şükela:  tümü | bugün
 • istanbul'da 4 ay önce 3 aylık kediye tecavüz ederek ölümüne neden olduğu iddia edilen tutuklu sanık bilal ç. "haksız yere sahipli hayvanı öldürme işe yaramayacak hale getirme" suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. mahkeme sanığa "iyi hal" indirimi uygulamadı, sanığın tahliyesine karar verdi.

  hem hapis hem tahliye sevinsek mi üzülsek mi bilemedim

  http://www.milliyet.com.tr/…z-3-yil-gundem-2742049/

  edit: organik duvar saati uyardı editliyorum yazdıklarını

  ülkemizde hukuk konusunda insanların sürekli birbiriyle karıştırdığı iki şey, tahliye ve beraat. arkadaşlar tahliye olmak beraat etmek, aklanmak demek değildir. tahliye tutuklu yargılaması devam eden sanığın yargılamasına tutuksuz olarak devam etmektir. beraat ise ceza almamak, aklanmak demektir.

  bu olayda mahkeme sanığa en üst sınırdan ceza vermiştir, ki bu tarz suçlarda (mala zarar verme suçunda) nadir karşılaşılan bir durumdur. şimdi mahkemenin sanığı neden tahliye ettiği hususuna gelelim. ceza infaz sistemimiz şu an cezaevlerindeki doluluğu biraz giderebilme adına örtülü af niteliğindedir. şu anki ceza infaz sistemimizde daha önce sabıkası yoksa, terör veya cinsel suç değilse 4 yıl ve altında ceza alan hükümlüler cezaevine gir, çık yapıyorlar. en fazla bir hafta kalıp iyi halli hükümlü olduğu anlaşıldığında koşullu salıveriliyorlar. bu anlamda bu olaydaki sanığın cezaevinde yatarı olmayabilir.

  bu nedenle tahliye edilmiş olabilir, ki bu yargılamanın daha temyiz aşaması var. bu tarz olaylarda sürekli mahkeme veya savcılık eleştirilir, ancak mahkeme veya savcılık mevcut kanuni düzenlemelere göre işlem yapar. hayvanlara tecavüz, işkence gibi suçlar açısından hayvan sahipsiz ise hayvan koruma kanunu gereği idari para cezası verme dışında yapılacak birşey yoktur. sahipli ise mala zarar verme suçu haricinde ceza verilebilecek suç yoktur. bu konularda kanuni düzenleme getirilmedikçe mahkeme veya savcılığın bu belirttiğim cezalar dışında ceza verme imkanı yoktur.
 • “iyi hal” nasıl lan, adam omzunda yeni kedisiyle mi gelecekti salona? ölen kedinin kötü hali nolcak hem?

  edit: yuh! bu salıverme iyi hal uygulanmamış haliymiş.. demek ki iyi hal uygulansa çıkışta lokum ikram edilecekti.
 • içeride ceza olarak eşşeğe siktirirler umarım..
 • belli ki hayvana tecavüz edip mahkemede "bizi de skmedi iyi çocuk herhalde" diyen diyerek indirim almıştır cezada..
  oysaki bu adamlar 3 yıl yatıp çıkarlar "hayvana tecavüz ettim, öldürdüm 3 'yi yattım çıktım" diyerek yarın öbür gün bize de gelecekler bilinmez..

