• şu ara ilhan mansız'ın transferi ile özdeşleşmiş kelime... hangi gazeteyi açsan mutlaka ilhan'ın tranferi ile ilgili olan bir başlıkta "hülle" sözü geçer, çocuğun göbek adı mıdır, neyse artık.

  her tranferinde kıyısında köşesinde war bu kelime, "hülle"den başka kelime bulamadınız mı bre.
 • hulleyi yapan erkekler de genellikle hoca, imam falan olur ki hulleci kadını geri vermemezlik etmesin. işin igrencliği imamla kadın hemen orda cima ederler ve de sabaha kadın kocasına doner. yani neymiş, tek gecelik ilişkiler kurana göre serbestmiş.
 • hullecinin kadini vermemezlik etmesi durumunda saving private ryan'daki cikartma sahnesine benzer durumlar ortaya cikabilir.
 • kelimenin tam manasına dönecek olursak, cennette giyilen giysidir hulle. tasavvufta ise sufilerin kendilerinden geçtikleri vakitler büründükleri varsayılan bir nevi soyut, manevi elbise anlamında kullanılır.
 • (bkz: sut kardesler)
 • bir de kapatılan ya da kapatılma ihtimali olan partiler yuzunden gecis patisi anlamından kullanılan bir hulle partisi kavramı atilmistir ortaya.medyada bol bol "parti hulleye hazir" seklinde haberler cıkmıstır.dini bir kavram ne de guzel uckagit vesilesi haline getiriliyor turkiyede,bş de bunu yapan refah,fazilet falan.
 • "medenî kanunun kabulünden önce, kocasından üç kez boşanan kadının, yine eski kocasıyla evlenebilmesi için yabancı bir erkeğe bir günlüğüne nikâh edilmesi..." (türk dil kurumu sözlüğü)
  buradan da anlaşıldığı gibi, hülle dinî bir kural değildir. islâm dini, üç defa evlenip boşanan çiftleri ciddiyete davet etmek, bu işin oyuncak olmadığını eşlere anlatmak için, birbirini seven ve sadece birbirine ait olmayı isteyen evli bir çiftin kabullenemeyeceği bir durumla onları karşı karşıya getirmek istemiştir. yani dördüncü kez evlilik akdinin yapılabilmesi için, mutlaka kadının başka bir erkekle evlenmesi gerekmektedir, ancak bu evlilik bir biçimde sona ererse, eski kocanın tekrar eşiyle nikâhlanabilmesi mümkün olmaktadır.
  bu durumda bir gecelik göstermelik evlilikler, imamlarla yapılan geçici nikahlar, erkekliği olmayan kişilerle yapılan sahte akitler, güya kurnaz insanımızın kendisini kandırmaya yönelik hilelerinden başka bir şey değildir.
  sonuç olarak dinin bu işle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.
 • (bkz: hülleci)
 • "allah, hulle yapana da, kendisi için hulle yapılana da lânet etsin"

  hadisi serif

  (bn mâce, nikâh 33; ebû dâvûd, nikâh l4; tirmiiî, nikâh 28;müsned 1/83, 88, il/323.)
hesabın var mı? giriş yap