• (bkz: guguk)
  • basit ve saçma bir örnek olacak ama daha anlaşılır olması için bir örnek vereyim , örneğin davalı çin nüfusunun on bin (bildiğin 10.000) olduğunu söylediği için davacı tarafından yalan söylediği için(yalan diye bir suç yok ama anlaşılır olması için böyle bir örnek veriyorum ) dava edilsin , iddianame hazırlanıp mahkemeye taşındığında çin nüfusunun 10.000 olamayacağı herkes tarafından 1 milyar küsür olarak bilindiği su götürmez bir gerçek olsa bile hakim çin nüfus müdürlüğüne yazı yazılmasını ister amk , sebep ne peki ??? her bürokratik işlemin geçerli mantıklı bir sebebi vardır ancak yine de karar verildiğinde itiraz edilmesin diye çin nüfus müdürlüğünün bizim nüfusumuz şu kadardır diye yazı yazması beklenir, alenen ortada olan ancak fiziki olarak argümana dönüşmeyen veriler için bile aylarca bir yerlerden cevap gelmesi bekleniyor , yahu arkadaş sen kararını ver mağdurun mağduriyetini bi gider ilk önce bırak suçlu uğraşsın kendini aklamaya , neymiş efendim aksi ispatlanana kadar herkes suçsuzdur , tabi ki öyledir ancak yukarıda ki örnekte verdiğim gibi durumlarda işin bürokrasi kısmı daha sonraya bırakılmalıdır,
    tanım: önce suçlunun insan haklarının gözetildiği sistem
  • türkiyede her yıl başı ilk haftası baştan başlayan anlamsız şey çünkü yoktur. örnek vermek gerekirse adliyede bir hediye tufanı başlar. özellikle asliye hukuk ve ticaret mahkemesi katları devamlı hediyeler getiren büyük şirketlerin çalışanları ile dolar taşar ve hatta sıra bile olurlar. kravatlar gömlekler ve bir sürü çeşit çeşit hediye. neden? çünkü onlar güçlü taraf.

sonra neden benim dosyamda 3 tane bilirkişi raporu var ve hepsinde haklıyım ama davayı neden kaybediyorum dersin. deme arkadaş. bu ülkede işler böyle yürüyor.

verilen hediyelerin bir nedeni var çünkü. işin ilginci bu durumu komisyon başkanları bile bilir ve hiç ses çıkartmazlar. sistem bu der geçerler.
  • (bkz: #73397430)
  • var olan ekonomik üretim ilişkilerin yasal düzenlemesidir. köleci ekonomi politiğin egemen olduğu dünyada evrensel kurallar(ya da evrense hukuk) köleci toplum hukukudur ve bu toplumsal olarak geniş kalabalıklar için yadırganan bir durum değişidir. aynı şey feodal üretim ilişkilerinin egemen olduğu dönemde feodal hukuk anlayışının egemenliğini sağlayan şeydir( bu toplumda da egemen üretim ilişkisi feodal üretim ilişkilerine dayandığı için toplumsal olarak kabul görmüş ve işlerliğini sürdürmüştür). günümüz koşullarında egemen üretim biçimi kapitalist üretim ilişkileri olduğu için, hukukta bu üretim ilişkisinin doğrudan yansıması biçimin de görülmekte ve yasal olarak çerçeveyi belirlemektedir.
    kısacası var olan üretim biçiminin doğrudan sonucudur var olan hukuk sistemi. anılan hukuk sistemlerinin tamamını özel mülkiyete dayalı üretim biçimine uygun olarak düzenlenmiş hukuk olup hükümleri özel mülkiyet rejiminin kendini yeniden üretebilmesi ile asla çelişmez. elbette özel mülkiyetin olmadığı bir toplumda hukukta özel mülkiyetin olmadığı üretim biçimine uygun bir sisteme göre biçimlenecektir,
  • özet budur/youtube

emine bulut gibi ölmek istemediği, türkiye hukuk sisteminin yapısını ortaya koyarak isyan eden emine girişken'in çok kısa hikayesi. umarım başına hiçbir şey gelmez ve hayatına daha düzgün bir şekilde devam eder.
  • iki farkli şekilde özetlemek mümkün:

"birkaç ay yatar çıkarım"

ya da

"ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı"

siyasal erke karşı çıkamadığınız sürece ne bok yerseniz yiyin; ister cinayet işleyin, ister hırsızlık yapın, ister tecavüz edin, yukarıdaki iki cümle sizin için var. ya ifade verdikten sonra serbest birakilir ya da en fazla birkaç ay yatar çıkarsınız.
  • başka ülkelerde de böyle mi bilmiyorum ama seni-beni, okumuş-okumamış tüm halkı bağlayan, yeri gelip ocak söndüren yeri gelip allah'tan sonra sığınacağın tek şeyin okunduğunda kimse tarafından doğru düzgün anlaşılamaması başlı başına sorun zaten.

1 cümle okuyorsun sonu gelmiyor, içinde 1000 tane arapça kavram, sanki gıcıklığına yapılmış gibi muğlak ifadeler...

avukat tutacak parası olmayanlar b.ku yedi böylece.

düşünsene tecavüze uğrasan dilekçeyi düzgün yazmadın diye usulden red yiyebiliyorsun. (buna da neden usul diyorlar arkadaş usül değil mi o?)

dava açsan sürenin ucu açık. 30 sene bile sürebilir. sonra dava düşüyor zaten.

çok radikal değişiklikler lazım. hukuk mukuk çalışmıyor kardeşim.
hesabın var mı? giriş yap