• 07-07-2009 tarihinde bisikletforumda attığı post:
    "yaklasık olarak 6 aydır her gun 10km kosan bırıydım son 1 aydır bısıklete bınıyorum.. agustos ayı ıcınde kendıme bır yol arkadası bulabılırsem karadenız turu planlıyorum.. oncesınde bır kendımı test etmek ıstedım ve gectıgımız pazar ankarada dan kızılcıhamam a gıdıp gerı dondum..sabah 9 da cıktım aksam 7 de ankaradaydım 200 km yol yaptım turan gunesden baslayıp.. 1 gun ıcınde fena bır performans degıl ama su bır gercek ki yol arkadası olmadan bu tarz bır mesafenın tehlıkelı olacagını anlamıs oldum ...
    guzergahı katılacak olan arkadalarla bırlıkte belırlerız dıye dusunuyorum ..."
    hey gidi nerden nereye
  • türkiye'den japonya'ya (yol üzerinde birçok ülkeyi ziyaret ederek)bisiklet ile ulaşan gezgin.

ben bu seyehatini ilgiyle ve büyük hayranlıkla takip etmişim. yolda bir sürü olayla karşılaştı, eşyaları çalındı, tek başına gobi çölünü geçti ve daha neler neler.
    bunların büyük bir çoğunluğunu sitesinde yazmışıtı. mutlaka okumalısınız. bunların yanı sıra en ilginç olay ise japonya' da türk hava yolları ile yaşadıklarıdır sanırım.

"türk hava yolları

türkiye'den japonya giderken thy den destek istemiştim. bir adet japonya- türkiye uçak bileti.. sonuç o bileti almamıştım . başarısı olmayan bir adama 4000 tl bileti neden versin? türkiye'den japonya'ya mı pedalladın? pedallayacağım diyorsun. hayal ortağı bulmak öyle kolay iş değil.. başarın yoksa destekçilerinde olmaz. neyse ben 12500km pedallayıp 343 gün sonra japonya’ya vardım. haber japon basınında defalarca yer aldı. özellikle iki ad vereceğim. bilen bilir bilmeyen araştırır nhk de ana haberler bülteni ve yomiuri shimbun gazetesi yarım sayfa!! elçilik yetkililerimiz en güzel şekilde ağırlıyor, tokyo da belediye başkanı ile görüşüyorum bisikletin arkasında yol boyunca dalgalanan birinci bayrak kushimato'da türk müzesinde bırakılmış sergileniyor, ikinci bayrağı da belediye başkanına hediye ediyorum odasına asacağını söylüyor ( japonlar dediklerini yapar) . dönüş vakti geliyor. elçilikten yetkili biri biletinizi thy söyleyelim kontenjandan versinler diyor.. ülke adını çok güzel bir şekilde japonya’da duyurdun. eyvallah ama daha önce thy den bilet istemiştim vermemişlerdi. şimdi bir başarı var verirler. bir telefon açılıyor yetkili kişi ile konuşuluyor ve telefon kapatılıyor.. bir kaç saniye sessizlikten sonra '' gürkan sen tokyo'ya vararak projeni bitirmiş ve haber değerini kaybetmişin thy sana bilet veremezmiş'' allah belamı vermesin adamın karşısında gözüm doldu. nefes alamadım. haber değerimi? yahu sadece hayır deseniz olmazmıydı!!…bir duraksadım sonra karar verdim. çin vizesi için başvuruda bulunalım bilet pahalıysa ben japonya dan bisikletle de geri dönerim . ertesi gün thy tokyo bürosuna gittim. uçak biletini sordum her şey dahil 5500 tl ye geliyordu. önceden alsaydım bileti bu kadar yüksek olmazdı fakat bende tokyo ya ne zaman varacağımı bilmiyordum. bu arada telefon çaldı. çin vizesi için görüşülmüş, sadece elçiliğe gitmem yeterli olacak..thy bölge müdürü geldi. karşılıklı oturduk. hanım efendi dün elçilikten aradılar benim haber değerimi yitirdiğimi mi söylediniz? gürkan bey sizde anlayış gösterin burası bir ticarethane eğer siz japonya’ya ayak bastığınızda thy bürosunu arasaydınız ben size filama, şapka, tshirth yollardım.. japonya'da onca gazeteye çıktınız bizimde reklamımızı yapardınız. sizde kazanırdınız bizde ? neden elçilikle irtibata geçtiniz ki? hanım efendi 12500 kilometre pedal çevirerek dünyanın öbür ucundan buraya geliyorum. koca asya’da arkada türk bayrağı taşıyarak gezdim başımdan neler geçtiğini tahmin bile edemezsiniz!. siz daha ne tanıtımından bahsediyorsunuz?. kaldı ki geçtiğim tüm ülkelerin medyasında yer aldım. dün televizyonda haberlerde seyrediyorum ülke tanıtımına destek olan milletvekillerine thy ödüller veriyordu. hangi tanıtımdan ne yapmışlar?????? benden tek başıma daha nasıl bir tanıtım bekliyordunuz??? sizin amacınız haber değeri olmaksa ben yarın yılmaz özdil'e ( kendisi ile çin ‘e vardığımda mesajlaşmıştık) bir mesaj atar konuyu anlatırım thy ve ben tokyo’dan türkiye’ye haber oluruz. gürkan bey öyle demek istememiştim. daha ne demek isteyeceksiniz ki? neyse size iyi çalışmalar dilerim.. ertesi gün telefonla ulaşılıyor ve bilet fiyatı yarıya düşüyor. fakat yük parasını gene ödüyorum. uçaktaki boş koltuk sayısınıda hiç söylemim. annem’e söz vermemiş olsaydım japonya’dan türkiye ye de bisikletimle gelecektim. elçilik şahittir.

