• (bkz: #85520290) buna istinaden ilk etkinliğim oldu.

2018 fransız yapımı film..
    kaybedenler kaybetmeye mahkum mudur sorusuna yanıt arar gibi umutlu film.
    afişteki mayolu erkekler yanıltmasın aile filmi.

--- spoiler ---

bence çok güzel mesajları vardı aile, öz güven, öz saygı, başarı/başarısızlık ile ilgili..

filmin başında kare ve yuvarlakla ilgili bir anlatı vardı. çok hoşuma gitti. metin olarak bulamadım.
    yuvarlağın bütünleyiciliğinden söz ederek başlıyor ve karenin kuralcılığını anlatıyor. görsellerle çok anlamlı olmuştu.

bir yuvarlağı kare boşluğa sokabilirmişiz ya da tam tersi..
    --- spoiler ---
  • fransız aktör gilles lellouche'ün dostlarını (guillaume canet başta olmak üzere) toplayıp çektiği, eli yüzü düzgün, seyredilesi bir drama. film her biri sorunlu bir hayata sahip olan su balesi takımının üyelerine odaklanıyor. yukarıda da bahsedildiği üzere aile, sevgi, başarısızlık, başarma arzusu, hayata tutunma çabası, ayrılık, motivasyonsuzluk ve motive olma çabası gibi pek çok temaya odaklanan bir film. gayet keyifli. oyuncular zaten kendilerini kanıtlamış, fransa'nın sevilen isimleri. filmle ilgili tek sorunum şu oldu: neredeyse tüm karakterlerinin yaşamlarına yer vermeye çalışmış lellouche. yani tüm karakterleri derinleştirmeye çalışmış, bu da tempoyu zedelemiş. hani hep diyoruz ya, "şu karakter fazla tanıtılmamış, yüzeysel kalmış, keşke tanıtılsaymış" falan diye, işte bazen de tanıtmamak gerekiyormuş (galiba). yani en azından bu filmde tüm karakterlerin yaşamlarını sırayla dizmek tempoyu epey zedeliyor. halbuki hayatlarını pek merak etmediğim birkaç karakteri yüzeysel bırakıp bazı karakterleri merkeze çekse (başrol yok denebilir, herkese eşit bir süre ayırmaya çalışmışlar sanki) hem daha iyi keyifli ve tempolu olur, hem de dostluğa da daha fazla değinirlermiş.

gene de şu haliyle de keyifli bir film.
  • hayatimda izledigim en kotu filmlerden biri. ucuncu sinif bir dizinin uzun bir bolumu gibi.
  • sürreal bir film.
    şöyle ki popolarında ayyıldız olan iddialı bir türk erkek senkronize yüzme takımı içeriyor.
  • gayet güzel bir film. dram, komedi gibi ögeleri barındırıyor. ilk yarım saati biraz sıksa da, film sonunda iyi ki izledim diyebiliyorsunuz.

--- spoiler ---
    filmde rockçı abinin verdiği bir hayat dersi de var. kızına aldığı hediyenin rengi mavi. kızı, beğendim ama kırmızı olsa daha iyi olurdu fakat bu da iyi diyor. babası da "o zaman bir sorunumuz var. kırmızı kırmızıdır, mavi de mavi. bunu aklından çıkarırsan bu kez kaderin olur" gibi güzel bir cümle kuruyor.

filmin sonundaki alkış sahnesinde elemanların bakışları falan çok duygusal.

ayrıca tekerlekli sandalyedeki antrenörün çalıştırken verdiği tepkiler, adamları hizaya getirmesi güldürmüştür.
    --- spoiler ---
  • ingilizce karşılığı sink or swim olan fransız filmi.
    fransız filmlerini sevmeyen biri olarak oldukça beğendim. hiç beklemediğim yerlerde kahkaha attırdı. ekseriyetle tebessümle izledim.
    kötü yorum yapanları umursamadan izlemenizi tavsiye ederim.

--- spoiler ---
    türkiye milli erkek su balesi takımı olması ayrı absürtlükken, bu takımın kıçında ay yıldız olan mayoyla sahneye çıkması apayrıydı. bir de iyi puan aldılar.
    --- spoiler ---
  • ingilizce ismi sink or swim olan, azimle işeyen duvarı deler temalı fransız filmi. yada kendi tabirleriyle: "eğer istek varsa, yuvarlak karenin içine sığar. ve tam tersi."
    özel hayatlarında sorunları olan bir grup orta yaşlı ve ihtiyar adam ile biri alkolik diğeri iki bacağı olmayan antrenörü, mutluluğu su balesinde bulmuştur. iyi yada kötü bir şekilde çalışmalarını sürdürürken birgün bir müsabakaya katılabileceklerini öğrenirler fakat yıkmaları gereken ön yargılar da vardır. kimi için bu iş boş işken kimi için de nonoş işidir.
    fransız sineması ülkemizde pek takip edilmiyor fakat, seri imalat gibi film üretmesi ve kalitesi, şu durumda hollywood'un tek ciddi rakibi olacak seviyede. film bu bakımdan -her ne kadar hayalci olsa da- güzel bir film. aile olmak, azim, isteyince yapmak konusunda başarılı ve keyifle izleniyor.
  • denk gelirseniz mutlaka seyredin. oldukca iyi bir film, birkac yerde de hic beklenmedik anlarda kahkaha attiriyor.
  • ayda 8-10 tane film izliyorsam, bende biraz daha farklı bir lezzet bıraktığı için bilakis, yılda 3-5 taneyi geçmez film işiyle alakalı dostlarıma bunu izle diyeceğim yapım.
    işte bu onlardan biri.
    sapsamimi, fıpfransız, kopkomik ve çok güzel.
    komik olduğu kadar içinde acıklı küçük deytaylar da barındırıyor yalnız.

burada yeterince nasıl lakırtısı yapılmamış anlamadım.

--- spoiler ---

su balesi yarışmasında türk takımı olmasına ayrı bir şaşırdım.
    türkler maçodur algısına karşı bir dalga geçme miydi, neydi o?
    ayrıca adamlarımızın performansı müthiş gaza getiriciydi.
    ibne oolum bunlar diyenlere karşı bir yanıt olarak şampiyonlukla döndüler ve boyunlarında madalyonlarıyla hepsi pek bir tatlıydı.

--- spoiler ---

7,7.
  • hayatları kötü giden bir miktar orta yaşlı erkeğin sakin sakin hayat ile baş edebilmelerini
    izledik, samimi ve sıcak bir film, hayatın içinden gerçek sorunları var adamların ve bu sorunlar o kadar avrupai ki burdan bakınca sizin ki de sorun mu ? diye düşünmeden edemiyorum.

--- spoiler ---

mesela depresyondasın 2 sene çalışmıyorsun ve eşinde sana destek oluyor, hala adamı seviyor hala sabır gösteriyor.
    --- spoiler ---

orjinali 2008 isveç yapımı bir film, bu da fransız versiyonu.
hesabın var mı? giriş yap