• kendi hastanelerinde nispeten daha farklı bir demografikle çalışarak mezun olduklarını tahmin ettiğim için, türkiye'deki ortalama hasta profiline aşina olmayabileceğini düşündüğüm hekimlerin yaşayacağı durum.

son yıllarda mantar gibi her yerde biten özel tıp fakültelerinin aksine, gözlemlediğim kadarıyla nispeten iyi bir eğitim veriyor koç tıp. umuyorum ki az biraz aile hekimliği, halk sağlığı da kasıyorlardır zira kolaya alışan doktorlar mezun oluyorsa eğer mecburi süresince göçebilirler.

şöyle bir örnek vereyim, bundan birkaç gün önceki çocuk acil nöbetimde, sadece 4-5 saat içinde 120 küsur hasta geldi, tam sayıyı gerçekten bilemiyorum.
    hastanemin genel olarak hasta yoğunluğu yüksek, en özelleşmiş alanın polikliniğine bile günde 20-30 hasta geliyor. devlet üniversitesi ve bölgenin en büyük hastanesi olduğumuz için 5-6 ilden bize düzenli olarak gelen hastalar var.
    hal böyle olunca da binbir türlü hasta modeliyle çalışmak zorunda kalıyorum, üniversite mezunu olan ama hiçbir şekilde laftan anlamayanlar da geliyor, okuma yazması olmayan ama algıları çok açık hastalar da geliyor. insanın bakış açısı ister istemez değişiyor.

bugüne kadar en sevdiğim hastam ilkokul mezunu, çok genç olmasına rağmen 10 çocuk babası olan kebapçı bir adamdı. çok iyi bir insandı ve kaybettiğimizde kendi yakınım ölmüş kadar üzüldüm.

neyse.

bir özel hastanede bu kadar fazla veya bu kadar çeşitli hasta görülebilir mi emin değilim açıkçası. spesifik olarak koç tıp'ın hastanesini görmemiş olmakla birlikte, preklinik kısımdan tanıdığım tıp öğrencileri bayağı duyarlılar. bunun klinikle entegrasyonu da iyi yapılır umarım, ilk fırsatta soracağım. ziyaret ettiğim diğer özel üniversite hastaneleri hekimlik eğitimi ve halk sağlığına yaklaşım açısından bana pek umut vermiyor.

ekleme: zaten koç mezunu olduğu için kendini "taşralı" halktan üstün gören kişi bir zahmet mesleği kirletmesin, başka bir iş yapsın, o konuya girmek bile istemiyorum.
  • editin editi: sağolun arkadaşlar koç tıp burssuz almıyor diye mesaj atmayan kalmadı. burssuz alsa ne olur almasa ne olur? yarı burslu ve tam burslu kazanan arkadaşlarım var. öğrenci profilini biliyorum. bak cerrahpaşa'dakiler bugün yeni bir kurtuluş savaşı olsa gider bu arkadaşlar gitmez. onlar için gaye tıp okuyup her hastaya koşulsuz şartsız yardım etmek değil sosyetenin doktoru olabilmek. başlıktaki serzenişi ben koç tıp öğrencilerinden çok duydum burslu olanından da yarı burslusundan da.

tam burslu olanların seve seve yapması gereken, burssuz paşalarımızın herhangi bir şehit haberlerinde fb, instagram, snapchat profil fotosunu karartanlarak tamamlaması kafi olan bir görevdir.

tek kuruş burs almayan bu cengaverlere üstün hizmet payesi de verilmelidir.

edit: koç'un burssuz öğrenci almadığını mesaj atan yazarlara teşekkürler, sizi direkt şu sayfaya yönlendiriyorum buradan.

daha açık konuşursak: "tıp fakültesi 2016-2017 ders yılı eğitim-öğretim ücreti kdv dahil 76.600 tl’dir. "(kaynak)

yazıyla yetmiş altı bin altı yüz tele.
  • kanimca vajina beyazlatmaktan iyidir.
  • nobel ödüllü aziz sancar'in nerelerde hekimlik yaptığını bilmeyenler için şaşırtıcı bir olaydır. ödül sonrası röportajında bu guneydogudaki hekimlik günlerinden gururla bahsettiğini görebilirsiniz.

mesele nereyi kazandığınız veya bitirdiginiz değil, ne yaptığınız ve mesleginizi sevip sevmemenizdir.
  • ek: herhangi bir diğer tıp fakültesi mezunu insan evladı neden zorunlu hizmet istemiyor ise, koç tıp mezunlarının da zorunlu hizmet istememe hakları vardır. zorunlu hizmete bizzat karşı bir insanım, memleket romantizminizden de midem bulanıyor ek olarak. ancak başlık tamamen koç tıp ile dalga geçmek için olduğundan, aşağıda yaptığım açıklamalar yalnızca daha hiç bir bok bilmeden 'koç tıp' ile dalga geçmeye çalışıp 'ağlama melis' karikatürü tadında başlık sıçanlara cevabendir. zaten en başta bunu anlayamamışsanız, dağılabiliriz sahiden ya.