şimdi bisikletimle 2012 yılında dünya turuna çıkacağım. türk hava yollarına gene proje dosyasını gönderdim fakat bu sefer kıtalar arası geçişlerin yanında maddi destekte istedim... projeyi detaylı gören herkes inanılmaz heyecanlanırken türk hava yollarından şöyle bir cevap geldi; ‘proje hedeflerimiz uyuşmuyor. kusura bakmayın’ . canınız sağolsun başkada diyecek söz yok..."

https://profiles.google.com/…41806/buzz/fttaabed8u1

ayrıca burada da şöyle bir entry var;

"son dönemde sponsor olayları ile antipati toplayan hava yolu şirketi , efem gürkan genç türkiye-japonya arası bisiklet turu yapan evliya çelebi torunu olmanın hakkını veren zat-ı muhtereme sponsor olmayıp andrea oshetti'ye oldular. andrea'ya sponsor olan şirket kendi vatan evladına destek olmaması üzücü gerçekten"

(eksielmalikurabiye, 11.02.2012 23:46)

(bkz: #27376941)

ilgilerin desteksiz bırakması gerçekten ücüzü bir durum. neyse ki kendisi doğu gezisini kazasız belasız tamamladı. döndüğünde çıktığı programları ve verdiği röportajları da okumanızı tavsiye ederim. yolda yaşadıklarını bi nebze de olsa hissedebilirsiniz. benim asıl merak ettiğim okullarda verdiği seminerler ve yazacağını söylediği kitap. çeşitli okullara davetli olarak gitti ve gezisini anlatan sunumlar yaptı. denk gelmediği için izleyemedik. umarım bir gün izlerim. kitabı ise ileri bir tarihe ertelemiş sanırım.

çünkü kendisi 7 yıllık dünya turuna çıkmış !

bir süre boyunca sitesine girememiştim.dünya turuna çıkacağını biliyordum ama zamanı belli değildi. bugün denk geldiğimde gördüm bu haberi. 7 sene sürecek olaran dünya turunda toplamda 84 ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyormuş. şuan yeni yazılarını okuyorum. inşallah bu gezisini de kazasız belasız atlatır.

http://www.gurkangenc.com/

takipte kalmanızı tavsiye ederim. böyle harika bir seyehate tanık olmak çok güzel bir şey.
  • suudi arabistan'da devam eden yolculuğunda, suudi arabistan bisiklet federasyonu gezisine maddi destekte bulunan ilk resmi kurum olmuş ve bir de altın madalya takmışlar.

evet yanlış duymadınız türkiye'de hiçbir resmi kurum gürkan genç'e maddi bulunmazken elin arapları gereken değeri vermiş.

ne diyelim bu duruma mahmut mu diyelim.

link
  • bu eleman samsun'dan 3 nisan 2010'da cikmis yola amaci tokyo'ya varabilmek 8 ay icerisinde. toplam 13500km. ulasim araci ise bisiklet unutmadan, yoksa pek bir anlami olmazdi herhalde. bu aralar kazakistan dolaylarinda saniyorum.

