şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cok adrenalize olaylar zinciridir. tanimadiginiz insanlar, bilmediginiz bir mekan ve zamanla alacaginiz sorumluluk/gorevler butunudur.
 • boktan bir hisler silsilesidir. oradakiler icin yeni bir surattan baska birsey ifade etmezsiniz genelde. gereksiz siritmalar ve gulumsemeler sacmak zorunda hissedersiniz kendinizi yeni tiplerle tanisirkan them and i psikolojisi hakim olur tum bunyeye. zaten calismak baslibasina kotu birseydir, ama bu baska bir konu tabi.
 • çalışmanın sizli bizli, beyli hanımlı dönemine tekabül eder.
 • kimin daha kıdemli olduğu bilinmez, bakılan telefonlar size pek de birşey ifade etmemektedir, henüz ortamın gelenek-görenekleri bilinmediğinden saçma hatalar için kıyametler kopabilir. zaman içinde kişi ortama, ortam kişiye alışır. bu zamanın minimum tutulması hem ortam hem kişi için oldukça hayırlıdır.
 • işe başlanılan yerde tanıdık insanlar varsa, ilk günlerin elem derecesi düşük olur. ama her zaman yanıbaşınızda eski simalar yer almayacaktır, yalnız kalacak, başınız dara düşecek, ne yapacağınızı bilemez de olacaksınızdır ister istemez. işte o anlarda herkes için yeni olduğunuzu bir kez daha anlayacak, istenmeyen ve hatta nefret edilen kişi etiketini söküp atamayacağınızı düşünecek, ardınızdan kıkır kıkır gülen yüzlerin çoğaldığına inanacak ve zeminin dibine geçmek isteye isteye o pürüzlü introları atlatmaya çalışacaksınızdır.
  aslında tüm bunlardan daha da kötüsü; işe başlangıç yapılacak günün önceki gecesinde yataktaki ızdırabınız, sabah kalktığınızda yaşamanın ne kadar büyük bir eziyet olduğunu bir kez daha kabul ettiğinizdeki ruh yorgunluğunuz ve binaya girene kadar kafanızda büyütüp büyütüp midenizi hasta eden paranoyalarınız, kuşkularınız, korkularınızdır.
  yeni iş ortamında yaşanabilecek hiç bir sıkıntı, kendi yalnızlığınızda ürettiğiniz komplo teorilerinden daha yaralayıcı ve bunaltıcı olamaz.
 • yıllardır süregelen düzeninizin bi anda değişmesine neden olan aktivite.
  uyku düzeni ile başlar bu değişim. erken yatmak, erken kalkmak, bir yumurtayı sütle çarpmak durumunda kalırsınız. yeni yollar, yeni insanlar, yeni saçmalıklarla karşılarsınız. yemek düzeniniz de değişir. sabahları 3 kahve içip, öğleden sonra saat 7ye kadar birşey yememek zorunda kalırsınız. yorulursunuz ama aldığınız maaş, çalıştığınız ortam ve elde ediceğiniz tecrübe yeterince tatmin ediciyse işe başlamak o kadar da kötü olamaz , olmamalıdır.
 • yapilan zincirleme salakliklardan olusan gunlerin toplamiyla "ise baslama" donemi gecirilir. bu donem sonrasinda muhabbet kurulan insanlarla super rahat takilinabilir, cunku sizin maksimum maymunluk ve eblehlik seviyenizi zaten hali hazirda gormuslerdir, elinizde sergileyecek baska cevher kalmamistir. bundan sonra ne yaparsaniz yapin, daha cok batamazsiniz ve hatta ister istemez daha bi iyi gorunursunuz...
 • sanki okulun ilk gününde hissedilen duygu gibidir.bir yandan acayip heyecan duygusu sarar bünyeyi diger yandan kafada bircok sorunun getirdigi düsünceler sinsilesi...
 • bir türlü geçmek bilmeyen bir günün sonunda işyerinden kaçıp bi daha da geri dönmemek arzusu yaratan durum..
 • gerginlik yaratan durumdur. yeni düzene alışmak için zaman gerekir. eski işinizi, arkadaşlarınızı özlemeniz muhtemeldir. biraz kendine güvenle aşılabilir. maaşın tatmin edici olması tabii ki büyük bir motivasyon sebebidir.

  (bkz: para para para)*