• buyume hormonu salgilayan bez.. beynin alt tarafinda bulunur.. yetersiz calismasi cucelige, asiri calismasi devlige sebep olur.. (bkz: halil ibrahim) asiri hormon salgiladigi tesbit edilirse, burundan girilerek ameliyatla alinir, tiptaki en zor ameliyatlardan biridir..
  • beynin tabanında bulunur, çeşitli hormonlar salgılayan en önemli bezlerden biridir, böbrek üstü ve cinsel bezlerin çalışmalarını uyarır...
    hormonların az salgılanması vücutta aşırı yağ birikmesine, organların küçük kalmasına, cüceliğe, çok salgılanması ise çeşitli organların anormal büyümesine, irileşmesine neden olur...
  • aynı zamanda prolaktin hormonunu salgılamaktadır.
  • beyin tabanında, hipotalamusun altında bir çıkıntı şeklinde uzanır. pitüiter bez de denir.
  • türklüğe ait bir sembole emanet edilmiş olan iç salgı bezi.

(bkz: sella turcica)
  • hipofiz bezi endokrin bir bez olup sella turcicada (türk eyeri) yer alır.hipotalamus uyarımı aracılığıyla fonksiyon kazanır.hücrelerin yenilenmesi,büyüme gibi görevleri vardır.bezin ağırlığı 0.5 grdan biraz fazladır.
  • ilk göz ağrım *.. muhteşem velet.. bacak kadar boyu ile * bana yeri geliyor şahane akıllar veriyor.. orada öylece dertleşmeye hazır olduğunu bilmek bana huzur veriyor.. ankara'nın güzel yanlarından biri daha bu hatun.. irlanda'ya gideceğiz daha onunla.. dublin'e...
  • sonunda hoşgelmiş olan yazar.
  • ramtha ya göre "biliyorum" demek hipofizi geniş düşüncelere açar ve çözümsüz görünen durumlarda çözüm getirir. aydınlanma sürecinde kilit bezlerden biridir.
  • hoş sohbeti olan, sevimli yazar.. düşünceleri kıymetli, keşke daha çok yazsa denilen akıl fikir sahibi yazar.. *
hesabın var mı? giriş yap