• trt3 de izledigimiz manchester 2008 kısa kulvar dünya yüzme şampiyonasında totalde 3 ayrı dünya rekoru kırmış kadın yüzücü..

suya atlamadan önceki goruntusu, tarafımızdan "markete deterjan almaya giden emekli memur aysel hanim" $eklinde yorumlanmi$ken, suya atladiktan sonraki hali hem havuzu hem de bizi ortadan yarmı$tır.. medley stilinde yuzmustur. ama kurbagalama ve serbest en iddiali oldugu stiliymis. oyle dedi yani spiker. cok acaip.. zimbabveliymi$..
  • zimbabve'nin altın kızı. gerçi 400 metre karışıkta gümüşte kaldı lakin hızı belki de stephanie rice'ın dünya rekoruna uzanmasının esbab-ı mucibesiydi.
  • stephanie rice'in dünya rekoru kirdiği yarişta (2008 pekin olimpiyatlari) aslinda kirilan dünya rekorundan daha iyi derece yapmiş yüzücüdür.
  • bayanlar karisik 400m'de kacirdigi sampiyonlugun acisini 100m bayanlar sirtüstü secmelerinde 59.00 ile olimpiyat rekoru kirarak cikarmis yüzücü. gerci bu rekor 5 dakika icinde 3 kere kirildi. dünya rekoru gelecekse de kendisinden bekliyoruz.
  • hakettigini almis, 100m sirtüstü yüzmede 58.77 ile dünya rekoru kirmis ablamiz. henüz yari finalde kirmistir rekoru. finalde amerikali rakibiyle kiran kirana yüzecegi kesinlesti.
  • dunya rekorunu kirarken aslinda ilk 50 metreyi oldukca kotu yuzmus, ozellikle 60. metreden itibaren muthis ataga kalkmis yuzucu.
    yandan cekim sayesinde sahane gozuktu bu atak.
    ilk 50'yi de ayni sekilde yuzseydi inanilmaz bir rekor gelebilirdi.
  • bu kadinla ilgili acayip ilginc bir anektod var. evvela trt3'de pekin stüdyosunda duydum bunlari. arastirdim buldum. cengiz tokgöz yazmis. bu hanim zimbabwe dogumlu. zimbabwedeki azinlik beyazlardan ve ülkenin diktatörü robert mugabe bu beyazlardan hoslanmiyor. fakat kirsty coventry montreal ve atina olimpiyatlarinda madalyalar kazaninca kendisine diplomatik pasaport ve 50bin dolar harclik vermis.
    yalniz esas ilginc olani bu degil. atina'daki basarisindan sonra dogdugu sehirde cocuklara verilen isimler degismis. sok edici gercekten ama bazi cocuklara individual medley ismi verilmis. diger isimler arasinda, threemedals, swimming pool, freestyle, breaststroke, butterfly, backstroke, goldmedal ve gold silver bronze gibi isimler varmis.

http://arsiv.sabah.com.tr/2005/07/28/spo113.html
  • 100 metre sirtustu madalya toreninde, abd'li podyumdaslarini zorla cekip tek degil iki yanagindan opmesiyle gonlumu kazanmis bayandir.
  • basarilarindan sonra cocuklara verilen ingilizce isimler mevzusunu ben de duydum. ancak ilerleyen yillarca eminim pek cok zimbabweli cocuk kendisini pek de hayirla anmayacak.

- demek adin breaststroke, adinin manasi ne ?
    - ha o mu ? "kara boga" anlamina geliyormus, babamin dedigine gore !
  • 2008 pekin olimpiyatlarinin 200 metre bireysel karisik dalinin yari final elemelerinde, 2.09.53 ile olimpiyat rekoru kirdi.
hesabın var mı? giriş yap