• git git bitmiyor. iki arkadaşım vardı allah'tan biri istanbul'a taşındı amk.

ötekisi çağırdığında bazen "vizem bitti aga" diyerek gelmeyi reddediyorum.
  • iş yerimin lokasyonuna yakın ve o zamanki gelirimizin* yettiği tek seçenek olması sebiyle 4 yıl önce taşındığım; 15 gün sonra kurtulacağım çomarland.

yoğun çomar nüfusunun yanında bol miktarda ışid için savaşan çeçen paralı askeri de aileleri ile burada ikamet eder. hatta merkez kayaşehir avm'de bir lokanta bile açtılar. ayrıca bölge olarak adlandırılan siteler içersinde bulunan apartman dairelerinde sübyan mektebi adında ruhsatsız şeriat kreşleri de var.

gözlemlerime göre 4-5 tanesi bir arkadaşlarına ailesini emanet edip dönemler halinde savaşmak için suriye'ye gidiyor. döndüklerinde ceplerinde amerikan doları oluyor. genelde north face ve türevi abd markası outdoor ürünler giyiyorlar. kadınlar kara çarşaf veya burka giyiyor ve rusça konuşuyor.

çomarları bildiğiniz gibi. erkekler davar, kadınlar çirkef. esnaf hırsızlıktan yaka silkiyor.* bir kaç ay önce açılan bim ve a101 marketlerin alışveriş arabası bile kalmadı. alıp eve götürüyorlar sonra geri gelmiyor. yakındaki pkk-land güvercintepe'de satıyorlarmış. çözüm süreci burada devam ediyor yani.

yazanlar olmuş, bir tane sosyal alan yok koca uydu kentte. buna rağmen kiralar ve evlerin fiyatları da uçmuş durumda.

yazın metrekaresi en az 30 bin lira olan apartmanların önüne kilim atıp çekirdek çitleyen kadınlar bulunan, anneleri evde olmadığı için apartmanın yangın merdivenlerine işeyen çocuklar yüzünden sidik kokan bir yerde oturmak isteyenler buyursun gelsin.

edit: büdüt
  • toki tarafından kayabaşi bölgesinde inşa edilen 60.000 konutluk türkiye’nin en büyük uydu kent projesi.

60.000 konut !

"toki, kayaşehir’de 2011 yılının ilk çeyreğinde 11.500 konutu sahiplerine teslim edecek. devam eden inşaatlarla hedef 5 yıl içerisinde 60.000 konut olarak belirtildi ve konutlar tamamlandığında, toki haricinde geliştirilecek olan diğer projelerle birlikte, kayaşehir’de nüfusun 400.000 kişiye ulaşması bekleniyor."

ne mutlu bize istanbul da 400.000 kişinin daha yaşayabileceği bir yer açıldı.!
  • çomarıyla ünlü olduğu doğrudur. yaklaşık 3 aydır içinde yaşıyorum. eğer erkekseniz kadınlar sizinle aynı asansöre binmeyebilir mesela.

en komiği de şu, evimizin arkasında baya büyük çorak bir arazi var, buraya orman yapacaklarmış zamanında, kayaşehir halkı izin vermiyor. izin vermeme sebepleri: "insanlar orada içerler." *
  • bu siktigimin daginin basindaki ucube 1+1 lere bile 200milyar istiyorlar lan!
    adam 440tl taksitle aldigi eve utanmadan 200 bin lira para istermi!! en kisa surede balonunuz patlasa da emlakcilarla birlikte yok olup gitseniz.
  • 2010'dan sonra tamamlanmış olmasına yani yeni bir proje olmasına rağmen iett'nin tam 12 adet otobüs hattı koyduğu şehirdir. hatlar sırasıyla:

başakşehir-kayaşehir
    bakırköy-kayaşehir
    cebeci mah.- kayaşehir
    eminönü- kayaşehir
    zeytinburnu metro- kayaşehir
    yenibosna metro- kayaşehir (bde bu hattan tam 3 adet var)
    topkapı- kayaşehir
    mecidiyeköy- kayaşehir
    taksim- kayaşehir
    olimpiyat metro- kayaşehir

