şükela:  tümü | bugün
 • peygamberlerle ilgili kıssaları içeren yapıtların genel adıdır. ilk kısas-ı enbiya kısai'nin 9. yüzyılda yazdığı kitabü kısasi'l-enbiya adlı eseridir. türkçe kısas-ı enbiya kitapları arasında rabguzi'nin 1310'da çağatay hanı termaşir'in emiri nasuriddin tokboğa'nın emriyle yazdığı kısasü'l-enbiya ve ahmet cevdet paşa'nın kısas-ı-enbiya ile tevarih-i hulefa adlı eserleri sayılabilir.
 • (bkz: orhan duru)
 • orhan duru nun bir eseri.
 • ahmet cevdet paşa'nın altı çiltlik eseri. peygamberler tarihini ve osmanlının kuruluş macerasını anlatmaktadır. sıkı bir eserdir. osmanlı'nın gerçek manada ilk tarihçisi olan ahmet cevdet paşa hurafelerden sıyrılmış bir tarih anlatma telaşındadır. sevelim, sevdirelim, dünya kimseye kalmaz.
 • arapça kıssa ve nebî kelimelerinin çoğul şekillerinden oluşan kısas-ı enbiyâ terimi, peygamberlerin hayat hikâyelerini anlatan eserlerin genel adı olup "peygamberlerin kıssaları, tarihleri" demektir. kur’anda birçok peygamberin kıssası anlatıldığı halde kısas kelimesi hiç geçmez. bunun yerine aynı zamanda 28. sûrenin ismi de olan “kasas” kelimesi tercih edilmiş olup bu kelime de kur’anda beş yerde geçer.

  bu eserlerde yalnızca peygamberlerin hayatları ve kıssaları değil kâinatın ve insanoğlunun yaratılışı da özellikle tevrat menşeli kaynaklardan alınan bilgilerle genişletilerek anlatılmaktadır.
 • kısas-ı enbiya türleri
  kısas-ı enbiya eserleri nesir ya da manzum olarak iki farklı türde de kaleme alınmıştır tarih boyunca. kısas-ı enbiya içinse nesir tür daha fazla eser verilen bir alan olmuştur. buna ek olarak sadece bir veya birkaç peygamberin olaylarının anlatıldığı kısas-ı enbiya kitapları olduğu gibi tüm peygamberlerin de olaylarının anlatıldığı eserler mevcuttur.

  manzum kısas-ı enbiya
  nesir olarak çok sayıda güzide kısas- enbiya eseri mevcuttur. bununla birlikte manzum eserlerden hindi mahmud‘un kısas-ı enbiyası ve yakın dönem olarak irşadi bayburdi‘nin yazmaya başladığı ağlar baba bayburdi’nin tamamladığı kısas-ı enbiya dikkat çeken eserler olarak gösterilebilir.

  https://www.analizportal.com/kisas-i-enbiya-nedir