• islam=terörizm propagandası yaptığını iddia edenler herhalde diziyi götleriyle izlemişler.

--- spoiler ---

dizide isveçteki işid organizasyonunu çökerten ve tüm eylemlerini engelleyen kilit isimlerin hepsi müslüman. polis şefi nadir, abu jibril, fatima, pervin. ergen kızların annesi'de müslüman, kızların işidle ilgilendiğini öğrendiğindeki tavrı neydi açın bir daha izleyin.
    --- spoiler ---
  • üst edit: bu diziyi sevenlerin, altta söylediğim gibi izlemesi gereken bir türk yapımı film var demiştim. o filmi buldum. girdap. bu filmi de mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

güzel diziydi. şimdi size naçizane karakter eleştirilerini yapmak istiyorum sözlük. bundan sonrası spoiler içerir:

--- spoiler ---
    isveç polisi: sizin kadar beceriksiz bir polis olamaz arkadaş. ibbe yi okulda ellerinden kaçıranlar bunlar. gerilim vereceksiniz diye adamı yakalamaya iki mal gidip bir de üstüne telefonla arayıp: "ziyaretçin var" diye adamı çağırıyorlar. ulan istihbarat var elinde. kız demiş ki: "ibbe diye biri var. bizi rakka ya götürme işlerini o ayarladı." diye söylemiş. sizde gidip telefonla aratıp: "ibbe bey, danışmaya lütfen!" diyorsunuz.

sulle: sen ne baskısı gördün de bu kadar düşman oldun lan? tek bildiğin herkese kafir demek. namaz kılmayı bile öğreneli iki gün olmuş. bir yerde şeriat ile ilgili, işte; ücretsiz eğitim, sağlık vb. gibi şeyler söyledin. isveç de devlet okuluna gidiyorsun, okulun her türlü imkanından faydalanıyorsun. takım da oynamak, kulüp etkinliklerine katılmak vb. okul da kimse sana müslüman olduğun için bir eleştiride de bulunmuyor. abuk subuk videoları paylaşıyormuşsun ama millet sana hiçbirşey demiyor. eminim sağlık gibi hizmetlerin de devlet tarafından karşılanıyordur. oy veriyorsun. baban da oy veriyor ve hatta hangi partiye verdiğini de söylemiyor. isveç, şeriat ile mi yönetiliyor şimdi? ama yok, çöl maymunu bir koca lazımdı sana. yanına da 5 tane hatta 5 de yetmez 7 tane kuma lazımdı sana. neyse. yaşın küçük senin de küfür etmiyorum sana o yüzden gerizekalı.

fatıma / eva: senin ben aklını s.keyim. operasyonu da mahvedecektin az kalsın kaşar. onsekizden büyüksün. sana her türlü küfürü edebilirim. hele abu jabir in evine gidip basman, polisleri tehdit etmen falan. ulan ağır aptalsın ama yukarıda isveç polisinin beceriksizliği ile ilgili bir durum bu. senin suçun yok. seni orada kritik bir göreve getiren aklı sikmek lazım. pervin i bok yoluna öldürdün. chucky kılıklı hain evlat leisha için hemde.

süleyman: adamımsın.

nadir: sen dizinin görünmeyen başrolüsün. tüm beceriksizler içinde işini hakkıyla yapan tek sen vardın. helal olsun yiğidim.

cella: iç şarabı sik eva yı. başka bir bok yok. ulan davar herif, taa antep e kadar gelip o arabayı durdurup hala çalışır vaziyette şoför içeride nasıl tutup bekletiyorsun. adam ışid e kadın götürüyor. çoluk çocuk demeden. yatırıp etkisiz hale getirmiyorsun. bizim polislere de birşey demiyorsun: "bak bu gelince hemen etkisiz hale getirmemiz lazım" diye. adamlar özel harekatçıydı. ebesini sikerlerdi o şoförün. ama yok, bilgi verme sonra nasıl kaçtılar. hadi süleyman baba, duygusal. o akıl edemedi. kaldı ki zaten süleyman' ı böyle bir operasyona neden götürürsün onu hiç anlamadım ama sizde fatıma ile birbirinizi bulmuşsunuz işte.

ibbe: ibbe diye yazılır, ipne diye okunur. senin ben beyninin kıvrımını sikeyim. ulan bu davarlara rahat batıyor. götüne gübre koyup sikeyim seni. isveç de doğmuş beyimiz. demek ki, nerede doğarsan doğ, serde beyinsiz olmak varsa oluyorsun aga.

dolores: gerçekten bok yoluna gittin. sana o sunumu yapan polisi aramak yerine, neden fatıma yı aradığını asla bilemeyeceğiz sanırım.

kerima: başın göğe erdi bu sefer. hemde gerçek mana da. başka birşey demiyorum. burnun kocaman ve çok çirkinsin. onsekiz yaşına gelince tekrar editleyeceğim burayı.

leisha: sen tam bir.... neyse yaşın küçük ama hakettiğin yerdesin. bunu bil gerizekalı.

pervin: sen hangi akla hizmet gittin oraya be güzelim. hayır, diğer bizim salak çocukların olmayan beyinlerinin nasıl yıkandığını gördük, evet, tamam ama sen de mi bu kadar salaktın gerçekten? ilk sahnede adamın birinin elinin kesildiğini görünce, şaşkın şaşkın bakmana ne demeli peki. . adamlar kafa kesiyor. el dediğin nedir ki be yavrum. el kesildi yen de senin içinde kaldı bak. hemde böyle bir dünyaya çocuk getirmek mi gerçekten? neyse. öldün gittin işte. olan çocuğa oldu. sığır babası bakar artık. ayrıca verdiğin istihbaratlar da bir boka yaramadı. nadir amirimiz herşeyi çözmüştü zaten çoktan. bil istedim. sry.

hussam: hussam diye yazılır, duygusal serseri diye okunur. orospu evladı. bir çocuğu öldürmüş. omar seni öldürsün diye çok bekledim son sahnede ama olmadı. iki ağlayıp, bunalıma girince sana acıyacak mıydık? çocuk katili ama bakın çok pişman. yo yo yo, absolutely haram. tez zamanda geber pislik, madır fakır.

ahmed: o kadar cihat falan diye uğraştın ama cenabet gittin be ahmed. çükünü de kesseydi keşke pervin ama, geberip kuyuya atılman da birşey en azından.

--- spoiler ---

unuttuklarım olduysa affola. velev ki hoş diziydi. bir günde bitti. buna benzer beyin yıkama ile ilgili adını hatırlamadığım bir türk filmi vardı. selçuk yöntem falan oynuyordu. o filmde çok iyiydi zamanına göre. fazla dikkat çekmemişti. şu an saat çok geç ve araştıracak halim yok. yarın bakıp editlerim. bu diziyi beğenenler için o filmi de mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

edit2: korona esprisi yersiz olmuş.
  • avrupalı avellerin nasıl olup da ışid'e kaçtıklarını hep merak ettiğim için giriştiğim dizi. birazdan sayacağım saç baş yolduran karakterleri yüzünden bölüm aralarında yarımşar şişe pasiflora shotlamam gerekti ama çok iyi geldi valla, tek sezon bir gecede bitirilebilir. muazzam iş.

kim ne derse desin dizi gayet objektif, hepsi eşit rollerdeki birçok karakterle insanların nasıl terörist olmaya kalktıkları gayet iyi işlenmiş; göçmenlerin avrupa'da nasıl bir alt kültür yarattığı, terör gruplarının bu alt kültürde sıkışmış, sevgisiz ve ilgisiz büyümüş, kimliksiz insanları nasıl avladığı gerçeği çok iyi yansıtılmış. ne düşmanlık ediliyor ne de "bunlar aslında çok iyi çocuklar:(" tarzı abuk bir sjw romantizmine kalkışılıyor.

insanın aklının almadığı avrupa'da terörizm kovalama çılgınlığına hangi sefilliğin sebep olduğunu çok iyi anlatıyor.

--- spoiler ---

fatma: uzun zamandır bir dizide gördüğüm en yorucu karakter. beyinsizliği 2 can aldı. kafasına göre işler yapıyo, bela mıknatısı, aksiyon bağımlısı, sürekli bi kahraman olma çabaları, bir sherlockluklar... dosyaları düzenle devam et senin neyine cia'cilik ya? öffff. iş arkadaşını terörist olduğundan emin olmadığı ebu cibril'in evinde gördü diye "ahaaaaa suçlu!" der mi bir polis ya ahaha. bu nasıl giriş seviyesinde hata? nadir iyi ki ayağını kaydırdı bunun. bir de sonda adama "bu yaptığın kanuni değil:(" diyor haha. kendi rakka'dan stockholm'deki evine telgraf hattı çekecek neredeyse. iş yapmaya gelmemiş ki aklı calle'de.

calle: gül gibi karını fatma'yla aldatmandan aşağı yukarı aynı iq seviyesine sahip olduğunuzu tahmin etmek güç olmadı ama gaziantep sınırında dörtlüleri yakıp ışid transporter'ı beklemen gerçekten inanılmazdı. zaten sizin teşkilat komple bir tuhaf, kimsenin götünden haberi yok. ışidçileri yoldan döndürüp arabayla evine bırakmak gibi anlamsız misyonlar edinmişsiniz. isveç'e gidersem suç işlemediğim sürece polis eline düşmemeye çalışacağım.

pervin: sende o kafa ve o göt varken isveç'te ragnar lothbroklarla takılman gerekirdi. husam denilen ışid'e masa başı iş yapmak için katılmış betaya nasıl kaldığın ve rakka'ya neden kaçtığın anlatılmadı ama eminim haksızsındır. kendine yazık ettin.
    (bkz: gizem erdoğan) çok iyi oyuncu bu arada.

süleyman: adamın sözlük anlamı. tam bir 28 şubatçı. charlie hebdo katliamına sevinen akrabalarını görmek istemeyen, türbanlı kızına "evimde o şeyi takamazsın" diyen gerçek bir delikanlı. sana baba demek istiyorum sülüman. adamcağız araplıktan kaçmak için isveç'e kaçmış kızlarından kaçamamış aq. coğrafya değiştirsen bile kaderdir.

tuğba: zekanın anneden geçtiğinin kanıtı liberal orospu. kız terörist olmuş anasına babasına kafir diyor bu "gerçek islam bu değil:(" diyor. (allah belamı versin ki aynen böyle dedi. isveççe dedi.) calle gelmiş "kızınız terörist olmak üzere" diyor, bu "çocuk dinini öğreniyor, ne var ayol, lanet olası isveç :(" diyor :d bu kasa eğitilmezdir. süleyman bu karıyı boşayıp kızlarıyla beraber 300 dolara satıp kendine yeni bir telefon almalı.

sülle: amına kodumun kızı tam rahat batan kasa. bu benim çocuğum olacak var ya hortumun içine zincir sokup döver döver yorulunca çöpe atar bu çocuk olmamış deyip yenisini yaparım. anan baban iyi insanlar, basket oynuyosun, okula gidiyosun... sana çok mu lazım ezilen müslüman kimliği? bi de diyor " burada avukat olman için adının carolin olması lazım" senin adın elizabeth de olsa geri zekalısın aq.

lişa: bir insan nasıl 13 yaşında ablasından büyük orospu olabilir? bu olmuş işte. sinsi orospu hem de. pembe haşofmanla rakka'ya gidiyo gerzek ahahha. pervin boşu boşuna canından oldu bunun yüzünden. bırakın cihatçı yarra yesin de kendine gelsin ya allah'ın belası.

kerime: o burun yüzünden allah'a tazminat davası açması gerekirken allah yolunda cihat etmeye giden bir avel daha. kafda türban götte daracık pantolon ne sikimse. ya o ibbe seni skmeden günlerce evinde tutunca hiç mi şüphelenmedin bu bana başka türlü çakacak diye? bu 3 karakter de jet fadıl'ın dolandıracağı tipler tam. zaten ışid ablası da 5 yıldızlı otel ve karpuz resmiyle kandırdı bunları haha.

--- spoiler ---
  • pervin'in kocası husam'ın yata yata işid'lik yaptığı dizi. işid'in kantincisi galiba.
  • senarist bey , diziyi yazmaya 2015 yılında londra'dan işid'e katılmak üzere evden kaçan 3 liseli kızın havaalanında güvenlik kamerasından alınmış son fotoğrafını gördükten sonra karar vermiş.

işte o fotoğraf!

bunun dışında her şey kurgu. ama güzel ve epey gerçekçi kurgu. bence 8'lik bir dizi. isveç dizileri genelde 8'lik olur ama sabır gerektirir.

yönetmen bosna savaşı dönemi isveçe iltica etmiş bir bosnalı olduğu için muhtemelen fatima'nın hikayesinin bir bölümü özel sipariş olmuş.

rakka'da geçen kısımları ürdün'de çekmişler.

bonus: ilham veren ingiliş kızların maalesef 3'ü de türkiye üzerinden rakka'ya ulaşmış, 2'si mortingen biri de hala mülteci kamplarında bebesiyle dolanıyormuş.
  • bir ülkeye mülteci veya başka bir yolla gidip, yerleşen insanların kendi kültürlerini yaşamada ısrarcı olmalarını gerçekten anlamıyorum. o zaman oraya gitmeyecek, kendi ülkende yaşayacaksın.

şimdi hiç duyar kasmayın, hepiniz suriyelilerin parkta, plajda, her yerde nargile içmelerinden rahatsızsınız.

islamofobiymiş! işid üyeleri de hristiyan terörist örgütüydü zate. bütün pislik orta doğuda. radikal pislikler.

t: dizi
  • unorthodox ve kalifat'ı alın, the handmaid's tale ile yan yana koyun. fanatizmin ellerinde distopyaların hayal ürünü olmadığını çok net anlarsınız.

--- spoiler ---

ekstradan şunu belirtmeliyim ki izlerken atatürk'e milyonlarca kere daha minnet duydum. sonra da şöyle düşündüm, e ama bütün o kızlar seküler ülkelerini terk edip rakka'ya gittiler, hattâ bir tanesi türk kökenli idi? buradan da şu sonuca vardım, beynini kullanamıyor ve yıkanmasına izin veriyorsan, demokrasinin beşiğiymiş, eşitlikmiş, seçme ve seçilme hakkıymış, medeni kanunmuş, ilke ve inkılaplarmış... hiçbirini göremez değerlerini bilemezsin.

--- spoiler ---
  • şu aralar isveç'i kasıp kavuran dizi. https://sv.wikipedia.org/wiki/kalifat_(tv-serie)

stockholm'deki evlerinden kaçıp işid'e katılmak isteyen ergen kızların, kocası ile işid'e katılmak üzere rakka'ya giden fakat pişman olan bir kadının ve bir istihbarat ajanının etrafında dönüyor hikaye. 8 bölümlük sezonu tek gecede bitti.

https://www.svtplay.se/…song-1-avsnitt-1?start=auto

temmuz 2020'ye kadar yukarıdaki linkten izlenebilir. linki google chrome ile açıp, alt yazıyı (isveççe) seçip, google translate butonuna tıklayıp izleyebilirsiniz.
  • tek kelimeyle muhteşem dizi. bir solukta bitirdim. iskandinav polisiyelerinin mümkün olduğunca gerçekçi olmasına bayılıyorum. ışid köpeklerinin iç yüzünü, manipülatif yönlerini muhteşem anlatmış. üstelik ırkçılık yapmadan. dizinin müslümanlara güvenmeyin mesajı verme riski çok yüksekti, ama bu durumdan çok başarılı kaçınmışlar.

--- spoiler ---

en basitinden, istihbarat teşkilatında ilgili bölümün başındaki herif de müslüman.
    --- spoiler ---
  • propagandanın dip alasını yapan(propagandasız sanat olmaz.) ama gerçekleri cayır cayır ortaya koymuş dizi.

"gerçek islam bu değilciler" gelmeden biriki şey söyleyeyim.

sadece islam ya da din bazında düşünmeden şunu söyleyebilirim: özellikle kimlik arayışında bireyler birilerinden, kitaptan, videodan vs. çok çabuk etkilenip o kimliğe bürünür. en tehlikeli olan gerçek kimliğini bulamadan o girdaba düşmek oluyor.

bizim de zamanında " anne, baba beni anlamıyorsunuz " atarlarımız karşısındaki ebeveynleri çok daha iyi anlıyorum. bana göre bir ebevynin en büyük ve en kritik görevi fizyolojik ihtiyaçlardan çok, çocuğuna kimlik arayisina vereceği destek ve yardımdır.

dizide gösterilen tasvir edilen mekan(rakka), olay ve kişilerin hangisi yanlış?

tüm dünyadan akin akin gidilmedi mi?
    ezidi kadınlar başta olmak üzere kadınlar, köleleştirilip, cariye yapılmadı mi? pazarlarda satılmadı mi?
    islamiyet adı altında dünyada müslümanım diyenlerin bir kısmı salyalarıyla alkışlamadı mi?

kelleler kesilip, toplu katliamlar yapılmadı mi?

edit: parasect puanım 8.1/10
hesabın var mı? giriş yap