• askerliğimi 369/2 jandarma olarak yapmıştım. bizim terhisimize 2 ay kala bu yeni şirinler üniformaları dağıtılmaya başlanmıştı. siz zaten teskerecisiniz diye bize vermemişlerdi. ne kadar çok sevinmiştik o ara arkadaşlarla anlatamam. diğer elemanlar bunları giyip geziyordu, biz eski karizma kamuflajları giyiyorduk. komutanları bu uniformalarla görünce gülmemek için zor tutuyorduk kendimizi. hatta bir gün kendimi tutamadım sürekli güldüm, komutan noluyor diyor, ben de saçma sapan nedenler uyduruyordum, en sonunda beni kovmuştu git tuvalet temizle diye.

yazıcı gibi bir pozisyona sahip olduğum için de komutanlar arası diyaloglara kulak misafiri oluyordum mecburen. bu kıyafetleri tasarlayanlara ana bacı küfrediyorlardı. *
  • jandarmanın iki çeşit üniforması/kamuflajı vardır.

biri doğu, biri batı olarak iki çeşit üretilmiştir.

https://goo.gl/images/7ssfgd

soldaki doğu, sağdaki batı üniformasıdır.

gelen mesajlar yüzünden edit: bir çok kişi doğu batı farkı yok, asayiş ve komando olarak iki çeşit olduğunu söylüyor.

ben doğuda asayiş personeli olarak askerliğimi yapıyorum ve bitmek üzere. asayiş veya komando fark etmeksizin doğudaki askerlere soldaki üniforma verilir.

hatta acemi birliğinde dağıtım yeri belli olduktan sonra batıya düşen kişilere dağıtımları yapılmadan önce mavi üniformalar verilir.

sadece jandarma trafik personelleri bölge fark etmeksizin mavi üniformayı giyerler.
  • askeri itibarsızlastırma projesinin son halkasıdır. şaklabana çevirmistir.
  • kıyafet inanılmaz sacma ama asıl dikkatimi çeken jandarma genel komutanı tuggeneral rutbesinden mi seçiliyor ?
    bence resimdeki kisi herhangi bir ilin il jandarma komutanı olabilir. jandarma genel komutanı olduğunu düşünmüyorum.
  • bu kez karizmatik olamamış üniformadır.

askerî üniforma sadece bir kıyafet değildir. teknik özellikleri bir yana; karizmatik, sade, asil ve bir nevi gövde gösterisi olacak şekilde tasarlanmalıdır. üniformalı personelle karşılaşan uçarı siviller veya düşman kişileri bir adım geri durmaya teşvik etmelidir.

mesela bir zamanlar kullanılmış olan şu ve bu gibi.
  • suçları neydi ki diye düşündürtmüştür.
    bi insana bu üniforma boş yere reva görülemez...
  • üniforma filan bir yana da, yahu bizim komutanlar neden hep göbekli? hiç biri fit değil. abd ordusu komutanlarına bak adam 60 yaşında ama her gün 5 mil koşuyor bir de elli tane pull up yapıyor. bizim göbekli komutan 5 mil değil 3km koşsa tıkanır gibi. dandik üniformalı göbekli bir komutan olan giyim tarzıdır.
  • şimdi 2-b şubesinden arkadaşımız ahmet "jandarma" şiirini okuyacak...
  • mimar sinan'ın daha kökenini bilmeyen, müslüman zanneden bir kendi tabiriyle totoşun olduğu başlık

konuya dönersek de liyakatın yerlerde olduğu ülkemizde konuyla alakasız bir imam hatipliye hadi şunlara bir üniforma çiz denmiştir, ortaya çıkan sonuç da budur
hesabın var mı? giriş yap