• kedilerde fip ne yazık ki ölümcül bir hastalık. her kedide bulunan corona virüsünün evrimleşmesi ile oluşan, tam olarak nasıl gerçekleştiği belli olmayan, teşhisi çok zor bir illet. ben kedimi fipten kaybettim. o zamanlar gittiğimiz veteriner hekim kurtarır diye çok bekledik, ben de biraz inat ettim ancak inanılmaz acılar çekerek öldü. şimdi diyorum ki keşke dili olsaydı da konuşsaydı, belki o kalitede yaşamak yerine ölmeyi tercih edebilirdi.

turta'ya dönersek, bence izlenmesi gereken yol "kediye test yapalım fip mi anlayalım " diyen veteriner arkadaştan bir uzaklaşalım. özel hastane veteriner hepsi aynı, "testler pahalı mı pahalı, dayayın testi" mantığı ile hareket etmiş olabilir. yoksa "corona var" demek , "kedinin burnu var" demek ile aynı şey. istanbuldaysanız hiçbir veteriner kliniği ile uğraşmadan, iyi bir üniversitenin veterinerlik fakültesinin yolunu tutmanızı öneririm. en detaylı bilgiyi oradan kendini gerçekten bilime adamış insanlardan alırsınız diye düşünüyorum. eğer turta dönülmez bir yolda ise, bence siz de huzura erdirmenin ya da erdirmemenin mukayesesini yapıp bir karar alabilirsiniz.

geçmiş olsun turta.
  • facebooktaki yardımrail ve patirail gibi gruplar bu tip yardım kampanyalarını çokça destekliyor orada da yazılırsa eğer umuyorum bu sefer de güzel sonuçlanacak, şimdiden up olsun.
  • ayagindaki damar yolunu gormemle icimin ciz etmesi bir olan turta'nin kurtulusuna giden yol icin gerekli olan kampanya. umarim en yakin zamanda aranilan kisi bulunur.
  • bu pisiyi kurtararak dünyayı değiştirmeyecek, ama onun dünyasını değiştirecek olan kampanya. sırf birşey yazmış olmak için yazan insanlara inat desteklenmeli.
  • (bkz: up) (bkz: up)
    takibinde olacağım kampanya. önce veteriner vs netleşsin, sonra gereken yardım bir şekilde toplanabilir diye düşünüyorum.
  • elimden geldiğince destek vermek istediğim kampanya. hayvan sahiplenmek de evlat edinmektir, yaşamayan bilemez. bu tarz kampanyalara laf edenleri kendi kriterlerine uygun konularda yardım ederken de göremezsiniz, oturdukları yerden konuşurlar sadece. ben kediye yardım edeyim, sen bebeğe yardım et, öteki muhabbet kuşuna, bunun yarışı mı olur? niyetin üzüm yemek değil ama biliyorum, bağcıyı dövmek.
  • eğer fip hastalığına yakalanmış ise kedi, maalesef yaşamını kaybedecektir. tedavisi olduğunu söyleyen veteriner ya bilmiyor ya da sizi kandırarak paranızı alıyor. 2 kedi bakıyoruz, veterinerimiz basit bir kan alma yolu ile bu hastalığın teşhisini yapabiliyor, para falan da almaz. kendisinin de 3 kedisi var evde. söylediği şey şu fip hastalığına yakalanan kendi kedim olsa uyuturum diyor, çünkü diğer kedilere de bulaşıyor.
  • yukarıda kalması gereken başlık.

dün sözlük hayvan severler diye başlık vardı oradan bir yardım çıkmaz mı acaba?

geçmiş olsun, her şey güzel olacak turta iyileşecek inşallah

edit: bence veteriner paylaşacaklar buradan yazmasın, mümkünse özelden ulaşsınlar. ucuza yaptı diye şikayet edecek psikopatlar yüzünden mesleğinden de olmasın.
  • bir veterinere daha gösterin derim, bu arada erken tanıda kurtulma ihtimali vardı sanki, ben de takipteyim
  • faturayı görünce veterinerimize çok dua ettim. maalesef kurtaramadığımız fip hastası kedimiz lokum'u 1 hafta süren iğneli, mamalı ve bol kontrollü tedavisinde kendisine 7/24 ulaşabildiğimiz için çok teşekkür ediyorum. turta içinde çok üzüldüm. inanmaktan vazgeçmeyin, inşallah küçük turta'yı kurtarabilirsiniz.

not: veteriner adresi kahramanmaraş
hesabın var mı? giriş yap