*

şükela:  tümü | bugün
 • pakistan'ın pak'ın daki "k" harfinin simgeledigi bölge
 • pakistan ile hindistan arasında bir türlü paylaşılamayan, her iki ülkenin de uğruna savaşmayı göze aldığı bölge*...
 • hindistan ve pakistan arasında sorun yaratan dağlık bir bölge.her iki ülke de burasının kendisine ait olduğunu iddia eder ve bu dağlık bölge için yıllardır savaşır durur.
 • (bkz: kashmir)
 • cennet'in yer yuzundeki hali olarak gorulmustur yuzyillar boyunca insanlar tarafindan. hakikaten de oyledir bir nevi; sirf dogasiylan degil, tarihi yapisiylan da guney asya'nin kudus'u seklindedir. bazilarina gore dunya'nin butun ruhani guzellikleri burada dogmus, buradan yayilmistir. hatta birtakim insanlarin (mirza gulam ahmet gibi) gozunde butun kutsal kitaplarin her zaman goz ardi ettigi, yok saydigi, bu yuzden de muthis mistik ozellikleri olan bir yer olmustur.

  seneler boyunca politik ve etnik catismalar adi altinda kana bulanmis olan bu yer yuzundeki cennet, diger kana bulanmis, batili emperyalist guclerin somurgesi yuzunden yipranmis topraklar gibi asla degildir. tipki ortadogu gibidir aslinda buranin durumu. hicbir sekilde kimligini aramamaktadir, cunku kimligini binlerce sene once bulmustur, ancak yogun bir kan pihtisi ile ortulmustur.
 • uğruna hem hindistan hem de pakistan'ın harıl harıl silahlandıkları, hatta ruslardan nükleer başlık bile temin ettikleri doğal güzellikleriyle eşsiz bir toprak parçası. keşmir coğrafi olarak, iki ülkenin kuzeyinde ve sınırlarının düğümlendiği himalayaların eşiğinde, geniş ovalara doğru uzanan bir nevi basamak görünümündedir.
 • pakistan , hindistan ve cin arasinda paylasilamayan ve hangi ulkeye ait oldugu belli olmayan bolge. kuzeybatisi pakistan, ortasi ve guneyi hindistan, kuzeydogusu cin kontrolundedir. dunya haritasinda her ulke degisik renkle gosterilirken bu bolge tarali olarak gosterilir. bu uc ulke kendi haritalarinda bu bolgeyi kendi topraklari olarak gosterirler, hindistan'da kesmir'in tumunu veya bir kismini haritaya koymamak yasadisi kabul edilir.
 • birlesmir milletlerin sorunun ortaya çikisindan** onlarca yil sonra bile çözüm getiremedigi, paylasilamayan bölge.
 • 8 ekim 2005 pakistan depremi'nden en çok etkilendiği belirtilen şehir.
 • verimli topraklari,yüksek rakimi ve dogal güzellikleriyle asya nin isvicresi olarak anilan fakat kan,gözyasi ve acinin eksik olmadigi bölge.
  1947 de pakistan ve hindistan ingiltere den bagimsizliklarini ilan ettiklerinde,kesmir halki yapilan antlasmaya gore uygulanan secim haklarini müslüman pakistan dan yana kullanmistir.ne var ki,hindistan alt kitasindaki müslüman bölgeleri gibi pakistan a katilmasi gereken kesmir'in, yöneticisi mihrace hari singh'in ülkeyi para karsiligi hindistan a satip ingiltere ye kacmasiyla bu gerceklesmemistir.1947 ekim ayinda pakistan silahli kuvvetlerinin kesmir in bir bölümünü srinagar a kadar isgal etmesi üzerine, hint birlikleri nin de hindistan isgalindeki kesmir in bugünkü yazlik baskenti srinagar a girmesiyle bugünkü sinir ortaya cikmistir.bugun kesmir in yuzde 30 u azad kesmir(özgür kesmir) ve kalan kismi isgal eden hindistan kontrolundeki jammu ve ladakh,kesmir vadisi olarak ikiye ayrilmistir.
  kesmir sorununa 1956 klardan baslayan ve alti yil kadar devam eden bir surecte kesmir in dogusunda bulunan aksai-cin yaylasini isgal ederek dahil olan cin,hindistan ile karsi karsiya gelmis ve dogal olarak pakistan ile bir ittifak baslatmistir.*pakistan in 1963 te k2 tepesi civarindaki bir bolgeyi de cin kontrolune birakmasi cin ile pakistan arasinda bu gune kadar suregelen dostluklarini baslatmistir.
  nüfusun yüzde 65 inden cogu hindistan kontrolunde olan ve kesmir in 7 bolgesinden 5 ini kapsayan kisimdaki muslaman halkin cilesi de bu sekilde baslamisken surec icinde hindistan pakistan arasinda iki buyuk savas meydana gelmistir.1999 da kargil bölgesinde iddia edilen sinir ihlalleri nedeniyle de kargil savasi cikmistir.
  temelde pakistan in kesmir sorununun cozumu icin bm kararlarina uygun bir sekilde halk oylamasina gidilmesini onermesine karsin,hindistanin bu cozum onerisini israrla reddetmesi sorunun buyumesine ve cozumun suruncemede kalmasina neden olmaktadir.2003 yilinda pakistan devlet baskani pervez muserref in iki ülkenin askeri guclerinin himalaya bolgesinden tamamen cekilmesiş yönündeki teklifi de hindistan tarafindan reddedilmistir.
  hindistan in 700.000 kisilik bir gücle,hindistan in isgaline karsi cikan ve bagimsizlik isteyen kesmir halki na karsi baskisi bugune kadar 70.000 in züerinde masum insanin ölmesine bunun yaninda da 1,5 milyondan fazla kesmirli nin mülteci haline getirilmesine neden olmustur.
  bm güve3nlik konseyi nin 1948 ve 1949 tarihli kararlarina göre kesmir halkinin kendi gelecegini tayin hakki vardir.bu durumda sorunun uluslararasi hukuk kurallarina gore cozumu de oldukca basittir.*ayri
  ca esasen 19 temmuz 1947 de kesmir meclisi nin secilmis müslüman üyelerinin ezici cogunlugunu temsil eden "tüm cammu ve kesmir müslüman konferansi" toplantisinda,kesmir in cografi ekonomik,irk,din,kültür ve tarih özelliklerinden dolayi pakistan a katilmasi karar alinmistir.24 ekim 1947 de özgür kesmir hükümeti resmen ilan edilmisken,hindistan in itirazi üzerine,1948 de hindistan in istemeyerek de olsa kabul etmek durumunda kaldigi bir halk oylamasi yapilmasi karar alinmistir.ancak hindistan in olumsuz yöndeki cabalari nedeniyle halk oylamasi gerceklestirilememistir.üstüne üstlük 1953 de hindistan in hile karistirarak yaptigi meclis secimlerini bahane etmis ve halk oylamasina gerek olmadigini ileri sürmüstür.hindistan in bundan sonraki yaklasimi ise kesmir konusunda bir sorunun olmadigi cünkü kesmir in bütün olarak hindistan in bir parcasi oldugu yönündedir.
  kaynak: cumhuriyet strateji