• "ekekekekek" kıvamında seslerdir. o an için kedinin tüm dünyası sadece ve sadece o kuştan ibarettir.
  • bu sesleri çıkartırken kedi hayvanı, kendisini kuş sesi çıkartıyor zanneder. bu sayede kuşları kandırıp yanına çekebileceğini düşünür.

biz kedinin bu hareketine gülüyoruz ama kimbilir kendi beynimizde kedi sesi olarak canlandırdığımız "miyaauuww" benzeri sesler de hayvanlar aleminde (mesela kediyle oynayan bir insanı izleyen iki köpek arasında geçen muhabbette) "uhauhuaha insana bak. kedi sesi çıkardığını zannediyor" şeklinde yorumlara neden oluyor olabilir.
  • bu sabah bir kez daha şahit olup nasıl çıkarttığına kafa yorduğum ses. dişlerini takırdatırken miyavlamaya çalışarak çıkardığına hükmettim. yeteri kadar gözlem yaptığımdan emin değilim fakat şimdiye kadar bir sokak kedisinin bu tip sesler çıkardığını görmedim. onlar daha çok belgeselvari avcı-av hareketleri sergiliyorlar. sanırım bu sadece pencere önü kedilerinde görülen bir durum. bu bakımdan söz konusu sesin acizlik, çaresizlik gibi duygusal karşılıkları var bende. kendimi hayvanın gardiyanı gibi hissediyor ve üzülüyorum. diğer yandan dışarıya çıktığında hastalığından dolayı pek fazla hayatta kalamayacak olması duygularımı dengeliyor. skik bir kedi sesinin ruhumu sürüklediği çalkantıdan kurtulup çoraplarımı aramaya devam ediyorum.
  • kediler avlandıklarında avlarını hızla öldürmek için özel bir çene hareketi yaparlar, çünkü küçük bir hayvan da olsa her av hayatı söz konusu olduğunda saldırgan olacaktır, bu nedenle avı hızla etkisiz hale getirmek önemlidir. işte bu yüzden kedi dişleriyle ensesinden yakaladığı avı bu özel çene hareketiyle ısırır ve dişlerini omuriliğe geçirir, böylece avını felç eder, etkisiz hale getirir. işte kedilerin kuş gördüklerinde çıkardıkları ses, kedinin avı görünce heyecanlanarak yaptıkları bu çene hareketinden kaynaklanır.
    (kaynak: desmond morris - kedinizi nasıl bilirsiniz?)
  • bi nevi sinir krizi.
    arka arkaya "şimdi oraya gelicem, seni önce kanatlarından tutucam, sonra kafanı ısırıp gaganı kopartıcam vs.." diyorlar o esnada ama bize nedense çok sevimli geliyor.
  • kikkikkikkkiikkiiiikkkkiiikkk kıvamında bi sestir aşağı yukarı. ben kedimin bu sesi çıkarmaktaki amacının kuş taklidi yaparak, karşısındaki kuşu kendisinin bir kedi olmadığına, bilakis bir kuş olduğuna inandırmak suretiyle avayıp yemek olduğunu düşünürdüm, sanırım hala da düşünüyorum. acaba bunu başarmış kedi var mıdır?

edit: benim kedim başardı bunu sonunda, bi kuşu, kendisinin de kuş olduğuna inandırdı..
  • "kıkıkı" kıkıkı" seklinde olup sinek, örümcek vs gibi böcekgillere de cıkartıldıgı görülmüş kedi sesi.
  • çenelerini titreterek, bee mee gibi garip çıkan seslerdir bunlar. camın arkasından bakıyorsa kuş için sorun yok ama arada bir engel yoksa bu sesi duyan kuşun tehlikede olduğunu anlaması gerekir.
  • sadece kuş değil çeşitli sinek, kelebek, akrep, yıldız tilbe... gördüğünde de çıkardığı kikirtilerdir. ilk kez duyanları hayvanın boğazına bir şey takıldı diye korkutan ava odaklanma beyanatıdır.
  • bir kedinin en aciz olduğu anlardan birini temsil eder. birkaç örneği için;

http://www.youtube.com/watch?v=ztevrknpip4
    http://www.youtube.com/watch?v=cqvvwm3zj1o
hesabın var mı? giriş yap