şükela:  tümü | bugün
 • ermenistan'da bir göl. tabi göle osmanlılar gökçe diyor, diğer adı sevan gölü.
 • dede korkut hikayelerinde adı "gökçe deniz" (göyçe teñiz?) diye geçmektedir.

  http://books.google.com.tr/…96agpgj&ved=0cdmq6aewaq

  gölün ermenice adı olan sevan, isim olarak gökçe isminden daha eski olabilir ama gökçe adı da gölün türkçedeki adını korumak için yeterince eski görünüyor.
 • türkçede gökçe, azerbaycan türkçesinde göyçe, uluslararası arenada ermenice adı sevan ile tanınan göl.

  tartışmalı da olsa 1918'de kurulan azerbaycan demokratik cumhuriyeti ve ermenistan demokratik cumhuriyeti arasında sınır olan göldür. gölün doğu tarafında türkler yoğun olarak yaşamaktayken iki ülke arasında yükselen gerilim sonucu göl çevresi ve ermenistan'da yaşayan tüm türkler, azerbaycan'a göç etmek zorunda kalmıştır. şu an ise bu gölün tamamı ve çevresi ermenistan sınırları içerisindedir.
 • sarhoş kafayla gökçek gölü diye okudum. amk çocuğu nasıl da işlemiş zihnimize. neyse ki kurtulduk.
 • ermenistan'ın yüzölçümünün neredeyse 6'da birini kaplayan göl. ermenice ismi ve dünya'da yaygın olarak kullanılan ismi sevan'dır.
 • öncelikle bu gölün adı 'sevan' filan değil gökçe gölüdür. 'sevan' uydurmanın tillahı bir isimdir. hiç bir tarihsel altyapısı filan yoktur.

  gökçe gölünün çevresi ve havzası tarihi bir türk yurdudur. çevresindeki bütün yerleşim yerleri bir zamanlar türktü, yer isimleri de türkçeydi. burada bin yıldan fazladır yaşayan türkler sonradan soykırıma uğratıldı ve tamamen yok edildi. arkalarından bir iz bırakmadan yok oldu gitti bu insanlar.

  neyse. bir rus kaynağına göre gökçe gölünün çevresinde türk yerleşimlerinin gösterildiği bir haritayı buraya koyuyorum. kiril okuyabilen arkadaşlar 'büyük çamışlı', 'küçük çamışlı', 'çukurçay', 'çukurca' gibi isimleri hemen okudular zaten.

  (bkz: #113774170)
hesabın var mı? giriş yap