• dindar insan atatürkçü olabiliyor, dindar insan eşcinsel olabiliyor ve eşcinsel insan atatürkçü olabiliyor. kendimden biliyorum.

oruç tutuyorum ... yoksulluğun tadına bakmış bir insan olarak, aç kalmanın, sürünmenin ve ay sonunu getirememenin anlamını iyi bilirim. “tok, açın halinden anlamaz.” özlü sözüne de tamamen katılıyorum. gecenin yarısı uykumu bölüp, 'en kolay görünen ama en zor olan' bu ibadeti yaz dahil eksiksiz yapmaya çalışırım.

namaz konusu karışık. bazen, canım isterse, cuma namazına gidiyorum... meditasyon gibi görüyorum. apple watch'un aktivite uygulama ekranından yoga'yı seçiyorum. namaz, adeta, 15 dakikalık bir yoga seansı gibi oluyor. bazen tespih de çekiyorum. o da elimde oyuncak gibi sanki. boncukları saymak da değişik geliyor.

hacca gitmedim. chp'li önder sav'ın “araplara paranı kaptırma” sözüyle aynı fikirdeyim. beleş hac bileti verseler bile, covid salgınında, envai çeşit insanla içli dışlı olacağım koşullarda arap topraklarına adım atmam. ayrıca araplara para kaptırma fikrine de soğuğum... suudi arabistan hacılardan topladığı paralarla yemen'de habire insan öldürüyor ve kurbanların tamamına yakın bir kısmı farklı mezhep mensubu müslümanlar.

kelime-i şehadet, zaten namaz kılarken en son ettahiyyatü duasında getiriliyor. onu yapıyorum.

zekat da gücü yetenler tarafından verilmeli. biz atatürkçü kesimde dayanışma ve yardımlaşma kanallarını yeterince açık tutmamışız. atatürkçü öğrencilere burs vermemişiz. yoksul öğrencileri cemaatlere tarikatlara kaptırınca da, küfürler ve hakaretler etmişiz. çareleri yoksa ne yapsınlar? atatürkçü alternatif olarak çydd var mesela. kaç çocuğa burs verilebilmiş, kaç aileye özellikle de salgında yardım edilmiş? gücü yeten vermelidir ve ben gücüm yettiğinde zekat, fitre veriyorum.

atatürkçülük konusuna gelince... bence çok zor koşullarda sıfırdan bir ülke kurması bile takdire şayan. sabah erken kalkıp da ülke kurulamıyor şekerim. 'devlet' denilen oluşumun bir altyapısı olması gerekiyor. silahlı gücün olacak, devletin meşruiyet kaynağı olan anayasan ve yasaların olacak. devletin yasama, yürütme, yargı erkleri olacak. devletin kurumları ve kurumların işleyişi oturmuş hale gelecek. eskide kalan, ve o çağın gereklerine uymayan kurumlar, halk desteği ile, veya halk desteğine rağmen kaldırılacak. onları yaparken, eli silahlı çeteleri 'düzenli ordu haline getireceksin', ülkeyi işgalden kurtaracaksın.

bir üst paragrafta saydığım adımların bir tanesi bile hatalı olarak atılsaydı, ya işgalden kurtuluş kesinlikle mümkün olmazdı, ya başka bir şeyler ters giderdi. atatürk, vatan haini ilan edilir, işgal kuvvetleri tarafından idam edilirdi. sevr denilen, ülkeyi nerdeyse hepten yok eden 'diz çöktürme anlaşması' uygulanırdı.

atatürk'e laf eden moronlar da, artık çankırı'da, kastamonu'da, yozgat'ta şeriat mastürbasyonu yaparlardı. ellerinde zaten hepi topu o kadarcık toprak kalacaktı. kalan topraklar da, ingiltere'yi, ya da abd'yi osmanlı'nın hamisi olarak görecek ve mandater yönetime geçecekti. manda, belki 20-30 sene sonra 1940'larda kalkacaktı... israil, hindistan gibi ingiliz sömürgelerinde, 1947'de o sömürge yönetimleri lağvedildi. muhtemelen bu koşullarda osmanlı mandası da kaldırılırdı. yeni türkiye denilen, ürdün-ırak bozması orta doğulu rejim kurulurdu. tabii bu rejim kurulmadan önce 1939-1945 arasında ikinci dünya savaşı'na türk (veya osmanlı) askerleri katılacak ve binlercesi bilmediği diyarlarda şehit olacaktı.

