• huwaei kendi yazılımını yazar diyenlere aldırmayın. yazılım işini samsung tizen nokia ve microsoft windows phone ile denedi. ama eko sisteme üç büyük şirkette adapte olamadı. huwaei'nin bu işe girmesi hiç olası değil ya anlaşma yoluna gidecek ya da veda edecek...
  • amerikanın bu yaptığı uluslararası ticarete aykırıdır. doğrusu yasayı takan kim yasalar vatandaş içindir.
  • çinlilerin doğu pazarına hapsolması ike sonlanacaktır. şimdi kimse ya yo yapmasın olayı açıklıyorum.

çin dediğiniz ülke başlı başlı bütün dünya pazarının yarısı ve adamlar haklı olarak qq gibi wechat gibi kendi ekosistemlerininde yaşıyorlar. bunu xiaomi markası da uzun zamandır kendi sistemini kullanıyor çin içerisinde. adamların whatsappa, facebooka, instagrama hatta google ve youtubea bile ihtiyacı yok çünkü hepsinin muadili yıllardır çinde var zaten ve oturtmuşlar sistemi. ama adamların hedefi dünyaya açılmak olduğu için androidi telefonlarına koyuyorlar ve birşeyi bilmiyorlar bu çok açık, batı pazarı.

dünya şuan net olarak iki kutuplu doğu ve batı olarak. ihtiyaçlar, yaşam gereksinimleri, kullanılan cihazlar ve uygulamalar aşırı farklı. bu yüzden de çinli üreticiler androide muhtaçlar. adamlar iyi çalışıp güzel ürünler yapıyorlar ama kullanıcıyı bilmiyorlar bu büyük bir eksik. bu eksiği de basit bir şekilde androidle kapatıyorlar. şimdi olurda google huaweiyi banlarsa geçmiş olsun batı pazarı demektir bu.
  • olaya sadece bir ticaret savaşı olarak bakmamak gerekir. eğer öyle olsa en başta samsungu harcardı abd. ama konu güneykore değil, kuzey kore.

çin kuzey koreye kıtalararası balistik füze sistemi ve nükleer başlıklar verdi. kuzey kore üzerinden abd'yi tehdit ediyor. bak bizim oğlan deli, keser vallaha demeye getiriyor. bugün kuzey kore nükleer başlıklı füzeyi ateşlediğinde abd nin haberi bile olmuyor. uzaya çıkıp ses hızının 4 katına yükselerek abd ye düştüğünde o sistemi görecek radar olsa bile vuracak füze yok. kaldı ki başlık havada 5 parçaya bölünüyor. hangi parçayı vuracaksın?

yani abd'nin kuzey koreyi tek alt etme yöntemi ani ve etkili bir saldırı olacaktır. ama niye yapsın? trump kim jong un'un ayağına gitti anlaşmaya adam siklemedi bile.

olayın bu tarafı çin'e esas gıcık oldukları taraf.

ikinci olarak çin, dünyaya çok muntazam bir üretim imkanı sundu. dişleriyle tırnaklarıyla bugünlere geldiler. bir hayli teknoloji hırsızlığı yaptı burası sorun değil. esas sorun abd ye karşı çok fiyat kırmasıydı. olayı daha iyi anlamak isteyen steve jobs belgeseline bakabilir. iphone prototipi çalıp internette satışa çıkaran taylandlı mühendisin şüpheli intiharı özet gibidir.

bu durumda huawei bitecek, nokia'nın bitme sebebi ortada, yeterince uygulama da vardı hatta symbian fena os değildi. microsof çuvalladi ya mobil sektörde microsoft. olmadı. bir çok markayı satın aldılar durum ortada. yazılımda zayıf çin'in başarı şansı yok. kaç tane uygulama geliştirebilecek coderlara kaç dolar dağıtabilecek ne kadar reklam alabilecek ortada.

bir de şunu söyleyeyim, baskıcı ve kölelik sistemini benimsemiş asya ülkelerinde yaratıcılık yoktur. bireysel zeka olabilir, çin eğitimde de devrim yapmış olabilir, ama mao'dan sonda başa gelen ve çin i bugünlere taşıyan deng gibi insanlara çektirdikleri ortada. adamlar binlerce yıldır sıçan gibi yaşamışlar. hadi en lightları olan japonya bir uçtu o rüyanın da sonuna gelindi. çinden de birşey beklemiyorum ben. tutuculuğun ve itliğin yüceldiği ülkelerde yaratıcılık olmaz.aklıma bir ülke daha geliyor böyle bir bok olamayacak

neyse efendim mevzu o değil. çin haddini aştı. ıpek yolunu bulan, yüzlerce yıl avrupaya ticaret öğreten o tecrübeli kültür ticarette yaş tahtaya bastı. ayarsız işlere girişti. politik durum da malum. son pek iyi değil.
  • gerçek 3. dünya savaşı böyle bir şey aslında.
  • rezillik puanımın 10/10 olduğu gelişme. umarım bu işten google büyük yara alır. trump baskısıyla da olsa böyle bir şeye yeltendikten sonra android açık kaynak diye ortalıkta gezinmek abes kaçar.
  • ben şimdi sevimli p20 lite telefonumla google play'e giremeyeceğim doğru mu anladım?

edit : eğer böyle bir durum olursa youtube, instagram, twitter umrumda olmaz inadına ömür boyu huawei kullanırım.

yaşasın emperyalist kapitalist düzene karşı tam bağımsız huawei kullanan telefon kullanıcıların özgürlüğü ! *
  • çinlilerle uğraşılır mı ya. trump bugun var yarın yok. uzay teknolojisinde bile çinin daha iyi olduğunu nasa söylüyor.android sistem nedir,ios nedir. alternatifini yaparlar olur biter
  • google kullanan 500 milyon kişinin eksilmesi ile sonuçlanır. huawei öyle bir os yazar ki, google hisseleri çakılır. mümkün değildir. huawei yazar o os'u kimse şöyle zor böyle zor demesin.
  • (bkz: 5g)
hesabın var mı? giriş yap