• bundan 10-15 yil evveli ya da günümüz kirsal alanlarinda, o da olmadi eski türk filmlerde karsilastigimiz ev dogumlarinda göze çarpan ebe davranisidir. "bana hemen sicak su ve bolca bez getirin". sanirsin ki operatör doktor ameliyatta alninin silinmesini istiyor. berberin çiragina bile yapmadigi bir emredicilik vardir bu harekette. tamam telasli anlardir, isi bilmenin getirdigi bir organizasyonculuk vardir. ama bu kadar da havalara girilmez ki kardesim. sicak su istedigi kisi ya da kisilerin en azindan bir suratina bakar ebe kisisi. bakmalidir yani.

sicak su istenen kisi ise is arayan bir issiz gibidir. bir ise yarayacak olmanin verdigi minik bir sevinç yasar. ama bu sirada herkesin mesgul gibi göründügünü ama hiç kimsenin bir halt yapmadigini da farkeder. olsun suyu hazirlamak gerek.
  • sicak suyun yanina opsiyonel olarak birkac temiz havlu istemeye de nenen olan ukalaliktir.
  • doguran kadin icin baska bir ukalaligi -ki dogum ve sicak su ile dogrudan alakalidir- hatirlatacak ukalalik.

- hanim, sen suyu isit ben geliyorum...
  • ukalaligi çok iyi bilen, ama suyun ne kadar sicak olacagini belirtme konusunda bir o kadar eksik kalan kisiliktir. kaç derece olacak ha o su, kaynar kaynar mi gelecek, zaten sancisi var haslayacak misiniz kadini?
  • bu ebelere imkan verilse dünyayı bile kurtarırlar

(bkz: amerikan filmlerindeki istiyorum adamlari)
  • türk filmlerinde bu ukalalık baba olacak erkeğe "senin işin yok burda, dışarıı, dışarıııııı..." ayarı ile devam eder.
    günümüzde erkekler artık doğumda bulunabilmekte, video kaydı yapabilmektedirler. hatta internette canlı doğum bile yapılmaktadır ki durumun boku çıkmıştır.
    belkide bu ukalalığa gerek vardı...
  • ukalalık değil telaştır, kan ter içinde çığılık atan bir kadın, doğurdu doğuracak neredeyse, kimbilir kaç kez başına teorik bilgi eksikliğinden dolayı iş gelmiş ebe kadın napsın, telaştan, stresten anca buyurur, su ısıt, bez getir vs diye... ukalalık değildir, stres halidir o kadar...
  • - cabuk! bana sicak su ve bez getirin
    - buyrun
    - hah ser su bezi masaya, lipton demlik posetimi de sallandirayim. daha var hanim bu cocugun gelmesine, erken cagirmissiniz, dur cayimi iceyim...
    - mngtnskym !@#?!
hesabın var mı? giriş yap