya yollayan bu benzin istasyonlarının bu seferde normal mazotu eurodiesel diye satmasından daha doğal birşey yoktur ve muhtemelen yakında bu işin kokusu da bir yerlerden çıkacaktır.
    (bkz: ben malımı bilirim)
  • mazotun avrupa görmüşü.şu an sadece total ve opet istasyonlarında bulunan,normal mazota göre litrede yaklaşık 100.000 tl daha pahalı,motor performansını arttıran ve çevreye saygılı dizel motor yakıtı.

edit:artık hemen hemen bütün akaryakıt markalarında var eurodiesel.
    (bkz: zamanla yenilenmesi gereken entryler)
hesabın var mı? giriş yap