• depozito ve kira karşılığı bankalarca tahsis edilen metal kutudur.. içinde bulunanlar tarih boyunca eşin dostun ilgisini cezbetmiş, merakını dürtmüştür..
  • kasalara, öteki müşterilere zarar vermeyecek ve kasayı bozmayacak her türlü değer konulabilir. genellikle, maddi değeri olan (para, ziynet eşyası, tahvil, kıymetli evrak) ya da özel ve kişisel değer verilen (önemli yazışma belgeleri, özel belgeler vs.) gibi şeyler bu kasalarda saklanır ve muhafaza edilir.

kiralık kasa kiralayanın alacaklısı, borçlunun bankadaki kiralık kasasını haczettirebilir ancak içindekilere el koyamaz. çünkü banka burada, ic.if.k. anlamında bir malı ya da müşterinin bir alacağını elinde bulunduran üçüncü kişi durumunda değildir. (icifk.89\1)
  • (bkz: robot kasa)
  • daha çok küçük boy banka kasalarına talep olduğu için banka görevlileri ilk başta size boş küçük kasa bulunmuyor, orta ya da büyük boy kasa kiralayabiliriz ayağı çekebilirler. reddedip bekleyebileceğinizi ya da daha sonra geleceğinizi söylediğinizde bir süre sonra (genellikle 5-10 dakika) bir tane ayarladık diye dönerler.
  • kiralama fiyatları aşağıdaki gibidir.

banka-küçük boy-orta boy-büyük boy-depozito
    asya finans-150-200-250-yıllık kasa ücreti
    denizbank-150-200-250-150
    halk bankası-150-200-200-yıllık kasa ücreti
    ziraat-150-200-250-yıllık kasa ücreti
    finansbank-200-275-350-200~300
    hsbc-200-250-350-yıllık kasa ücreti
    ing bank-200-250-300-yıllık kasa ücreti
    kuveyt türk-200-250-300-75~100
    vakıfbank-200-250-400-200
    yapı kredi-200-275-400-200
    şekerbank-200-250-350-yıllık kasa ücreti
    garanti-225-275-400-yıllık kasa ücreti
    teb-225-275-350-225
    abank-240-300-420-yıllık kasa ücreti
    iş bankası-275-325-450-200
    akbank-300-350-450-200
    fibabanka-350-400-500-yıllık kasa ücreti

kaynak: http://www.tml.web.tr/konu-35.php
  • manevi değeri maddi değerinin önüne geçen, hatta maddi değeri pek de olmayan bir kaç parça eşyamı, ordan oraya taşınırken kaybedeceğim ya da eve hırsız girecek de çalınacak diye aklım çıkıyordu. en sonunda kendi evime bir kasa yaptırıncaya kadar bir kasa kiralamaya karar verdim. dün bir bankaya gittim ve bir kaç yere imza atıp bedelini ödedikten sonra bir kaç demir kapı geçip, parmaklıklar ardında olan, içi kasa dolu bir odaya girdim. bana üzerinde numara olan bir anahtar verip üstüste yığılmış onlarca kasanın olduğu odada beni yalnız bıraktılar. hayal gücüm yaşıma göre 3 beden büyük olduğu için diğer kasalarda kim bilir neler neler vardır diye tahmin etmeye çalışarak, ölmeden önce yakınlarına; para seven cinsinden olanlara mümkünse içinde 3-5 kuruş olan, anı sevenlere bir yüzük ve boncuktan bir kolye, sizi sevenlere ise hiç olmazsa içinde bir mektup olan bir kasa bırakmalı insan diye karar verdikten sonra kasamı bulup kendi felsefe taşı'mı içine bıraktım.
  • 2013 yılından itibaren tarifeler yaklaşık %10 zamlanmıştır,
    şekerbank'ta 225 tl gibi bir fiyatı vardır, kredi kartlarını kullananlara %50 gibi bir indirim güzelliği yapıyorlar.
  • içinde bulunulan materyaller banka tarafından bilinmezler. bundan sebep herhangi bir güvenceye tabi değildir. tek güvence elinizdeki anahtar ve aşılan demir kapılardır.

anahtarın lafı açılmışken bahsetmekte fayda var. eğer kaybedilirse 130-150 tl arası anahtar yenileme ücreti istenebilir. yüksek olmasının nedeni mahallemizdeki çilingirin değil de istanbul merkezli taşeron firmaya ait şirket çalışanının gelecek olmasıdır.

kiralık kasa zamanaşımına tabidir. 10 yıl işlem yapılmadığı anlaşılan kasalar tmsf' ye devredilir.

şu ana kadar bir kiralık kasada saklanan en değerli bilgi-belge; atlanta' da bulunan sun trust bankasının kiralık kasasında yıllarca saklanan coca-cola' nın formülüdür.
  • bankaların, sahip oldukları altın,mücevher,hisse senedi,tahvil,kıymetli belge vb. her türlü değeri saklamak isteyen ama bu varlıkların banka çalışanları da dahil hiç kimse tarafından bilinmemesini arzu eden kişilere sundukları bir bankacılık hizmetidir.kiralık kasalar gizlilik ve güvenliği tam, özel bir odada bulunudurulur.büyük,orta,küçük boy olmak üzere çeşitli boyutlarda yapılan bu kasalar bir bedel karşılığında müşteriye kiralanır.banka ile müşteri arasında bir kiralık kasa sözleşmesi düzenlenir.kiralık kasalarda iki anahtar vardır.bunlardan biri kiracıda ,diğeri ilgili şubede bulunur.banka personeli ile kiracı kasa dairesine beraber iner ve ilgili kasa açılır. daha sonra personel ilgili kasa dairesinden çıkar ve müşteriyi yanlız bırakır.müşteri ölür,iflas eder veya malları üzerine haciz konulursa ;kiralik kasa ,ölüm halinde veraset dairesi memurları ile kanuni mirascıları huzurunda, iflas halinde iflas masasında gelen bir temsilci huzurunda , haciz halinde ise icra memurunun huzurunda açılır.
  • bugün kasamın olduğu bi ziraat bankası'na gittim. çelik kapıyı açan görevliye "bankalar kasa koyacakları şubelerin binalarının sağlam olması için özel bir test yapıyorlar değil mi?" dedim. görevli, "yooo allah'a emanet" diye yanıtladı beni. "peki ya deprem olsa, yıkılsa bu bina" dedim. "olabilir" cevabını alınca bankada kiralık kasanın saçma bir fikir olduğuna emin oldum.
hesabın var mı? giriş yap