3 yil sonra: url degismis, gecen zaman icinde gurkan buyudu, serpildi, kendi capinda bir efsaneye donustu. artik http://www.gurkangenc.com/ adresinde the man with iron horse lakabi ile hayatini surdurmekte. simdi de (2012 kis) rusya taraflarinda saniyorum. destekleyin!!
  • üst entrylerde ukala olduğundan şikayet edilmiş de ben az bile ukala olduğunu düşünüyorum.

mesele günde kaç km pedallayacağın ve bacak kasından ibaret değil.

mesele 7 senedir dünya'nın siktir edilmiş her deliğini bisiklet ile gezmekte, kutuplarda -40 derecede kamp yapıp, arap çöllerinde ölüm kalım mücadelesi vermekte, peru dağlarında turlayıp, afrika'da yardırmaktır. sen bunların herhangi birini 1 hafta yapsan kendini mesih ilan edersin. bu adam ukala olsun bırak. bu adam hak ediyor.
  • thy yabancı bisiklet gezginlerine sponsor olurken gürkan karşimize destek olmamışlar. adı gürkan çünkü maykıl değil ipineler adamısınız lan siz

--- spoiler ---

konu bisiklet olunca araya bir giriş yapayım. malum biliyorsunuz bisikletle bir dünya turu gerçekleştiriyorum. adamın biri bir vakit sormuştu - baba ee çin'e vardın oradan karşıya nasıl geçeceksin - erikli sponsor oldu bisiklete uygun bir sistem yaptılar damacanaları yanlara bağlıyorum çin denizin'den japonya'ya çıkıyorum. nasıl ama? - baba yürü be büyüksün senden de bu beklenir. - lan manyak mısın? uçağa binip geçeceğim. işte böyle uçağa bindiğim alanlar oluyor. japonya'da o dönem 61 gazeteye falan çıkmıştım. hele 3 gazete var ki dünyanın en büyükleri her birinin günlük tirajı 5 milyon yakın. şu adreste durur örnekleri bakarsınız ( http://www.gurkangenc.com/tr/basin-fotograflar) thy'den dönüş için bir bilet istedi türk büyük elçiliğimiz. neden? yahu 61 gazeteye çıkmışım ülke genelinde. hani bir bilet verilir kontenjandan. japonya'da türkiye reklamı yapıyorsun kaç paradır akıl uçuklatır o reklamın değeri. bileti isteyen yetkilimiz de şuan konsolostur kendisine de buradan selamlarımı gönderiyorum özlediğimi de iletiyorum. o zaman bölge müdürünün verdiği cevap "gürkan genç tokyo'ya varmış haber değerini yitirmiştir". sonrasında kendilerine dediğim tek bir cümle ile 1.800 tl ye inmişlerdi fiyatı. 150$ da bisiklet için almışlardı. uçağa bindiğim de gördüğüm manzarada ilginçti %30 boştu uçak. ne reklam kaçırdılar var ya.. "gürkan genç 11 ayda japonya'ya bisikletle gitti 11 saatte thy ile türkiye'ye geri döndü" haha neyse olabilir. dünya turu için kendilerine başvuru yaptım. kıtalar arası uçuşlar için hem nakit destek hem uçak bileti istedim kabul etmediler. ( kafa şöyle işliyor "biz parayı vereceğiz o dünyayı gezecek biz oturacağız oh ne ala! yok öyle dünya) böyle işliyor diyorum çünkü bunu diyen başka bir firmanın ceo'su var. pazarlama müdürü odadan çıktıktan sonra bana e-posta attı. bir ihtimal benden kaynaklı olabilir sanırım kendimi neler yapacağımı ifade edememiş olabilirim ( bir ihtimal!) tamam olabilir tekrar başvuru yaptım sadece 5-6 tane uçak bileti parası verin hani afrika'dan güney amerika'ya japonya'dan avusturalya'ya fakat gene kabul edilmedi. gençleri pedallamaya 15 günlüğüne yanıma davet edeceğim onların uçak biletlerini verin 2 veya 3 kişi gene olumsuz döndüler. gürkan kime ulaşıyorsun bu firmada derseniz en tepedeki amcayı telefonla aramışım sponsorlukları veren hanımla görüşmüşüm yani daha ötesi yok. sonuç türk hava yollarından bir destek alamadım. olabilir arkadaş kendilerinin bana yazdığı mesajda olduğu gibi "hedeflerimiz çakışmıyor" olabilir. dünyayı bisikletle gezerken bazı ülkelerde her noktada thy'nin reklamını gördüm gurur duydum helal olsun adamlara. (ciddiyim) italyan tur bisikletçisi arkadaşıma destek oldular sorun yok, amerikalı dağcıya destek oldular sıkıntı yok olsunlar önemli. ne yapıyorlar? bilet veriyorlar. versinler arkadaş. bizler için bu paralar büyük paralar yolda can yakar. o paralarla bir ülke geçiyorum ben çok önemlidir. geçtiğimiz aylarda biliyorsunuz 300$ bilet parası 200$ kargo parası verdim tunus'dan ürdün'e. libya savaş nedeni ile sınırı kapamış kıtanın alt tarafında da ebola virüsü yayılmıştı son olarak thy'nin rwanda milli takımına destek olduğunu arkadaşların mesajı ile öğrendim. sponsor oldukları ülke rotamda şehirleri de yolumun üstünde gider uğrar iki muhabbet eder kahvelerini içerim. hatta uzun zamandır yol bisikleti ile antreman yapmak istiyordum ona da fırsat bulurum iyi oldu bu destek. thy birlikte el sallar film patlatırız. peki ya bizim milli bisiklet takımı sporcuları? rwanda'ya sponsor olan thy milli sporcularımızdan da yurt içi ve yurt dışı uçuşlarından sanırım bilet talep etmiyordur diye düşünüyorum veya bundan sonra etmez. en kralından milli sporculara destek olmalıdırlar ayrıca buradan siteme girip yazılarımı okuyup bana destek olan herkese tek tek teşekkür ediyorum. sizler sayesinde desteklediğim sporcuların ulaşım masraflarına bile yardımcı oluyorum. http://www.gurkangenc.com/tr/destek beni soracak olursanız emirates'in ofise 3000 km kaldı. arap kahvelerini içmeye davet ettiler.
    --- spoiler ---
  • hayatı sadece ideallerin peşinden koşmak olarak gören güzel kalpli bir insan. kendisi hakkında kişisel bilgilere çok fazla girmek istemiyorum fakat güzel bir şirkette işe sahip bir insandı. yetmedi birkaç arkadaşıyla birlikte ankara'nın hatırı sayılır bir yerine restoran açtılar. yine detaya girmemekle birlikte başka bir iş üzerinde de başarılı bir insandı. fakat kendisi mutluluğu yollarda olmakta ve hedeflerini kovalamakta buldu. ortalamanın fazla üstünde bir gelir elde edip son model arabasıyla işine gidip gelmek yerine kaburgaları kırık bir halde yola devam etmeyi seçti. bu yolculuğu esnasında verdiği burslardan ve gerçekleştirdiği projelerden hiçbir zaman vazgeçmemiş gönlü bol bir insan aynı zamanda. her zaman dediği şeyi mehmet abinin bugün yayınladığı röportajında da söylemiş :

