• dost ve imge gibi sıkı birer ticarethaneye dönüşmüş kitapçıların yanında pırlanta kıymetinde, müptelanın dostu <3
  • ankara'da en ucuza kitap alınacak yerlerden biri. hatta sanırım en iyisi. yeni basımları bile % 20 indirimle alabiliyorken dost'a ya da imge'ye gitmek pek de mantıklı değil gibi. her ay farklı bir yayınevine ait bütün kitapları % 30'a düşürmeleri ise cabası.

(bkz: reklam tadında entry girmek)
  • bana fıkra gibi bir olay yaşatmış kitabevi.

hepsiburada aracılığı ile yaptığım alışverişte bir bilim kitabı sipariş ettim. gelen kitap farklıydı. evrensel kitabevini arayıp durumu anlattığımda aldığım karşılık tam olarak şöyleydi: "yav sizin istediğiniz kitap yoktu biz de bilim reyonundan başka bir kitap yollayalım dedik yav."
    tam olarak nasıl yani diyerek kalmalık durum, bunun nasıl bir gerekçe olduğunu sorduğumda da "yav sizi üzmüşüz belli ki, ne yapalım mutlu etmek için?" dediler, gülmekten kızamadım da. dedim kitabınızı iade edeyim bana kitabımı verin, "hee, ondan gelmez yav." karşılığı sonucunda vazgeçip para iadesi yoluna başvurdum. adamlar paramı hesabıma yatırdı ama kitap hala bende, hala kargo yollayacaklar. sülalesi rahat bunların, ha seçimime saygı gösterip, gönderdikleri kitabı da bilim kategorisinden seçmeleri mest etmedi değil.
  • artık geçerken kapısında "buyrun arka bahçemiz de var," diyen birilerinin sesini duyacağız demek. evrensel başkaydı. yüzde otuza varan indirim uygulardı belli sürelerde belli yayınevlerinin kitaplarında. onların haricinde bir şey seçtiğinde 'şuna da yapsak' dedin mi iki etmez ona da yaparlardı. bulamadığın bir kitabı söylerdin iki gün sonra getirir yine indirimli verirlerdi... imge de, dost da yavşak olurdu nazarımızda böylece. nazarımız hep doğruydu. sen merak etme evrensel, elan ne zaman neye dönüşeceğin belli olmayan önünden geçsek benden öncekilere 'bak sen bilmezsin, burada bir evrensel kitabevi vardı,' diyeceğim.
  • ankaralı kitap sever birisi olarak bildiğim yegane şey ankara da kitap dost kitabevinden bakılır, evrensel kitabevinden satın alınır.
  • ankara'daki en hesaplı kitabevlerinden biridir. ayrıca çalışanları da oldukça nazik ve yardımsever insanlar ki baskısı tükenmiş bir kitabı bile bulup normal fiyattan satmışlardır. ayrıca dönemsel yayınevi indirimleri yaparlar ki, şaşırırsın hangisini almaya...

velhasılı kelam bir de internet sitesi kurmuşlar. umarım sanal kitapçılığa yeni bir tat getirirler...

http://www.evrenselkitap.com/
  • karanfil 2 de bulunan kitapçı. ilhan ilhan kitabevinin karşısının hafif yanında bulunuyor. geçen ayki can yayınları indirimlerinden sonra bu ay yapı kredide yüzde otuz indirim var. gelecek ay da iş bankası yayınlarında olacakmış. hayırlısı diyoruz.
  • ankara'da dost ve imge'nin yanında anılması gereken diğer kitabevi. %30 indirimleri evlere şenliktir, kafada hesaplar yapıp hepsini alasınız gelir. şu sıralar, şubat sonuna kadar sel yayınları indirimdedir.
  • etinden, sütünden, derisinden her türlü yararlandığım kitapçı. zafer çarşısında indirimdeki yayınevine ait kitapları yine aynı belki daha fazla indirimle bulabilirsiniz ama bu kadar geniş seçeneğiniz olamayağı için tercih sebebi. bir de benim gibi zafer çarşısı kitapçılarından nefret ediyorsanız iyi bir seçenek. alınacak kitaplar listemden indirimdeki yayınevine ait kitapları ara ara gidip ediniyorum. şu ana kadar* gördüğüm yapı kredi, metis, ayrıntı yayınlarının kitapları yüzde 30 indirim kampanyası oldu. kitapların eski püskü değil yeni baskı olması, yıpranmamış bulunması çok iyi. fakat kitaplar ortalıkta durduğundan fazlaca tozlanıyor. ona da yapacak bir şey yok tabi.
  • bir zamanlar ankara mithatpaşa caddesinde sanat galerisiyle birlikte orta boy bir kültür merkezinin parçası olan, gene o zamanlarda can yücel'den rıfat ılgaz'a, ilhan selçuk'tan timur selçuk'a, hıfzı veldet velidedeoğlu'ndan tomris uyar'a, ruhi su'ya, ahmet telli'ye, uğur mumcu'ya, efendime söyleyeyim, abbas sayar'a, bekir yıldız'a, genco erkal'a, zeliha berksoy'a, salah birsel'e kadar adları akıl tasıma düşmeyen daha nice sanatçıya imza günleri düzenleyen önemli bir yerdi evrensel kitabevi. sergi salonundan başlayarak yavaş yavaş küçüldü, sonra da yok oldu. karanfil sokağındaki arkadaşların eski evrensel'le ilgileri var mı bilmiyorum, ama eskisini özlüyorum.

*

soranlar için ekleme : postanenin sırasında, aşağıda, mithatpaşa ile tuna caddesinin birleştiği yere gelmeden önceki ikinci ya da üçüncü apartımanın altındaydı evrensel'in yeri.
hesabın var mı? giriş yap