“yatın kalkın atatürk'e şükür edin” diyeceğim de atatürk'ün değerini bilmek / anlamak için asgari zeka düzeyi şart sanırım. olmayınca olmuyor.

gelelim eşcinselliğe. yani evet, bazı insanlar bu özellikle doğarlar. ben kendimi bildim bileli aynı cinsiyeti paylaştığım insanlardan hoşlanıyorum açıkçası, yani erkeklerden. islam, bir inanış. ve atatürkçülük de siyasi bir düşünce sistemi. hadi ikisine de inanış diyelim, öyle farz edelim. dinin koyu dindarlarının davranışlarına benzer halde olan koyu atatürkçüler de mevcut, atatürkçülük onlar için adeta seküler bir din gibi.

bazı insanlar gey olup da müslüman inanışına mensup olabilir. bazı insanlar gey olup atatürk ilkelerini savunabilir. müslüman olup atatürkçü olanlar da var. hepsinin kesişimi mümkün yani.
  • gayet normal bir durumdur, dindar insan zaten mustafa kemal atatürk'ü sever. sevmeyen tayfa dinci tayfasıdır.

dincilere atatürk düşmanlığı şırınga edildiğinden bu emevi dincileri sevmezler. uğurlar olsun. ancak yakın bir zamanda bu dinciler ve din tüccarları da sevecekler.
  • "fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştireceğiz."
    atatürk, dindarlığı karşı değildi, din tüccarlığına karşıydı. zıtlık içinde olmayan kadındır.
    “kimsenin ne olduğuna ne yapması gerektiğine falan karışmam herkes istediğini yapabilir, istediği görüşte de olabilir ama”

şu ama kelimesinden sonrasının sırf yargılamadan ibaret olacağı o kadar bariz ki. sizin gibiler yüzünden yıllardır üç beş salağa kendimizi açıklamaya çalışmaktan bıktık usandık. dindarlık ayrıdır yobazlık ayrıdır kardeşim. bu söylemleriniz yüzünden atatürk din düşmanı bilmem ne gibi saçma sapan cümlelerin kurulmasına siz sebep oluyorsunuz. eeh yeter be.

sırf başörtülü ya da namaz kılıyor diye tekke ve zaviyeleri mi savunmak zorunda?
    ya da başörtülü değil diye aksini mi savunmalı?

bu ülkede yaşayan her insanın atatürk'ü sevmesi kadar normal olan bir şey olamaz. sevmek ne dış görünüşe bakar ne de ibadete. aklını kullanan her insanın yapacağı bir şeydir.

ben atam'ın insan ayırt ettiğini düşünmüyorum. bence atatürk'ün ilke ve inkılaplarına, onun değerli fikirlerine leke sürenler sizsiniz, sürekli birilerini bir kalıba sokmaya ve ötekileştirmeye çalıştığınız için.
  • annemdir kendisi.. 5 vakit namazını kılar, hergün kuran okur.. ramazan kandil vs orucunu tutar.. saçı açıktır yerine göre mini eteğini giyer,yazın şort tişört gezer..
    evinin balkonunda atatürklü tc bayrağı asılıdır.. her ibadetinden sonra da ataya dua eder.. neden çünkü gerçek dindar kendisidir nankör değildir..
    edit: yeri geldi yazayım seni çok seviyorum annem
  • benim.akp yi görünce atatürk'ün ne kadar ileri görüşlü olduğunu daha iyi anladım
  • dindar denilince sadece arapperest yobazları anlayan bir malın beyanı.
  • bazı durumlarda mümkün olabilir; fakat "dindar" kelimesi içerisindeki "din"den kasıt islam ise...

(bkz: muhal) (bkz: oksimoron) (bkz: senkretizm)

... bir cesedin hapşırması daha muhtemeldir.
  • gayet mümkündür. siz bakmayın fesli ve müritlerinin atatürk islam düşmanıdır sözlerine.
    mustafa kemal atatürk ilk meclisi cuma namazına müteakip dualar ile açmıştır. ilk türkçe kuranı kerim i kendi cebinden masraflarını karşılayarak yazdırmıştır. bugün bile islama en büyük zararı veren cemaat ve tarikatları kapatarak islamın yanlış öğretilmesinin önüne geçmiştir. lâiklik ile dinin siyasete alet edilmesini önlemiştir. mustafa kemal atatürk ün islama hizmetleri sayısızdır.
hesabın var mı? giriş yap