'' kimseye de kalkın gezin, evde oturmayın şöyle yapın böyle yapın demem. hayallerini gerçekleştirmeye çalışan biriyim fazlası yok. herkesin hayattaki sorumlulukları farklı. sadece kendime arada bir “bu hayat bitecek unutma ve ona göre yaşa” dediğimi söylemek isterim. hayallerini gerçekleştiren insanların geleceği değiştireceğine de inanıyorum. ''
  • bir bu adama bakiyorum bir de rotasiz seyyah denen dilenciye, arada daglar kadar fark var. gurkan'in bir kere bile dilendigini, takipci sayisi kastigini, takipcilerine en ufak terbiyesizlik, en ufak saygisiz bir sey soyledigini duymadim. gercekten cok saglam karakterli, kimseye eyvallahi olmayan, en onemlisi dilenmeyen bir kisilik. kendisini tebrik ediyoruz ve kazasiz belasiz yolculuklar diliyoruz. gezgin olmak cok ulke gezmek degil, yasadigi tecrubelerden kendisine ders cikarmak, bunu karakterine olumlu yonde yansitmaktir. gurkan genc'te kesinlikle bunu goruyorum.

bu arada ikisi de buenos aires'teymis. aman gurkan kardes, rotasiz'la fazla takilma, neticede rotasiz tam bir dilenci, samimiyetsiz ve insanliksiz. beraber cektirdikleri resime baktim, bir gezgin ile samimiyetsiz bir patates kafa gordum.

aman, gurkan kardes, dikkat et! yolun acik olsun.
  • radikal'deki su soylesiyle beni bir anda ofisteki masamdan cok alakasiz bir yere goturmus kisi:
    http://www.radikal.com.tr/…21.04.2011&categoryid=41
  • thy ile ilgili yazısını okuyunca moralim bozuldu durduk yere.

ne ipne bi ülkeyiz yahu. vallahi billahi her bir detayından tek tek ayrı ayrı tiksiniyorum.

kendisine maddi destek olan insanlar var çok sayıda neyseki.
hesabın var mı? giriş yap