sozlukte daha basit bir google search yapmayi bilmeyenleri bize gostermis, beni sahsen yaran baslik.

oncelikle koc tip ne amk dediginiz tip fakultesi su an tam burslusunda turkiye birincisi( baya, bildigin 1), yari burslusunda da turkiye dokuzuncusu. dokuz. 9 yani. hani ola ki o beynin basmazsa diye karsilastirmali soyluyorum, sizin o burun kivirip arkasindan bikbik ottugunuz doktor adaylari bugune bugun ege tip ogrencilerinden daha yuksek puan yapiyor. hatta inanmayacaksin ama fakultenin acildigi ilk sene olan 2010dan beri bu boyle. benim koc tip isteyip de kazanamayan arkadaslarim 2010 senesinde ege'ye, uludag'a gittiler. ama sen tabi espri yapacagim diye gel dayanagin olmadan tespit sic, sorun yok yani. ha bir de, koc tip burssuz diye bir sey yok, en cok da hala koc burssuz esprisi yapmaya calisanlar yardi. beyinsizlik boyle bir sey sanirim, kendi kendinizi rezil ediyorsunuz.

yine bilin diye soyluyorum, o siktiginiz hipokrat yemininde, bu sene daha ilk mezunlarini veren koc tip mezuniyet toreninde turkiye'de ilk defa 'cinsel yonelim' ifadesini yemine eklemis ve her turlu ayrimciliga karsi binler onunde yemin eden evrensel ve butunlukcu bir vizyona sahip. rica edicem gidip vizyon kelimesinin anlamina da bir zahmet siz bakiverin.

sizin o burun kivirdiginiz koc tip ogrencileri var ya, 2013 nisan direnisinde koc universitesi taseron isci direnisinde gunler ve gecelerce direndiler. siz sicak evlerinizle bilgisayar oyunu oynarken, onlar (zaten az kisiler, bu nedenle cogunu taniyabiliyor ve cat diye genelleme yapabiliyorum, evet onlar) gotleri dona dona okul yonetimine kafa tutan bir calisan-hoca-ogrenci dayanismasinda emek veriyorlardi. gezi surecine girmiyorum bile, zira entry uzamasin; sen akdin ana fikri sayin gerizekali. ya, ya... senin o berkecan, tikisu dedigin; ucuncu sinif bayat esprilerle entry sictigin ama kimseyi gulduremedigin kisiler, daha ogrenciyken bile senden daha duyarlilar ve muhtemelen daha ise yararlar.

cogu da sozluk yazaridir ancak calismaktan uzun suredir takip edemedikleri sozluge gelip de sizin gotu boklu basliginizda kendilerini anlatma ihtiyaci bile duymazlar, ben hazir denk gelmisken olaya el atayim dedim. okuyan varsa selam ederim.

simdi mezun olup size hizmet edecek ya bu piril piril arkadaslarim, yemin ederim yazik ya.

edit: typolar duzeltildi.
  • mecburi hizmetin ne olduğundan ve ülkenin koşullarından habersiz taze doktor beyanı. bir yerde mecburi hizmet kadrosu varsa, emin olun orası çalışma koşullarının zor olduğu bir yerdir. buna en iyi örnek istanbul herhalde, esenyurt devlet hastanesi acilinde çalışırken aldığın riskin ülkenin doğusundaki herhangi bir yerden daha az olduğunu sanmıyorum.
    ayrıca doğuda çalışmanın veya insanların ishalini tedavi etmenin, cerrah olmaktan daha aşağı bir şey olduğunu düşünen doktorların olması en başta doktorlar için felaket bir haber. kendi meslektaşlarına ve hastalarına bu kadar tepeden bakan, saygısız ve empati yoksunu harika çocukları ay'a bile göndersen şikayet edecek bir şey bulurlar.
  • iş ya da askerlik için güneydoğuda bulunmuş olmamasına rağmen "gideceksin tabi" yazanların alayı bence gerçek hayatta güvenilmez insanlardır.
  • türk doktorların diplomasının gelişmiş ülkelerde geçerli olmadığını unutmuşum demiş birileri. türk doktorlarının diplomaları amerika birleşik devletlerinde geçerlidir mesela ama hasta muayene etmenize izin yoktur. türkiyeden alınmış diplomanızla amerikada çok rahatlıkla araştırmacı olarak çalışabilirsiniz. hasta bakmak istiyorsanız yapmanız gereken her amerikada tıp okuyan öğrenci gibi usmle sınavlarını geçmenizdir. amerikada tıp fakültesi bitiren birisi de bu sınavları geçmeden hasta bakamaz. ayrıca türk doktorlarının diplomaları almanyada da geçerlidir. ancak hasta bakmanız için doğal olarak biraz almanca bilmeniz gerekir.
  • bazi pasalar koc tip'i begenememis. tanim: turkiye'nin en yuksek puanla alan tip fakultesini bitirip sirnak'ta calismak.
  • hekimler için olması gerekendir. tıp doktorluğunda kariyer yapan yuppie'ler için ise acı verici.
hesabın var mı? giriş yap