• dünyanın en modern ve güvenli şehirlerinden birinde üstelik de en iyi doktorlar ve aletlerle donatılmış bir hastanedesiniz. gencinden yaşlısına, sağlıklısından sağlıksızına bu kadar insan nasıl ölebilir ya? nasıl ölebilir? bir istatistik haritası falan olsa onlarca yeşil bölge arasında kopkoyu kırmızı bir noktasın allahın belası seattle grace hospital.

sen the walking dead misin, sen game of thrones musun ya? alt tarafı on tane kıçı kırık doktor işten eve, evden işe gidip birbirleriyle sevişiyor. zamanının yüzde seksenini dinlenme odasında sevişirken geçiren bir grup insanın ölüm oranı nasıl bu kadar yüksek olabilir? kimsiniz ya siz? on senede bu salakların ölümlerine döktüğüm gözyaşı günlük yaşantımda döktüğüm gözyaşından çok. ne biçim bir diziyse kimse 40 yaşını bulamıyor. sanırsın sene 1420, ortalama ölüm yaşı 30. yeter ulan.
  • tesadufen ilk bolumunu seyredip mudavimi oldugum dizidir ki dizi izlemem. universite ilk senesinde hocanin birinin "doktorun hayati dizi olur, avukatin polisin hayati dizi olur muhendisin hayatindan bir bok olmaz, iyi dusunun yol yakinken" dedigi gelir aklima her doktor dizisinde. bunu nedense ayri bir sevdim.
    (bkz: evet ben bir muhendisim)
  • --- spoiler ---
    hani webber her stajyerler geldiğinde aynı konuşmayı yapıyor ya, kırılma noktanıza kadar zorlanacaksınız, ikiniz programdan atılacak üçünüz alan değiştirecek bilmem kaçınız kalacak falan diye, orayı değiştirsinler, biriniz uçak kazası biriniz trafik kazasında ölmek suretiyle programdan çıkacaksınız. kalanlar arasında bir çekiliş yapılarak hangi yolla aramızdan ayrılacakları belirlenecek. kanser, hastaneyi deli basması sonucu iki kaşının ortasına kurşun yemek ve aynı delinin eşantiyonu karnından vurularak diğer tarafa yollanacaksınız. felaketinize adım atıyorsunuz haberiniz yok canını seven kaçsın falan diyerek bitirsin. şunların başına gelenleri bi film yapsan +13 korku filmi olur allama.
    --- spoiler ---
  • edit: (bkz: hurmuz ve şimoni diril çiftinin kaybolması)

bu dizinin sonunda meredith 9. sezonda major depresyona girmis ve oradan alzheimer'a baglamis, geri kalan her seyi kendi kafasinda yasamis olmali. baska turlu bu dizinin superman'den farkli yok. bu kadar travma yasamis bir insan, duzenli psikiyatrik tedavi gormeden hayatta kalamaz.

- annesinden ve babasindan kaynaklanan cocukluk travmalari var; daddy issues ve isini her zaman kendisinden onceye koyan yuksek standartlari olan annesinin yarattigi travmalarla karsimiza cikti. annesinin alzheimer olmasi zaten basli baslina yipratici bir surecti. babasinin, ikinci esinin ölümüyle, babasiyla soyle boyle duzelmis olan iliskileri tekrar bozuldu.

- bir hastanin icinde bombayi tutmak zorunda kaldi ve bomba imha ekibinden birisi, bombayi meredith'ten aldiktan sonra patladi.

- feribot carpmasi sirasinda -nasil basardiysa suya dustu ve intihara tesebbus etti.

- en yakin arkadasinlarindan birini otobus kazasinda kaybetti.

- en yakin arkadaslarindan bir digeri, 4. seviye melanoma kanseri oldu, cok buyuk ameliyatlar gecirdi.

- derek'le birlikte yaptigi klinik deneylerinde ardarda 11 hasta kaybetti.

- babasina karacigerinin bir kismini vermek gibi buyuk bir ameliyat gecirdi.

- en onemlisi, hastanede mass shooting yasandiginda, kocasi vuruldu, bebegini dusurdu, bircok arkadasi bu saldirida öldü. yang'in kafasina silah dayandigini gordu, shoot me diye bagirdi.

- ucak kazasinda, kiz kardesini kaybetti, yakin arkadaslarini bir kere daha kaybetti.

