şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yillar yili "falan filan"ci, genis, vurdum duymaz, hatta civik olarak bildigim belki de oyle gormek istedigim bu sozcuk aslinda falanj uyesi (tercihen ispanya'da) anlamina gelirmis.
 • lubnan ic savasi sirasinda carpisan, sagci hristiyan kimselerin olusturdugu taraf ayni zamanda.
 • ispanyol ic savasi'nda general franco'nun* yonettigi grup.
 • lübnan siyasi yaşamında asuri-süryani halkının etkisi tarih boyunca belirleyici olmuştur. her dönemde bölgenin ekonomik kaynakları ve yerel yönetimi asuri-süryani halkının elinde olmuştur. lübnan'da asuri-süryani halkı siyasi partilerden çok zengin aile yönetimi egemen olmuştur. iktidar kavgası da sınıfsal olmaktan çok güçlü aileler arasında meydana gelen bir kavgadır. bugüne kadar asuri-süryani halkı tarafından lübnan'da oluşturulan en büyük siyasi oluşum 1937'de bir spor kulübü olarak kurulan falanjistlerdir (katayıb).

  pierre cemayel'in oluşturduğu bu grup daha sonra avrupa faşizminin yayılması sırasında hitler gençliğinden etkilenen siyasi bir grup haline geldi. sağcı ve mezhepsel (katolik) bir ideolojiye sahip olan falanjistler faşist semboller kullanmaya ve askeri üniformalar giymeye başladılar. orta ve yoksul maruni kitlelerine dayanan faşistler lübnan savaşı sırasında örgütlü yapıları ve savaşçı özellikleriyle en güçlü bir grup haline geldiler. daha sonra bütün hıristiyan grupları etkisi altına alarak lübnan güçlerini oluşturdular. bugün lübnan'da falanjistlerin siyasal bir otoritesi ve kitlesel bir tabanı kalmamıştır. 1990 taif anlaşması'nın öngördüğü şartlar doğrultusunda lübnan parlamentosu müslüman ve hıristiyanlar arasında yarı-yarıya temsil edilmektedir. cumhurbaşkanı'nın yetkileri azaltılarak başbakan ve parlamento başkanının yetkileri arttırılmıştır.
  kaynak:
  renyo hiro
  lübnan'ın eski ve yeni durumu

  ayrıca:
  http://tr.wikipedia.org/wiki/lübnan_İç_savaşı
  http://www.iscimucadelesi.net/…/onyedi/lubnan17.htm
 • 1978 deki israil lübnan savaşında, israil'in müttefiki olan ve bu nedenle de israil tarafindan sınır bolgesine konuşlandırılan lübnanlı hristiyanlardan oluşan politik , faşizan grup.
 • elden ayrılıkçı, parmak kemiklerinin özgürlüğü için, silahlı mücadeleye varan eylemler gerçekleştiren kişilere veya gruba verilen ad.
 • (bkz: sa)
 • şimdi hani kalkıp "biliyor musunuz, lübnan iç savaş sırasında türkiye falanjistleri destekledi ve silahlandırdı" desem kimse şaşırmaz herhalde. öyle bir rezil tarihimiz var çünkü. sorsan ama herkes bize kalleşlik etmiştir, herkes bizi arkamazıdan vurmuştur. aynı zihniyetin bir diğer eylemi için (bkz: israil'i tanıyıp suriye'ye karşı cihad ilan etmek)
 • arap yarımadasındaki en güzel kızların kaynağı toplum.