şimdi 20 senelik bahçeşehir sakini olarak "noluyoruz lan" demiyim de n'apym? bahçeşehir kurulalı 20 sene olmuş. 20 senedir var olan ve asla yetmeyen otobüs hatları
    taksim- mecidiyeköy- bakırköy ve yenikapıdır. 4 tane hat nedir arkadaşım? dalga mı geçiyorsunuz? he son dönemde olimpiyat metro açıldı diye oraya da bir hat koymuşlar var olsunlar.
    hayır bir de taksim otobüsü hiçbir zaman saatinde kalkmaz, sürekli arızalanır, en son 1 ay evvel tem'de kaldık yine.

daha dün yapılan kayaşehir'e iett tüm seferlerini koymuş adeta. 20 senedir eminönü'ne hat koysunlar diyoruz. kimsenin umru değil. ta lise dönemimden beri imzalar toplayıp, toplayıp gönderdik. tık yok. bir defasında bu bahçeşehir otobüslerinden ötürü canım burnuma geldi ve beni artık delirtecek bir olay yaşandı da bundan 3 sene evvel iett genel müdürü hayri bey'in makamına kadar gitmiştim. o günüme sebep olan kötü uygulama o günün ertesinde kaldırıldı ama yani ben her başım sıkıştığında da adamın makamına gidemem ki. ne diye bizi kimse düşünmez ama kayaşehir'e bölünmüş nar'dan çıkan taneler gibi otobüs seferleri koyarlar anlamam. hayır bari olan otobüsleriniz doğru çalışsa. 2000 senesinden beri gider gelirim ama hep bir sefillik mutlaka çekerim. ehliyetim var ama arabam yok arkadaş. olsa da süremiyorum zaten korkuyorum istanbul trafiğindeki öküzlerden. toplu taşıma tek çarem de adam gibi yapın şunu gözünüzü seveyim. çile çektik yıllardır. kayaşehir'e mi taşınalım?

nedir bu çifte standart?
  • zamanında bir çok malkoçoğlu filmi burada çekilmişti sanırsam. bugün bile malkoçoğlu yabancılık çekmeyebilir.
  • medya mensuplarına ilk etapta bin 500 adet konut tahsis edilecek olan projenin ikamet yeridir.

(bkz: git git bitmiyor)
  • beylikdüzü'nün 20 senedir şehre dahil olamadığını düşünürsek buranın kafadan bir 20 senesi daha var. toki bile 300 bin tl'ye ev satmaya başlamış alan akıl küpleri olunca.
  • toki ve belediyenin otobüs durakları için caddelerde cep ayırmadığı, hareket amirliği için prefabriğe izin vermediği yer. bu nedenle kayaşehir toplu taşıma konusunda başlarda sıkıntı çekmiştir. iett ilk etapta 89g güvercintepe-zeytinburnu metro ve ht15 güvercintepe-yenibosna metro hatlarını kayaşehir'e uzatmıştır.
    ancak şu sıralar sorun çözülmüş görünmekte, zira iett kayaşehir'e 5 hat ve 26 otobüs (öho değil, hepsi iett özmal) tahsis etti. kod olarak da 79 seçildi (79 eskiden basonköy-beyazıt hattının koduydu, bu hat 15 yıl kadar önce kaldırıldı). kayaşehir'in yeni hatları şöyle:

78e: kayaşehir-başakşehir 4. etap (ring çalışıyor)
    79c: kayaşehir-cebeci mahallesi (kayabaşı-şamlar-fenertepe-habibler yoluyla)
    79k: kayaşehir-yenibosna metro (tem bağlantı yolundan ekspres)
    79y: kayaşehir-yenibosna metro (güvercintepe-yarımburgaz-bezirganbahçe yoluyla)
    79g: kayaşehir-zeytinburnu metro (güvercintepe-altınşehir-yarımburgaz-yenidoğan-aşura meydan-kuleli-e5)

ps: kayaşehir'de ikamet etmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap