şükela:  tümü | bugün
 • kisa ve ozlu soz, veciz.
 • yunancada laconicus spartalı demektir, ki spartalılar da bildiğimiz üzere asker ruhlu, azla yetinen, soğuk, sert oluşlarıyla tanınmışlardır, ruslara benzetilmişlerdir bu yüzden soğuk savaş boyunca belki de haksızca. az konuşmaları da hasletlerinden biri diye bilinir ki, lakonik (ve laconic, bazense laconique) sözcüğünün etimolojisi de budur.
 • bir ingilizce kitabından lakonik için aklımda kalmış şöyle bir örnek anekdot var: büyük iskender'in babası makedonyalı filip:philip of macedonia` ordularıyla sparta'ya saldırmaya hazırlanırken kentinin çevresini kuşattığı krala onu korkutmak, tedirgin ederek moral bakımından zayıflatmak için haberci ile bir mesaj gönderir:"if we capture your city we will burn it to the ground."kralın tek bir kelimeden oluşan cevabı ise tam spartalılara
  göredir:"if."aldığı bu cevabın kendisini daha da hırslandırmak gibi ek bir etkisi olmuş mudur filip'e bilemiyoruz ancak genellikle uydurma olan, gerçekliği çok şüpheli* bu tür hikayeleri bir kenara bırakırsak; lakonik ifadeler kullanmak teorik olarak gayet kuul görünse de söylediklerinizin etkisi karşınızdaki kişinin algı kapasitesiyle sınırlı olduğundan dolayı uygulamada çıkarttığı sorunlarla* başınızı daha çok ağrıtmaktan* başka bir işe yaramaz.onun için siz bırakın lakonikliği, spartalılığı falan, kafi miktarda kelime kullanarak anlatın meramınızı.varsın şık durmasın, yeter ki iletişim kazaları minimuma insin, yanlış anlaşılmalar olmasın.
 • (bkz: lakonizm)
 • lakedaimon, lakonia yani sparta'nın öteki adıyla kökendaş sözcük. en çok az ve öz/özlü söz anlamında kullanılır, sonuçta vecizeye yaklaşmakla birlikte vecize süslü söz titreşimini daha bariz içeriyor. lakonik, vurucu söz demeye daha yakındır. bu bakımdan çeviriymiş gibi duran özdeyiş de pratikte lakonik eşdeğeri sayılmayabilir. yukarıda belirtilen "eğer" ile "molon labe"* hem lakonik, hem spartalıların ettiği lakonik laflardandır.
  aforizma da bu bölgenin sakini, ne yazık, hala aynılık değil, farklılık daha baskın.

  (bkz: lakonizein esti filosofein)