şükela:  tümü | bugün
 • 1876-1967 yillari arasinda ya$ami$, 1949-1963 yillari arasinda bati almanya'nin $ansolyeligini yapmi$tir.
 • eski federal almanya basbakanı(1949-1963) ve cdu (hristiyan demokratik birlik partisi) baskanı(1955-1966). almanya nın fransa ile ilişkilerini duzelten, bati ile butunleşmesini saglayan poltikaci olarak kabul edilir, "kendi dusuncelerini cogunlugun istegi haline getirme ustasi" olarak nitelendirilirdi.
  1917-1933 yılları arasında köln belediye baskanlığı yaptı.1933 te hitler yonetimi,aynı zamanda prusya devlet konseyi baskanı olan adenauer i "ulusal yonden guvenilmez" diye damgaladıgı için butun gorevlerinden alarak malvarlıgına da el koydu.1944 te hitler e karsı girişilen 20 temmuz suikastinin planlanmasına katıldıgı kuskusuyla tutuklandı,buchenwald toplama kampına goturulmesini birlikte tutuklu bulundugu bir komunist onledi.
  1945 te yeniden köln belediye baskanı oldu.1949-1953 yılları ise basbakanlıgının ilk donemini olusturur. 1953-1961 arası donem ise onemli politik basarilar kazandıgı bir donemdir.(moskova daki savas tusaklarının serbest bırakılmasını saglaması, sovyetler birligi ile ilişkileri canlandırması,nato'ya katılım, vb.)
  yasamının 1963 ten olumune dek olan bolumunu ise tum bu politik karmasadan uzak,bonn yakınlarındaki rhöndorf'ta sonbahcıvanlık,bocchia oyunu, klasik muzik ile ilgilenerek gecirdi.
 • ankara cankaya - yildizda eski 13.caddenin yeni adi*
 • dünyaya,almanyaya ve türkiyeye neler yaptığını diğer yazarlar yazmışlar ve daha da yazacaklardır...ancak,"malik" isimli bir arkadaşımın denize düşmesine sebep olmuştur bu adenauer .1957 veya 1958 yılında türkiyeyi ziyarete geldiğinde ,kendisini mudanya iskelesinde ışıklar askeri lisesi öğrencilerinden oluşan merasim kıt'ası karşılıyacaktı.başlarında lakabı "alo pırr" olan merasim komutanı bir süvari binbaşı vardı.vapur uzaktan görününce binbaşı "selam dur" komutu verdi.yarım saat kadar o şekilde kalıp yorulan "malik" isimli arkadaş ,bir ileri bir geri sallandı...sonra tüfeği ile birlikte denize düştü...
  vapur birbuçuk saatte gelebildi.
 • eski yazarlarımızdan bahdeniz yüzünden bu saatte aklıma düşmüş adam. "alman serbest sevişme düzeni"nin mimarı diye tanımlamak istiyorum kendisini şimdilik.
  (bkz: kommune i)
 • ikinci dünya savaşı bitmiş, abd, ingiltere ve fransa:

  - 25 sene boyunca vatandaşlarınıza naylon gömlek giydiremeyeceksiniz

  demiştir.

  adenauer bunun üzerine ayağa kalkar, şöyle bir pencereden bakar

  -1,5 senede bütün almanların sırtında naylon gömlek görürseniz çok şaşırmayın o zaman

  der.

  ne mi olur daha sonra?

  6 ay sonra bütün almanya'nın tekstil endüstrisi almanya'ya yetecek ürün üretmeye yetecek hale gelmiştir bile.

  bu sebeple adı yalnızca almanya'da degil, dünyada meydanlara, caddelere verilir, toprağı bol olsun sesleriyle anılır.

  bugünkü merkel'in partisindendir ama olsundur, iyidir, insalık adına büyük işler başarmış bir abidir.
 • son sözü "ağlayacak birşey yok" olmuş.
 • almanya'nın başbakan ve cumhurbaşkanı’nına kullanımı için yeni tahsis edilen uçak. bir nevi ata. bir nevi air force one.