• türkiye'deki belki de tek radikal islam ve selefi* akım uzmanı hitit üniversitesi ilahiyat profesörü. ışid hakkında akademik olarak çalışan bildiğim tek insan.*
    ortadoğu'da neler oluyor anlamamız açısından önemli bir isim.
  • hilmi hoca'nın twitter hesabı kesinlikle takip edilmeli. adeta islam ve fıkıh tarihi dersi veriyor. kendi tabiriyle türkiye'nin selefiliğe karşı doğal direncini, gerek fikri erezyon gerekse devlet politikaları sebebiyle, gittikçe yitirdiği günümüzde ilaç gibi bir isim hilmi hoca. twitlerini toplu okuyabileceğiniz adresi de ziyaret edebilirsiniz.
  • an itibariyle cnn türk'te, ezoterik ve mitsel bir yapıda dilin kullanılarak fethullah gülen'in sahibi olduğu herkül.org ve ışık evlerinin adlarının anlamları arasındaki bağlantıyı yansıtan prof. ilginç.
  • twitter'da kaliteli floodları olan, son zamanlarda ana akım medyadaki tartışma programlarında sıkça yorumlarına başvurulan teolog.
  • an itibariyle benim icin gerçekten enteresan bir açılım yapmıştır. (bkz: ali kuşçu) nun bir matematik felsefe alimi olarak zamanında medreselerin basina getirildiğini iletir. sonrasinda da sunu sorar; acaba bir matematik profesörü diyanet isleri başkanı olarak atanabilir mi?
  • kendisi de aynı nihat hatipoğlu gibi ilahiyatçıdır..
    nihat hoca ülkece tanınır, hilmi hocayı ise sadece bilen bilir.
    aşağıdaki açıklamaların sahibidir.

"türkiye'nin en büyük sorunu eğitimdir. eğitim sorununu çözmeden türkiye ne büyük bir ekonomi ne de büyük bir devlet olabilir."
    https://twitter.com/…ir60/status/879725570870870016

"teknoloji üretemeyen, bilim yapamayan bir türkiye aynı zamanda sosyal ve beşeri bilimlerde de bir adım ilerleyemez."
    https://twitter.com/…ir60/status/879726309437566976
  • twitter üzerinden gerçekten çok önemli ayrıntılar paylaşabiliyor. verdiği gerek akademik linkler, gerek kitap önerileri çok kıymetli. takip edilmesinde çok yarar var, neticede adam bu ülkedeki tek radikal dini örgütler uzmanı.

onun dışında yukarıdaki arkadaş kendisini kaynak göstererek bir şeyler söylemiş. açıkçası hilmi demir'in ilgili tweetini okuyamadım. ama kendisi de gayet iyi biliyordur ki ali kuşçu aynı zamanda bir din adamıdır. yazdığı kelam metni osmanlı'nın en önemli kelam çalışmalarından biridir.

gelgelelim bugünkü diyanetle medreseler birbiriyle aynı şekilde değerlendirilecek kurumlar değiller, hatta alakaları yok. medreselerin çağdaş dünyada karşılığı üniversitelerdir. bu da basit bir mantık yürütmeyle bulunabiliyor. bu açıdan böyle bir soru sormuşsa çok büyük bir gaf yapmıştır. ama ben yukarıda aktaranın yanlış aktardığını düşünüyorum.
  • çok beğendiğim hoca. hem de tek dinlemeyle.
  • bu kafayla saygıdeğer biri değil olsa olsa koca bir aktroll olur.

adnan oktar ve fetöyü laik kesime kakalama çabalarına “kargalar bile güler”.
    bırak hoca bu işleri.
    kimlerin el öptüğü belli.
    zaten lafa gelince fetullaha sen de yıllar öncesinden karşı çıkmışsın, müritleri de karşı çıkmış, parsel parsel satanlar da karşı çıkmış, dön nolur bitsin bu hasret diyenler de karşı çıkmış. bi biz karşı çıkmamışız arkadaş.
    ilgili tweette yazdığı şu;
    “fetö ve oktar gibi grupların eleman temin ettiği kültür havzası daha çok okumuş, eğitimli, laik ve seküler çevrenin çocuklarıdır. maalesef türkiye'de sol bunun muhasebesini yapmadı. yıllarca dini softa ve yobaz gibi terimler üzerinden okudu.”

yani normal bir ülke olsak şunu diyen adama bırakın üniversitede ders verdirmeyi, kapısından geçirmezler.
    kaynak da malum yeri olunca yakışmış tabi.
  • şimdi nedir ne değildir programında kendisini izliyorum .
    buradaki yorumlar şuan izlediğim adama göre aşırı iyi .
    hilmi amca standart bir siyasal islamcı tipik kompleksli bir müslüman gibi konuşuyor .
    bir saatdir söylediği cümlelerden özet geçecek olursak
    islam ve müslümanlar harika muazzam gazali peygamberin bir altı kalitede .
    başımıza ne geliyorsa batılılar yüzünden şuan ki halimizin sebebi de batılılardır .
    biz özümüze dönersek yani orta doğulu olursak altın çağımızı yaşarız diyor.
hesabın var mı? giriş yap