  edit: bayaa yeşillenmişim ben yanlış okuduğumdan ötürü, iyi hal uygulanmamış, bir de tahliye edilmiş.. e bu daha kötü, böyle adalet mi olur?
 • haberi doğru okuyunuz lütfen, iyi hal indirimi uygulanmamıştır. yasada yer alan, sahipli hayvanın öldürülmesi durumunda uygulanan mala zarar verme suçunun en üst sınırından ceza belirlenmiş ve hiçbir takdiri indirim sebebi uygulanmamıştır. sanık zaten tutuklu yargılanmaktaydı ki hayvana tecavüz fiili nedeniyle verilen ilk tutuklama kararıdır; 3 ay hapiste kalmış olması nedeniyle ve ceza infaz kanunu uyarınca salıverilmiştir. açıkçası infaz kanununda yapılan son değişikliklerden sonra tam olarak ne kadar hapis yatacağını bilemiyorum, konuyu bir infaz savcısına danışacağız. görüş alabilirsek editlerim. bu olayda sanık, mevcut düzenlemeler uyarınca verilebilecek maksimum cezayı almıştır, bu anlamda sevinilecek bir karardır. ancak bir an önce hayvana cinsel şiddet eylemlerine caydırıcı ceza gelmesi gerektiği de ortadadır. bu ceza hayvan sahipli olduğu için verilmiştir. ya sahipli olmasaydı?

  edit: arkadaşlar, infaz savcısıyla görüştük; ceza infaz yasamız allahlık bir hal almış, ben bugün bunu öğrendim. uygulamayı biraz önce şurada da yazdım. kasıtlı suçlardan 3 yıl hapis cezası alan hükümlüler için uygulama şu şekilde: cezasının bir yılı otomatik olarak indiriliyor. bir yılını açık ceza evinde yatıyor. son bir yılında ise denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak (haftada bir imza verme, yurt dışına çıkış yasağı vs) serbest bırakılıyor. burada şahıs 3 ay kapalı ceza evinde tutulduğu (hakim hanım sen çok yaşa!) ve bu sanığı infaz kanunu uyarınca artık kapalı ceza evinde tutmak imkansız hale geldiği için tahliyesine karar verilmiş. cezası üst mahkeme incelemesinden geçerek kesinleştikten sonra 9 ay (önceden yattığı 3 ay hapis mahsup edilecek) açık ceza evinde yatacak, sonrasında da denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak serbest bırakılacak. böyle adalete lanet olsun evet, ancak hakimin mevcut yasalarla yapabileceği maksimum budur. bu hakime teşekkür borçluyuz. hem faili inisiyatif alarak 3 ay kapalı ceza evinde tuttuğu, hem hayvana tecavüz nedeniyle ilk tutuklama kararına imza attığı, hem de hiçbir indirim uygulamaksızın üst sınırdan ceza verdiği için.

  gel gelelim infaz savcısının açıkladığına göre yeni infaz indirimleri de kapıdaymış. tasarı yasalaşırsa bu durumdaki kişilerin hiç ceza evine girmemesi gündeme gelecekmiş.

  yemin ederim şu ülkede hukuk okumuş olmaktan dolayı pişmanlık hissetmediğim bir tek gün bile yok.
 • ülkedeki okuma yazma durumunu güzel açıklayan bir haber.

  okuma engelli misiniz? iyi hal uygulan'ma'dı yazıyor haberde.
 • "sanık 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı, tahliye edildi

  davayı karara bağlayan mahkeme, sanık bilal ç.'yi "haksız yere sahipli hayvanı öldürme işe yaramayacak hale getirme" suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. mahkeme sanığa iyi hal indirimi uygulamazken, sanığın da tahliyesine hükmetti."

  şu kısmı sadece ben mi anlamıyorum ? bu adam hapis cezası aldı mı ? tahliye mi edildi ?
  gerçekten anlamadım
 • " 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı" , "sanığın tahliyesine karar verdi".

  önce ceza ver, sonra cezayı ertele ki birinin başına da bir şeyler gelsin. adaletini sevdiğimin ülkesi.
 • mahkeme heyeti, sanık kendilerine de tecavüz ettiği zaman tahliyenin yanlış karar olduğunu anlar umarım.
 • "haksız yere sahipli hayvanı öldürme işe yaramayacak hale getirme" kısmına takıldım ben. sahipsizlere sonrasında işe yarayacak şekilde mi işkence edilsin? o nasıl laf?