şükela:  tümü | bugün soru sor
  • geschichte der arabischen schrifttums adlı arapça yazma eserler literatürüne dair kitabıyla tanınan türk âlimi...
  • başında olduğu kurumun telefonuna bazen kendisi çıkıyormuş bugün anladık ki. fuat sezginle görüşmek istediginizi söylediğiniz zaman önce bir güzel telefondakini konuşturuyor. eger sizde bir randıman gördü ise; "yavrucum fuat benim" diyip şoke ediyor insanı. kekelettiriyor, ayağa kaldırıp telefona saygı duruşu yaptırtıyor.

yakın zamanda, 26 nisan'da topkapı sarayı'nda, has ahırlarda yeni bir müze daha açacakmış. onun hazırlıkları ile uğraşırken bir yandan da muhteşem eserinin 16. cildi ile iştigal ediyormuş. 83 yaşında oldugu için malum, çok zamanı yokmuş..o yüzden çok zaman ayıramazmış fakire... ama geri de çevirmezmiş de. sevindirik edermiş.. ( allah uzun ömürler versin size hocam)
  • kendisiyle yapılmış güzel bir söyleşi:

http://medeniyetmektebi.org/…=view&id=407&itemid=40
  • ben profesörüm diye caka satmayan insan. hakiki bilim adami. nice verimli meslektasi gibi o da ülkesini terketmek zorunda birakilmis. söz fuat sezgin'de:

"evimden çıktım. baktım bir çocuk diyor ki; 'yazıyor yazıyor, 147 profesörün üniversiteden çıkarıldığını yazıyor. gazeteyi aldım elime. baktım benim de ismim var. enstitü yerine süleymaniye kütüphanesi"ne gittim. o gün artık türkiye"de yaşayamayacağıma inandım. birkaç amerikan ve alman üniversitesine yazdım. iki ay sonra bana iki amerikan üniversitesinden ve frankfurt'tan davet geldi. daha kitabın malzemelerini tamamlayamamıştım. türkiye"den uzaklaşmayayım, sık sık türkiye"ye gelmek zorunda kalırım diye frankfurt"u tercih ettim".
    (kaynak: aksiyon, 19.04.2004, sayi 489)

bir de kizi hilal sezgin var, almanya'nin en saygin yayin organlarindan biri olan "die zeit"ta yazan.
    (bkz: http://de.wikipedia.org/wiki/hilal_sezgin)
  • darbeler neden kötüdür, sorusunun mücessem cevabıdır kendisi. 60 ihtilali ile tehlikeli bulunmuş ve kovulmuş memleket çocuğudur fuat sezgin. çalışmasına almanya'da devam etmiştir. muhteşem bir enstitü kurmuştur. düşünün bunun önemini bir. avrupa'nın göbeğinde, bir doğulu, hem de kendi medeniyetine sahip çıkıp, ömrünü o medeniyeti yüceltme adına geçiren bir doğu tarafından bir şarkiyat enstitüsü kuruldu. şarkiyat enstitülerinin oryantelist bakışlarından arınmış, egzotik tatlar arama derdinde olmayan ciddi bir enstitü kurdu fuat sezgin. ve bunu kendi ülkesinde, ihtilal sonrası gerici olarak itham edilip terbiyesizce kovulduktan sonra yaptı.

kendisi ile yapılan söyleşiler kitaplaşmış. bilimler tarihçisi fuat sezgin adı ile satışa çıkmış geçen ay.
    kurcaladım. beğendim kitabı. sıraya aldım.

fuat sezgin gibi bir alim ile sözlü tarih yapılması bence çok faydalı. hep merak ederdim kendi ağzından 147'lik olarak istanbul'dan ayrılışını. kitapta bunu da anlatmış.

her şerrin ardında bir hayır vardır demek kalıyor bize. gitmese idi ne iyi olurdu memleketinden. orası muamma. ama ben kendi payıma düşen teşekkürü bir gün, ömrüm ve ömrü vefa ederse elini öperek göstermek isterim.
  • kendisi ve yayımladıkları alanında (ki memleket ölçeğinden bahsetmiyorum kafası ancak memleketin sığ gündemi ve çöpleriyle şekillenen horoz okur) öyle büyük bir otoritedir ki, onu anmadan, onun hazırladığı müthiş emek ürünü eserlere bakmadan, bilim tarihiyle, islam tarihiyle ilgili ortaya bir şeyler sunabilmek çok zordur. bu durumda, taraf gazetesi ya da timaş yayınlarınca pazarlanmak ve hepsinden öte, şu koskoca hayatı ancak ve ancak "ergenekoncular vs tarafçılar" paradigmasıyla açıklamak, fuat sezgin'ın heybetinin üzerine konan ufak, ömrü kısa kelebeklerdir sadece.
  • an itibariyle atatürk üniversitesi'nde "islam, bilim ve teknoloji tarihine bir bakış" konulu konferansta konuşmakta olan değerli bilim adamı.

uzun zamandır bekliyorduk ama salon hınca hınç dolu kapılardan taşıyor insanlar malesef içeri giremedim dışarıdaki televizyonlarda ise ses yoktu yapacak birşey yok diyip geri döndüm ve bunun acısını çekmekteyim an itibariyle.

bugünkü konferans ve kendisi hakkında bilgi.
    http://beta.atauni.edu.tr/…li-bir-konferans-verecek
  • bilimler tarihçisi. hayatta görebileceğiniz en çalışkan, en birikimli insan. bir zamanlar trt'de, eskilerden enteresan aletleri kısık sesiyle uzun uzun anlatırdı, keyifle dinlerdik.
    biraz tanıyınca kendisine de emeğine de saygı duymamak, hayran olmamak imkansız. fakat kendisi ve müzesi hakkında cahil cühela takımının söylediklerine değil, kendi yazdığı ve hakkında yazılan kitapların sesine kulak vermek gerek.

hakkında bilgi edinilebilecek, sefer turan'ın yaptığı röportajlardan oluşan bir eser için (bkz: bilimler tarihçisi fuat sezgin)
  • erbakan ve said nursi ile birlikte yüz büyük müslüman arasında yer almış.

http://www.iosworld.org/100greatmuslim.htm
  • ismi ankara demetevlerdeki lalegül kavşağına verilen bilim adamı.