şükela:  tümü | bugün
 • en başarılı bulduğum vietnam öykülerinden biridir. david morrell tarafından yazılmış aynı zamanda michael kozoll william sackheim ve sylvester stallone üçlüsü tarafından senaryolaştırılmıştır. sonradan suyu çıksa da oldukça başarılı bir filmdir. bilmeyen vardır belki diye konusuna kısaca değinmek gerekirse: john rambo yeşil bereliler birliğine dahil bir vietnam askeridir. ülkesine dönünce birliğinden bir asker arkadaşını ziyarete gider ama ölmüş olduğunu öğrenir. bu kasabada pek hoş karşılanmayan rambo* gördüğü kötü muamelenin üzerine bir de şerifle tartışması eklenince zaten yarı deli durumda olduğundan karakolu birbirine katıp ormana kaçar. peşindeki birlikler bu savaş konusunda uzman olan askeri hele ki ormanlık bir arazide yakalamaya kalkışınca ortalık savaş alanına döner.
  sylvester stallone'un oyunculuğunun bile sırıtmadığı hoş bir filmdir ilk kan. yine de ilk planlananlar yaşama geçse daha da güzel olacakmış. yani rambo'yu steve mcqueen oynasa eminim sonuç çok daha başarılı olurdu. bununla birlikte ilk filmdeki savaş karşıtı tutum, aslan asker rambo çatır çatır savaşır yeri geldiğindeye de dönüşmeyecekmiş. çünkü film planlandığı gibi bitse rambo ilk filmin sonunda ölecek ve diğer iki film çekilmemiş olacakmış. ayrıca albay rolünde de 17 ocakta kaybettiğimiz richard crenna yerine kirk douglas'ı izleyecekmişiz. (kirk douglas başta kendisine gelen teklifi kabul etmiş ama romanın sonunun değiştiğini görünce projeden çekilmiştir)
 • (bkz: counter strike) 'da statsme kurulu bir serverda ilk oyuncunun öldürüldüğünde duyabileceğiniz kelime grubu.
 • ayrıca maçlarda da ilk gol anlamında da kullanıldığına şahit oldum. (bkz: eurosport)**
 • azerbaycandaki adi kaçıyir yakalanmıyir olan film
 • rambo serisinin ilk filmi. bu filmde yemek almak icin sehire inen rambo'ya karakoldaki polisler kotu muammele yapar ve rambo da dehset sacar. mazeret olarak da "ilk kani onlar doktu" der.
 • yönetmeni ted kotcheff olan film.
 • unreal tournament da da ilk olen kisinin selası.
 • john rambo vietnam'da görev almış muhteşem bir askerdir. hayatta kalmak için eğitilmiştir.

  benzincide çalışır, rehabilite edilmiştir.

  bir gün yolda yürürken ibne bir şerif bunu durdurur ve üstünü arar, rambo bıçağını görünce: "napıyon lan bu rambo bıçağıyla burda akşam akşam" diye sorar. ve olaylar gelişir. rambo ormanda hayatımız boyunca unutamayacağımız sahneleri beynimize kazır film boyunca.

  (bkz: çamurdan çıkan adam)

  brittanica eğitim cd'lerinde aranağme olarak ilk kan'ın melodisi (dın dın dın dın dın dın, bir başka deyişle la-fa-la-si-sol-si) kullanılmaktadır. ta, ne zamandan çocukların beynine ilk kan'ı yerleştiriyorlar görün.

  (bkz: bekaret)
 • 82 yapımı ted kotcheff imzalı kült film.. senaryonun kötümser bittiği doğrudur teslim olduğu sahnede ölüp albayın kollarında ceset yığını şeklinde yığılması olayı mesihle ilişkillendirme olasıdır. deneme gösterimindeki safkan amerikalı gerzekler hep bir ağızdan olmaz olamaz o ölmemeli deyip salonu hınçla terk edince yapımcılar ellerini başlarına götürüp allahım biz ne yaptık bööle diye filmi rezil etmeseler de aslan payını elinden almışlardır..