- kocasi derek'i yine trafik kazasinda kaybetti, bir sonraki partnerini covid'de kaybetti.

bunlar kendisini dogrudan etkileyen travmalarin bazilari. bir de dolayli travmalari var; ornegin, christina'nin burkle olan iliskisinin yipraticiligi, weber'in tekrar ickiye baslamasi ve onu yonetim kuruluna sikâyet etmek, o'malley'nin asansor ameliyati gibi halihazirda hastanede yasanan dramatik olaylar.

hicbir insan bu kadar travmadan sag cikamaz, butun bu travmalarin sadece bir tanesi birinin hayatinin gotunu basini dagitmaya yeter. ben meredith'i, intihardan sonra ve mass shoting olayindan sonra psikiyatristte gordum sadece.

her seyi atlatsan, o shootingin travmasi 10 sene surer. sonu lost gibi olursa kimseler sasirmasin.
  • benim için dizi tarihindeki en güzel ilan-ı aşk sahnelerinden birini içeren dizidir kendisi. konuşmanın en can alıcı yeri defalarca yazılmış ancak ben tamamını yazmak istedim.

--- spoiler ---

season 2 episode 5

i lied. i’m not out of this relationship. i’m in.
    i’m so in, it’s humiliating because here i am begging.
    ok here it is: your choice, it’s simple: her or me.
    and i’m sure she’s really great… but derek, i love you.
    in a really really big... pretend to like your taste in music, let you eat the last piece of cheese cake, hold a radio over my head outside your window, unfortunate way that makes me hate you, love you.
    so pick me.
    choose me.
    love me.

--- spoiler ---
  • 5. sezon finali ile beni,fast food zincirlerinin yasaklandığını duymuş amerikalı bir obez gibi ağlatmıştır. bölümün son 5 dakikası resmen hayatımdan çaldı. ya bu nasıl senaryo yazımıdır bu nasıl bir anlatımdır kardeşim. shonda sen nasıl bir insansın. scriptler hira dağına mı iniyor ne yapıyor anlamadım.

gelelim spoiler a

--- spoiler ---
    asıl doktor ırak vatandaşlarına gerekli. asıl huzur içinde uyuması gereken biri varsa o da ıraklı garibanlar. kıçımın amerikası...
    --- spoiler ---
  • --- spoiler 11x21 ---

ulan iki tane bilkent piçi, bir grup beceriksiz doktor, bir tane de kuru göt beyin cerrahı yüzünden dünyanın en iyi beyin cerrahı patates oldu. patatesin kilosu zaten 5 lira oldu. allah'ın geri zekalısı, yarışçı olacam diye dizi kontratı iptal edilir mi? al bi logitech g27, otur evinde oyna yarışını. its i bitifil diy ti siv livis. heee save lives.

--- spoiler ---
  • bu april denen akp'li karıya iyice uyuz olmaya başladım. bir ara ciddi ciddi sever gibi olmuştum ama eksik olmasın tüm sevgimi öldürdü.

greys anatomy'de değil de house'da oynasa senaristler bu salağı ayar manyağı yapar, şaftını kaydırırdı. ama bu hdpli liboş şonda rayms sürekli buna duyar yapıyor, insan yerine koyuyor.
  • --- spoiler ---
    pick me choose me love me'ye sonunda karşılık geldi mcdreamy'den:
    "i chose you, and the kids."
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

offfffffffff, meredith uyuzunun kendinden daha uyuz üvey kardeşi için dwayne wade'i sokmuşlar diziye. ona zorlama bir ilişki çıkaracakları belliydi zaten. dizide ne kadar uyuz karı varsa, rahat, cool erkeklere yamadılar. yarmagül bailey'nin aşırı cool hemşire sevgilisi vardı mesela, hiç uyuşmuyorlardı. şimdiki homofobik ben ibnesi de fana sayılmaz gerçi. süveterlerine kurban olduğumun richard weber'i adele denen gürültü kirliliğine katlandı yıllarca. babyface jackson'ı akp kadın kolları ümraniye ilçe teşkilatı başkanı april'le evlendirdiler, hayatını sikip attılar. koskoca mcdreamy meredith uyuzuna kaldı, zaten dayanamayıp obama'nın yanına kaçtı. ulan manyak manyak karıları başına sarıp george o m'ailey denen garibanı bile delirttiniz, tecili bozdurup askere gidecek hale getirdiniz de garibim otobüs altında kaldı öldü. zaten izzy manyağı alex'i bitirecekti, allah'tan defolup gitti diziden. önce burke gibi bir cardio god'ı, sonra owen pamukoğlu'nu ağına düşüren christina uyuzuna değinmiyorum bile. artık dizide olmaması beni hayata en çok bağlayan şeylerden biri. dizide karakteri düzgün üç beş insan vardı, onları da öldürdüler. bu dizi bizim değil bizi öldürmek isteyenlerin dizisi. abv shonda rayms.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap