• trosyd genelde ektili bir ilaç - eğer geçmiyorsa ilacın türünde değil de uygulama miktarınızda sorun olabilir.
    ortamı trosyde boğmayı deneyebilirsiniz. öyle eline krem süren kızların yaptığı gibi azıcık parmak ucuna al, kibar kibar onu sür değil. çeyrek tüp - yarım tüp trosyd. iç çamaşırı trosyde doysun. "bu ne lan, bu kadar krem sürülür mü" diyene, aksırana-tıksırana kadar sürün.
  • tedavisi sabır ister. ilaç kullanımının yanısıra bazı tedbirler de ister.
    -slip don yerine boxer gibi paçalı don giymek (tahrişi önler)
    -hamam, sauna gibi ortak kullanılan yerlerden uzak durmak (tekrar tekrar bulaşmaması için)
    -bölgeye kolonya, parfüm gibi alkollü şeyler sürmemek (alkol cilt epiteline hasar verir ve mantarla savaşan bakterileri öldürür)
    -antibiyotik kullanmamak (antibiyotik bakterileri öldürüp meydanı mantarlara bırakır)
    -bölgeyi kuru tutmak, terlememek için kalın kıyafetler giymemek (mantar suyu sever)
  • (bkz: mikonazol)

8,99tl

sür baba bolca duştan sonra bi kaç gün, geçmiş olsun.
  • kasıkta kızarıklık, kaşıntı ve derinin bazı kısımlarında sertlik olarak kendini gösterir. hijyenik olmayan durumlardan, iç çamaşırından, vücudun başka bir yerindeki mantardan bulaşabilir. özellikle ayakta oluşan mantardan kasıklara sıçrar. bu yüzden duştan çıktıktan sonra ilk olarak çorap giyilmeli ardından külot giyilmelidir. dar kıyafetler kasık bölgesini tahriş edeceğinden bol kıyafetler giyilmelidir. mantar nemi ve sıcağı sevdiği için bölge kuru ve normal ısıda tutulmalıdır.hijyen çok önemlidir.bölge duş esnasında yıkanabilir ama kimyasal ürünlerin temasından kaçınılmalıdır. slip don yerine baksır tercih edilmelidir. krem tedavisiyle 2-3 haftada tamamen kurtulabilirsiniz. eğer bu rahatsızlığınız varsa bir cildiye randevusu alın. eğer imkanınız yoksa travogen adlı kremi alıp kullanabilirsiniz. 2 hafta boyunca günde 2 defa mantar bölgesine sürüp bu illetten tamamen kurtulabilirsiniz.
  • bu hastalığa yakalanmış ve kurtulmuş biri olarak tecrübemi paylaşmak istiyorum, eminim birilerine yardımcı olacak.

-hastalığın başlaması ve fark edilmesi:

bende öncelikle kaşıntı başladı, önce önemsemedim fakat gittikçe şiddetini artırdı.bununla beraber kokmaya da başladı.en son bir gece kaşımaktan uyuyamadığımda doktora gitmem gerektiğini anlamıştım.

-doktora gitme ve tedavi süreci :

biliyorum doktora gitmekten çekiniyorsunuz ben de çekiniyordum taki kaşımaktan bitap düşene kadar.gözümü karartıp gittim doktora her şey hızlı gelişti zaten utanmaya fırsatım bile olmadı, indirdim muayene etti 10 15 saniye sürdü tümü. iki tane ilaç yazdı konazol ve adını hatırlayamadığım bir melhem yazdı ve melhemi sadece 7 gün kullanmam konusunda beni iyice tembihledi.önce konazol şampuan ile bölgeyi yıkayıp kuruttuktan sonra melhemi ince bir tabaka şeklinde sürüyordum.bir haftanın sonunda büyük oranda iyileşti yaklaşık 1.5 ay sonra da tamemen kayboldu diyebilirim.

*tedavi esnasında ve sonrasında tavsiyeler:
    +ben ilaçlarla beraber bir sürü don da almıştım böyle ferah ve %100 pamuk olanlarından pahalı değil tanesi 4, 5 lira.yeni donları alınca eskilerin hepsini attım çünkü ne kadar yıkayıp temizlesem de mantarları temizleyemeyeceğimi düşündüm ve eski donları attım.ilacı kullandıkça kirlenen yeni donları da attım.böylece donları ve ilacı düzenli olarak kullanıp attım amaç mantarlı donu tekrar giymemek.ilaç bitince gidip tekrar yeni donlar aldım ve kullanmaya başladım bunları atmadım ama sık sık değiştirip yıkatıyordum.günde bazen iki kez değiştiriyordum amacım bölgeyi kuru ve temiz tutmak, mantarlar nemli ortamda hayvan gibi çoğalırlar.bu düzeni yaklaşık 2 ay boyunca sıkı bir şekilde sürdürdüm iyileşmesine rağmen, tekrar etmesini engellemek için sıkı tuttum işi ve kurtuldum.umarım bu dertten muzdarip olan arkadaşlara yardımcı olur anlattıklarım.son olarak bu hastalığı internetten araştıracak olan arkadaşlarım olacaktır illa ki ,onlara da tavsiyem her yazılana inanıp da morallerini bozmamaları.yeterince özen gösterilirse bu hastalıktan kurtulmak mümkün.geçmiş olsun.
  • bildirmezsen memnun kalırız.
  • candida sp.'nın bazı türlerinin de neden olduğu fungal enfeksiyondur. oral ve topikal antifungallerle kombine tedavi, ileri vadede daha yararlı olacaktır. bakteriye bağlı bir mikst enfeksiyon olup olmadığı sorgulanmalıdır. bölgenin değişen ph'sını doğal haline getirmek için uygun temizleyiciler kullanılmalıdır.
  • (bkz: tinea cruris)
  • doktorla konuştum, kullanmanız gereken merhem: (bkz: trosyd)
    görsel
    3-4 gün kullanıp geçti diye bırakmayın.
    en az 7-10 gün boyunca bol bol sürün.
    spordan sonra terli terli oturmayın.
    sonra teşekkür edersiniz.

edit: terbisil krem de olur.
  • 15 gündür izlerini silmeye çalıştığım hastalık.

(bkz: travazol) ve (bkz: terbisil)'in yanı sıra (bkz: ketoral) şampuan kullanıyoruma ancak %70 oranda geçmesine karşın hala birkaç inatçı mantarı öldürmekle uğraşıyorum. kolay kolay gitmiyorlar.

bir de işin kötü yanı, doktorun dediğine göre tekrarlama riski çok fazlaymış.

bakalım ne zaman atlatacağım, göreceğiz.

edit: geçen hafta itibariyle tamamen atlattığım mantar türü.
hesabın var mı? giriş yap